Dřevo - praktický, ale velmi citlivý materiál

Dřevo je velmi příjemný, pěkný a zároveň poměrně praktický materiál, který udržuje podlahu přirozeně teplou a komfortní. Pocit tepla je způsoben nízkou tepelnou vodivostí, takže bosou nohou vnímáme dřevěnou podlahu jako příjemně teplou.

bydlení, dřevěné podlahy, exotické dřeviny

Dřevo je jako přírodní materiál citlivé na vlastnosti prostředí,

ve kterém se nachází. Největší vliv na dřevo mají teplota a relativní vlhkost vzduchu v místnosti. S přijímáním a vydáváním vlhkosti se mění rozměr dřeva - může nabobtnat nebo seschnout. V zimě, kdy je v bytě nebo domě teplo a sucho, má dřevo tendenci zmenšovat se, a naopak v létě, když se v místnostech zvýší vlhkost, rozměry dřeva se zvětšují. Velikost změn rozměrů závisí i na druhu dřeva - například habr a buk procházejí výraznými rozměrovými změnami, dub, javor nebo smrk mají lepší rozměrovou stálost. Nejlépe jsou na tom některé exotické dřeviny, například teak, které si získávají stále větší oblibu i u nás.

Trvanlivost dřevěné podlahy závisí také na tvrdosti dřeva,

ze kterého je vyrobena. Čím tvrdší dřevo, tím menší riziko poškození. A od čeho závisí tvrdost dřeva? Od jeho hustoty.Tu zas ovlivňuje druh dřeva a podmínky, ve kterých roste.Takže například severská bříza, která v chladném podnebí roste pomaleji a její dřevo je proto hustší, nemá stejné vlastnosti jako bříza, která roste v mírném klimatickém pásmu.Tvrdost dřeva se však dá v současnosti výrazně ovlivnit vhodnou povrchovou úpravou. Dobré výsledky byly zaznamenány, pokud se nanášený lak na podlaze vytvrzoval UV zářením.

Pokud byste se přece rozhodli pro exotické dřeviny

V současnosti můžete najít kousek exotického dřeva v každé domácnosti či v moderně zařízených budovách. Tyto dřeviny si získaly pozornost zejména díky svému elegantnímu vzhledu, který je takový světlý a teplý jako slunce a tajemný jako noc ...Mezi jeho další klady patří takové vlastnosti, jako jsou tvrdost, stabilita, estetičnost a dlouhodobá životnost.

Wenge - dřevo s magickou silou

Přes tisíc let rituálů ... takovou historii skrývá v sobě dřevo wenge. Výrazná kresba prolínajících se světlejších a tmavších pásů vytváří při troše představivosti překvapující vzory. Wenge je ideální dřevo na výrobu podlah se zvýšenou provozní zátěží. Kromě toho, že na tmavohnědém povrchu není vidět stopy po znečištění, díky vysoké hustotě je toto dřevo odolné i proti otěru. Jeho dalším trumfem je dlouhá životnost.

Merbau - dřevo inkrustované zlatem

Pro toto dřevo jsou charakteristické žilky vyplněny zlatým prachem, které po nanesení průsvitného nátěru připomínají zručně zhotovené zlaté inkrustace ve tvaru drobných pásků. Lze říci, že dřevo merbau je již od přírody obdařeno zlatem. Tmavý povrch ideálně maskuje jakékoliv nečistoty či škrábance. Díky vysoké tvrdosti a odolnosti proti otěru si toto dřevo dlouho zachovává své estetické vlastnosti. To však není vše, čím se může merbau pochlubit - v rukávu má ještě jeden trumf: toto dřevo je přirozeně odolné proti působení různých hub a hmyzu, proto se často využívá například v železniční dopravě na pražce, u vodní výstavbě na piloty vlnolamů a pontonů nebo v chemickém průmyslu pro výrobu obalů na chemikálie.

Bambus - jantarové dřevo

Bambus je nejrychleji rostoucí rostlinou na světě - za 24 hodin dokáže narůst o více než 60 cm. Zatímco mladé rostlinky slouží jako potrava (a nejen pro pandy), tříletá rostlina je již plnohodnotnou surovinou pro stavebnictví, truhlářskou, papírenskou či tkalcovskou výrobu. Bambus se používá již tisíce let a škála jeho využití se ještě více rozšířila s příchodem nových technologií - osvědčil se jako vhodný materiál zejména na výrobu nábytku a dřevěných podlah. Bambusové dřevo okouzlí svou neopakovatelnou strukturou a svou jantarovou barvou, jejíž odstín lze měnit tepelným zpracováním.

Barmský teak - král monzunových lesů

Toto dřevo se používalo v jihovýchodní Asii před více než 2 000 lety a nosníky, které tam lze nalézt v budovách starších než tisíc roků se často nacházejí ve velmi dobrém technickém stavu. Díky své struktuře a velkému obsahu přírodních olejů a kyseliny křemičité je toto dřevo rozměrově stálé a zachovává si dlouhou životnost zejména ve vlhkém prostředí. Teak je ideální jako podlaha v koupelně, sauně či ve veřejných objektech. Kromě toho, že světlehnědá barva maskuje nečistoty, ani nadměrná vlhkost není pro takovou podlahu problém.
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Podlaha - dominanta interiéru

Říká se, že čistá podlaha udělá polovinu dojmu uklizeného prostoru. Spolu se stěnou patří mezi dominanty...
více...

Při zařizování interiéru kuchyně a jídelny nezapomeňte na hodiny

Říká se, že kuchyně je srdcem domácnosti. Proč také ne, když se v ní připravuje životně důležité jídlo....
více...

PVC podlahy francouzské firmy Geflor - komfort, příznivá cena a dlouhá životnost

Polyvinylchloridové podlahy slaví svůj návrat nejen do domácností, ale i do silně vytížených prostor jako jsou...
více...

Proč si pořídit do chodby laminátovou podlahu

Předsíň je místností, ve které je podlaha namáhána poměrně hodně. Podle toho je také potřeba jí vybírat....
více...

Vinylové podlahy do ložnice

Vinylové podlahy do ložnice jsou skvělou volbou, jak si pořídit podlahu, která bude teplá, měkká a zároveň...
více...

Zjednodušte si otevírání domovní brány s pomocí univerzálního ovladače

Dojíždíte každý všední den do svého zaměstnání vozem? Usnadněte si otevírání a zavírání vrat...
více...

Tepelná čerpadla pomohou podnikatelům zkrotit vysoké náklady na energie

Trápí vaši firmu rostoucí a do budoucna nevyzpytatelné náklady na energie? Řešení tu je, stačí využít...
více...

3 faktory, které rozhodnou o vaší spokojenosti s tepelným čerpadlem

Nenechte se mýlit, vybrat vhodné tepelné čerpadlo není nic snadného. Zároveň, o celkové spokojenosti nerozhoduje...
více...

Podle čeho vybírat barvy do domácnosti? Nebojte se své bydlení obléknout do lákavých odstínů!

Není žádným tajemstvím, že barvy na nás v nemalé míře působí. Mají vliv na naši psychiku, dokážou nás...
více...

Vyznejte se ve značení jističů a mějte dokonalý přehled o spotřebě elektřiny ve vaší domácnosti

Elektrický jistič má v domácnosti každý. Slouží k tomu, aby v případě potřeby, tedy tehdy, když dojde...
více...