Nechybí mnoho - stačí doporučení spolužáků, či starších kamarádů a rozhodnou se vyzkoušet povzbuzující drogu nebo lék s obsahem amfetaminu. Přestože jeden z deseti dospívajících ve věku 13 až 17 let vyzkoušel podobnou drogu, podezření má jen jeden ze sta rodičů. Dost hrozivý rozdíl, že?
Povzbuzující léky a drogy, které se používají na podporu při učení jsou obvykle z kategorie léků, které se předepisují k léčbě poruch pozornosti, provázených hyperaktivitou (ADHD). Říká se, že tyto léky kdysi pro svůj povzbuzující účinek používali například studenti vysokých škol před zkouškami nebo lékařští pracovníci v době zvýšené zátěže. Ovšem nebylo to tak časté jako dnes, a navíc nešlo o adolescenty ve vývoji, kteří si takto mohou výrazně ublížit.
Otázkou je odkud studenti tyto léky berou, protože jsou na předpis. Bohužel, existují černé cestičky, kterými se dá vcelku jednoduše k těchto lékům přijít. Za to, že zlepší své prospěch ve škole nebo výborně zvládnou závěrečné zkoušky to pro mnohé stojí. Problém však je v tom, že není vůbec prokázán vztah mezi účinkem těchto léků a lepšími studijními výsledky, ale je ověřeno, že tyto léky mají velmi negativní vliv na zdraví a mohou být velmi nebezpečné.
Užívání léků, pokud nejsou předepsány, může vést k akutnímu vyčerpání, poruchám srdečního rytmu a dokonce i ke zmatku a psychózám - pokud se dospívající stanou na nich závislými. Na základě průzkumu bylo zjištěno, že je velký nesoulad mezi tím, v co věří rodiče a co uvádějí jako fakt jejich děti. I když si rodiče neuvědomují, že toto chování by se mohlo týkat i jejich vlastních dětí, jsou velmi znepokojeni tím, že se tyto léky zneužívají v komunitě, v níž žijí.
Navzdory obavám však pouze 27% rodičů uvedlo, že mluvili se svými dospívajícími o zneužívání povzbuzujících drog. A to je dnes největším problémem. Podle odborníků je velmi důležité, aby se do široké debaty o těchto lécích a drogách aktivně zapojily školy. Učitelé, vychovatelé a stejně tak i rodiče musí být všímaví a aktivní. Naštěstí, více než tři čtvrtiny rodičů podporuje školní politiku, která je zaměřena na zneužíváno léků a drog na středních a vysokých školách a 76% uvedlo, že školy by určitě měli diskutovat o nebezpečí zneužívání léků, určených k léčbě ADHD.
79% rodičů podporuje politiku, která zdůrazňuje studentům, užívajícím léky na ADHD, aby uchovávali své léky na bezpečném místě a nedávali je za žádnou cenu jinému žákovi, kterému nebyly předepsány (aby je nikomu nenabízeli ani za cenu finančního či jiného zisku). Otevřeně by se mělo diskutovat zejména o nebezpečí těchto léků pro zdraví dospívajících. Mezi středoškoláky a vysokoškoláky se velmi rychle šíří řeči o jejich povzbuzujícím účinku při učení a dosahování studijních výsledků, a proto jsou pro studenty velmi lákavé. Horší je však, že kromě toho, že jejich fungování v tomto směru vůbec není potvrzeno, jsou hazardem se zdravím.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.