Mateřská dovolená a studium na vysoké škole

Některé maminky na mateřské dovolené musí dostudovat vysokou školu a jiné, přestože nemusí, tak ji studovat chtějí. Mají pocit, že při péči o děti a rodinu jim stagnují vědomosti. Anebo je napadne, že by po mateřské dovolené mohly vykonávat jinou práci, a proto se rozhodnou začít studovat. Zároveň se ale bojí, zda se to dá zvládnout a skloubit dohromady. Odpovědi najdete v našem článku.

mateřská dovolená, studium na vysoké škole v době mateřské dovolené, péče o díte

Mateřská dovolená - čas na změny

Během mateřské dovolené možná přijdete na to, že vaše "předporodní" zaměstnání a profese vás vlastně nenaplňují, a že byste se po skončení mateřské chtěla věnovat něčemu zcela jinému. Stává se to poměrně často, protože s narozením děťátka se ženě změní pohled na mnohé věci a také nejednou v sobě objeví skryté talenty nebo touhy. Mateřská dovolená vám dává čas na to, abyste lépe poznala samu sebe a přišla na to, co vlastně chcete dělat.

Vysoká škola vedle mateřské - dá se to vůbec zvládnout?

Maminky, které si pohrávají s myšlenkou nastoupit na vysokou školu během mateřské dovolené, většinou v prvotní fázi pociťují nejistotu a obavy, zda se to vůbec dá zvládnout. Odpověď je, dá, i když lehké to určitě nebude. Pokud máte představu, co byste chtěla studovat, v první řadě si zjistěte vše potřebné o daném oboru. Kde se dá studovat, zda je možnost i externího studia a jakou formou je externí studium organizováno, kolik vás to bude stát a podobně. Některé vysoké školy umožňují maminkám s malými dětmi i individuální studijní program, to vše byste si však měla předem důkladně zjistit a to přímo na dané univerzitě. Nespoléhejte se jen na to, co jste někde slyšela.

Kde bude miminko?

Studium na vysoké škole během mateřské dovolené s sebou přináší i jednu zásadní otázku - kde bude miminko nebo větší děťátko během matčiny nepřítomnosti? Možností je několik. Nejlepší je, pokud má maminka možnost nechat děťátko během svého pobytu ve škole s manželem či partnerem, nebo poprosit o pomoc prarodiče. Ti se mohou různě střídat podle toho, kdo má kdy čas. Někdy mohou pomoci i kamarádky a nejednou to maminky řeší i přes chůvu. V některých případech nedělají profesoři na univerzitách problémy, pokud je miminko či dítě dokonce přítomné na přednáškách a mnohé maminky ani nemají jinou možnost. Není ničím neobvyklým vidět na přednášce maminku, která diskrétně kojí své miminko nebo si chvilku odběhne někam do ústraní. Jednoduše, vše se dá, když se chce, i když to může být místy dost dobrodružné.

Budu se stíhat učit?

Studovat na vysoké škole není jen tak. Přináší to s sebou spoustu povinností v podobě učení na zkoušky a také vypracování různých seminárních prací. To, že jste matkou na mateřské dovolené vás nijak neomlouvá. Zvládat se to však dá. Maminky se většinou učí, kdy děťátko spinká, případně, když je s tatínkem či prarodiči venku. Je lepší učit se průběžně, abyste toho najednou neměla mnoho. Ale ne vždy je průběžné učení se možné a před zkouškovým obdobím je třeba pořádně přidat. Tehdy opět pomůže, pokud máte po ruce ochotného manžela, který dítě či děti vezme ven, nebo je můžete chvilku "odevzdat" do rukou prarodičů, abyste se mohla v klidu učit.

Neutrpí mé dítě?

Nejedna maminka také řeší dilema, zda studium na vysoké škole nějak neublíží jejímu vztahu s děťátkem, tedy zda bude mít dost času věnovat se mu. Pokud si povinnosti dobře rozdělíte, váš drobeček nemusí ani pocítit, že jeho maminka je z času na čas pryč. Dítě si alespoň zvykne být i s někým jiným, a pokud ho berete s sebou, pak vlastně ani není moc co řešit. Nemusíte mít pocit, že plněním si svého snu nějak uškodíte svému miminku. Být milující a dobrou matkou neznamená sedět stále jen doma a věnovat všechen svůj čas, energii svému dítěti a kvůli němu se vzdát všech svých snů a tužeb. Máte právo pracovat na sobě a věnovat se i rozvoji své osobnosti. A pokud cítíte, že vysoká škola je to, co potřebujete, pak to jr třeba zkusit. Pokud byste to nezvládala a studium by bylo na vás příliš, zpravidla je možné studium na čas přerušit a později pokračovat opět.

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak snadno vést dítě k zodpovědnosti? Pořiďte mu zvířátko!

Chcete vést své děti přirozenou cestou k zodpovědnosti? Pořiďte jim zvířátko! Dítě se naučí nejen lásce...
více...

Feng - šuej zajistí, aby děti vyrůstaly ve zdravém prostředí

Klidné a pohodové dětství, to můžeže svým dětem dopřát svou láskou, obětavou péčí, ale také tím, jak jim...
více...

Škodlivé rodičovství aneb Úzkostná péče dětem neprospívá a škodí i v dospělosti

Na ubližování dětem máme své zákony. Ale co, když ubližujeme svým dětem přehnanou péčí a ostrahou? Na to...
více...

Hormon lásky redukuje váhu a posiluje charitativní cítění

Hormony lásky pomáhají ke spokojenému životu a dokonce i ke štíhlejší postavě. Nevěříte? Poradíme vám,...
více...

Jak nepřijít o partnera? Naslouchejte mu!

Bojíte se o svého partnera? Tak to by vás vaše obava mohla motivovat k tomu, aby se s vámi váš partner nenudil....
více...

Mít děti ve vyšším věku omlazuje

Mít děti je touhou většiny žen. Dříve bylo normální být matkou kolem dvacítky a starší těhotné ženy byli...
více...

Děti nemusí být středem vesmíru, aby z nich vyrostli slušní dospělí

Výchova dětí se nikde nevyučuje. Učíme se ze tedy za pochodu a ze svých chyb. Proto nám také někdy připadá,...
více...

Kariéra v práci nebo mateřství? Dá se zvládnout oboje!

Práce a kariéra nebo mateřství? Mnoho žen řeší tohle dilema, ale pokud si vyberou nejprve kariéru, tak se může...
více...

Usínání dětí nemusí být problém, když ...

Máte doma nespavé dítě? Zaveďte mu usínací rituály a snažte se dodržovat pravidelný denní režim. Dítě by...
více...

Desatero, které by měl znát každý rodič školáka

Výchova dětí ve školním věku, to je především záležitost rodičů. Určitě, škola je pro děti velkým...
více...