Retro kuchyně - žlutá, růžová nebo oranžová?

Datum článku: 26. 7. 2019

Retro styl nikdy nezklame. Protože, co již někdy bylo módní a osvědčené, tak to se rádo vrací. A není to jen v módě, ale také v bydlení. Proto se nedivme, že se retro objevuje stále častěji i v našich kuchyních. Začaly to retro spotřebiče (např. ledničky ve starém designu s moderními funkcemi) a retro se dostává i do samotného interéru kuchyní.

Retro kuchyně - žlutá, růžová nebo oranžová?

Retro kuchyně

Starší vzhled kuchyně ještě neznamená, že nemůže být svěží, trendy a moderní. Mluvíme o retro kuchyni, v níž se dobře vaří, ale klidně v ní můžete vyvíjet i jiné aktivity. Inspirujte se kousky minulosti, které i v roce 2019 mohou ozdobit kuchyni jako tradiční třešnička na dortu.

Retro obklady

Dlažba se dnes dělá velkokapacitní, ale na zástěnu můžete použít šachovnicový vzor malých obkládaček. Přesně ty, které zdobily socialistická sídliště, ale i kuchyně dlouho před příchodem socialistického realismu. Barvy dle libosti, ale dvojkombinace bude stačit.

Stále módní tapety

Tapety byly v minulosti neodmyslitelnou součástí interiérů. Proč si vylepšené tapetové materiály a barvy nepozvat i do kuchyně? Tentokrát ne jako ozdobu stěn, ale jako obklad pro váš kuchyňský ostrůvek. Bude působit exoticky jako ostrov v oceánu vaší kuchyně. Tapeta může být pochopitelně i retro.

Žlutá - barva roku 1950 i 2019

Pokud se vrátíme do roku 1950, tak byste našli nejvíce kuchyní zdobených žlutými lesklými kachličkami. A žlutá skutečně nevypadá špatně ani v kuchyni moderního člověka. Výborně se kombinuje s černou technikou a vyzařuje teplo a pohodu. Vše co nám v moderním světě tak často chybí, vám může navařit žlutá vintage kuchyně.

Závěsné svítidlo

LED osvětlení je super. Je výkonné, designově atraktivní, ale udělejme si návštěvu do kuchyně z roku 1960. Určitě vás upoutá závěsné světlo nad jídelním stolem. Není žádným problémem si ho půjčit i do roku 2019. Působí nenápadně, kuchyni výrazně obohatí nejen o světlo, ale i o netradiční design.

Dřevo - vždy trefa do černého

Dřevěnou kuchyni nelze datovat do konkrétního období, ale pokud hledáte vintage klasiku, trefíte se. Dřevo je totiž součástí kuchyní od doby, kdy si lidé přenesli oheň z přírody na sporáky. Dřevěné skříňky, židle, odkládací prostory otevřené nebo zavřené. Se dřevem můžete experimentovat a prakticky nemáte co zkazit. Od rustikálního vzhledu přes zdobené prvky až po jednoduché linie, dřevo bude v kurzu a vždy i tak trochu dýchat historií.

Oranžovo - růžová

Oranžová barva byla základem kuchaní před dvaceti lety. Pokud je to pro vás dost vintage, tak jděte do toho. Oranžová stimuluje chuť k jídlu, výborně se kombinuje i s růžovou, která je barvou kuchyní tohoto roku.

Autor: Lenka Kostková