Moderní dřevodům - zdravé a levné bydlení

Dřevodům je nádherná stavba, ve které se dobře a zdravě bydlí. Snoubí se v něm láska k přírodě, dřevu jako voňavému materiálu, který má duši a pozitivní energii. Ale není to zase tak jednoduché a je třeba dodržet několik zásad, aby dům hlavně správně "dýchal" a nedržela se v něm plíseň.

zdraví, bydlení, dřevodům, dřevo, energie

Altuální nabídka moderních dřevodomů

V nabídce stavebních firem najdete hned několik konstrukčních systémů, kterými se staví domy ze dřeva. Všechny mají srovnatelné fyzikální vlastnosti s konstrukcemi na silikátové bázi, navíc mají oproti klasické výstavbě mnohem lepší izolační vlastnosti, tedy i větší úspory na vytápění. Moderní dřevostavby se svými parametry řadí do kategorie nízkoenergetických domů, což je už dnes běžný standard a za přijatelnou cenu. Není však problém dostat se i k pasivnímu domu. Ten už je výrazně dražší. Reálně se dá postavit za cenu srovnatelnou s cenou běžných kvalitních staveb ze zděných materiálů. Investice navíc se týkají hlavně technologií, které použijete. Vrátí se však při nákladech na provoz rodinného domu.

Nejdůležitější parametry

Kvalitně postavený pasivní dům má velmi nízkou potřebu energie na provoz, protože využívá různé pasivní zdroje tepla. Slunce je hlavním z nich. Proto je důležitá orientace oken na světové strany. Podmínka, bez níž se pasivní dům nedá navrhnout, je orientace na jih. Nepotřebuje skoro žádné topení, ale využívá sluneční záření i teplo, získané přes prosklené plochy a také teplo vyprodukované uživateli na vyhřívání rodinného domu a přípravu teplé vody. Aby byl dům označen jako pasivní, posuzuje se celková spotřeba primární energie a to je něco jiného než samotná spotřeba domu. Zahrnuje například i ztráty při výrobě a distribuci elektrického proudu, proto se v pasivních domech používají technologie, které snižují energii i při přípravě teplé vody, energeticky úsporné spotřebiče a osvětlení. Za pasivní dům přitom lze označit jen takový dům, který všechny tyto parametry striktně dodrží. Například, vyberete si dům, který má spotřebu tepla na vytápění do 15 kW / m2, což je mezní hodnota pro pasivní domy, nebude však pasivní, pokud se v něm teplá voda bude ohřívat elektrickým bojlerem. U něho je problém s parametry celkové primární energie. Mnoho realizačních firem označuje za pasivní domy i takové, které splní jen jeden parametr. Dobře si to proto ověřte.

Difúzně otevřená a uzavřená

Největším nepřítelem každé stavby a obzvláště dřevostavby, je vlhkost. Existují dva přístupy, jak ochránit konstrukce před vlhkostí přicházející z interiéru. Oba ve své podstatě brání vstupu vlhkosti do konstrukce. Rozdíl je v tom, v jaké velké míře.

  • Jedním jsou difúzně uzavřené konstrukce s parozábranou, která zadržuje vlhkost v obytném prostoru a odvádí ji větráním. Díky tomu zůstává konstrukce dřevostavby bez vlhkosti. Hlavní ukazatel kvality takové konstrukce je blow door test, který zjišťuje těsnost obvodových konstrukcí, prostupů, komínů, oken, dveří.
  • Opačným řešením jsou difúzně otevřené konstrukce dřevostaveb, kde je difúze dobrým pomocníkem při zajištění delší životnosti staveb s nadstandardními parametry stěn a zdravém vnitřním klimatu. Ze strany interiéru je zde parobrzda, regulující množství vlhkosti, která vnikne do konstrukce. Je třeba si uvědomit, že přes stěny nedochází k výměně vzduchu, a tím ani vlhkosti, proto je vždy nezbytné větrat. Difúzně otevřená konstrukce v žádném případě nezajišťuje výměnu vzduchu přes stěny, ale umožňuje vlhkosti opustit konstrukci stavby na straně exteriéru. V konstrukci se používají izolace z organických materiálů - z dřevního vlákna a celulózy, ovčí vlny, technického konopí a podobně. Jsou však zpravidla dražší než materiály v difúzně uzavřených systémech. Pokud si vyberete dodavatele s dostatečnými zkušenostmi a dlouholetou zárukou na konstrukci stavby, difúzně otevřený systém vám přinese stejný užitek jako difuzně uzavřený systém.

Nosná konstrukce a zateplení

O základní kvalitě dřevodomu rozhoduje nosná konstrukce stavby a zateplovací systém. Hlavní nosná konstrukce se stará o to, aby byl dům stabilní a měl potřebnou nosnost. O energetické náročnosti dřevodomu, jeho nízkoenergetickosti či pasivnosti, prodyšnosti a kvalitě bydlení rozhoduje ve značné míře zateplovací systém. Dřevodům určitě nemá být jen kombinací OSB desek a polystyrenu. Pro zdravé bydlení jsou vhodné difuzně otevřené konstrukce dřevostaveb s použitím přírodních a ekologických izolantů. Díky svým vynikajícím vlastnostem se do popředí dostávají dřevovláknité a konopné izolace, které dokáží zajistit nejen příjemnou pohodu v zimních měsících, ale ochrání stavbu i před letním přehříváním.

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak snadno vést dítě k zodpovědnosti? Pořiďte mu zvířátko!

Chcete vést své děti přirozenou cestou k zodpovědnosti? Pořiďte jim zvířátko! Dítě se naučí nejen lásce...
více...

Vánoční vůně vykouzlí nejen úžasné vzpomínky

Vůně a Vánoce k sobě neodmyslitelně patří. Ale jsou také vůně, které našemu tělu spíš škodí. Proto když...
více...

Kuchyň, která se snadno uklízí? To je ta, která neoplývá zbytečnostmi!

Připadá vám, že stále jen uklízíte? Možná vám to jen nepřipadá, ale je to skutečnost. A důvodů je hned...
více...

Čištění toalety vyžaduje také dokonalé a pravidelné vyčištění štětky

Nedílnou součástí každé toalety, a také koupelny s toaletou, je štětka na mytí keramické mísy. Ale ruku...
více...

Dětská matrace, to není malá verze matrace pro dospělého

Výběr matrace není třeba brát na lehkou váhu, zvlášť když se jedná o matraci pro miminko a dítě ve vývinu....
více...

Dekorace ze sušených květin - krása a vůně do bytu

Doba kvetoucích rostlin na zahradách, balkonech a terasách pomalu končí a je škoda si tyto krásné plody přírody...
více...

Domácí mazlíček v bytě - potěšení, ale také rizikový faktor!

Mít doma zvířecího mazlíčka, to je splněným snem mnoha dětí. A je to dobře, protože chov zvířátek na malé...
více...

Dřevodomek je zdravé a krásné bydlení, které se vyplatí

Líbí se vám dřevodomky a bojíte se jejich zvýšené potřeby údržby? Tak ano, určitě dřevomek se bez...
více...

Zdravé bydlení nemusí být zároveň drahé bydlení

Bydlení, to je jeden z předpokladů šťastného života. A právě kvůli bydlení se i nejčastěji zadlužujeme. Ale...
více...

Chybí vám doma tma? Zařiďte si ji, jinak se budete ráno probouzet unavení!

Jsou lidé, kteří ji nesnáší a lidé, kteří si bez ní neodpočinou. V létě často chybí a v zimě jí je až...
více...