V angličtině se s ním setkáte pod názvem "Sick Building Syndrom". Je to skutečný medicínský pojem, popisující zdravotní problémy, které lidé pociťují v přímé souvislosti s pobytem v určitých budovách nebo v prostorách. Po jejich opuštění se zdravotní stav člověka zlepší. Nemusí se to týkat jen vašeho domova. Může jít o budovu, ve které pracujete, může to být obchod nebo byt vašch nejlepších přátel.
V budovách jsme často nevědomky vystaveni různým chemickým látkám nebo výparům, například v koupelně či v kuchyni a stejně nevědomky můžeme přicházet do styku s těkavými látkami, s pesticidy, tabákovým kouřem ale i s chemikáliemi, uvolňujícími se z nábytku, koberců či z některých spotřebičů. Zdravotní problémy mohou způsobovat také některé stavby v okolí. Ty mohou být velkým zdrojem znečištění, rizikem je také větší výskyt biologického odpadu po ptácích a různém hmyzu. Kapitolou samou o sobě může být nesprávně udržována klimatizace či vzduchotechnika v prostorách, v nichž trávíte čas. Toxicky na nás mohou působit barvy, rozpouštědla, nesprávně skladované čistící prostředky a chemikálie, osvěžovače vzduchu, ale i nesprávně udržované koberce, polstrovaný nábytek, lepidla používaná v interiérech (na lišty či nábytek) a také některé stavební materiály.
Podle odborníků lze pociťovat bolesti hlavy, ale i nevolnosti, záchvaty kašle i náhlou silnou únavu. Někteří lidé tyto příznaky připisují alergiím, hlavně pokud mají podrážděné oči, krk nebo nos. Jedním z příznaků může být i suchá pokožka, problémy se soustředěním a mnoho dalších projevů.
Jedním ze zdrojů zdravotních problémů jsou i prachové roztoče. Těm sice není možné se úplně vyhnout úplně, ale existuje několik opatření a preventivních kroků, kterými roztoče minimalizujete - například pravidelným vysáváním s použitím HEPA filtrů.
Dalším škodlivým prvkem může být vysoká vlhkost jako zdroj plísní - často ji po dlouhou dobu nezpozorujete. Pokud se vám však v bytě či v domě objeví, doporučujeme konzultovat s odborníky, jak se jí efektivně zbavit dříve, než se u vás objeví vážnější zdravotní problémy.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.