Kuchyň plná zbytečnosti aneb Udělejte si průvan v kuchyni

Rozhlédněte se po svém bytě a určitě najdete věci, bez kterých v pohodě můžete být, jen na ně padá prach a navíc potřebují neustálou péči. Likvidací těchto zbytečných předmětů si uděláte příjemný průvan v bytě a usnadníte příští úklid. Určitě by to potřebovaly všechny místnosti, ale my se dnes zaměříme na kuchyň. 

kuchyň, elektrospotřebiče, pořádek, úklid

Zbytečné sady kořenek

Koření dává jídlu chuť, proto se bez něj v kuchyni neobejdete. Ale nespokojte se s koupí naplněných kořenek, ve kterých jsou i koření, které nedokážete využít. Koření totiž ztrácejí aroma a kvalitu po dlouhém skladování, některé jsou účinnější v podobě čerstvých bylinek. Například bazalka a pažitka mají lepší chuť čerstvé než sušené. Kupujte jen takové koření, které skutečně potřebujete a vždy jen v malém množství. Mnoho bylinek si můžete zamrazit v zásobnících na led a použít je při vaření jako čerstvé.

Nepraktické nádoby na potraviny

Nádoby na skladování potravin jsou praktické a mají v kuchyni své opodstatnění. Můžete v nich držet uvařené jídlo i zásoby. Neobklopujte se však neprůhlednými nádobkami. Riskujete, že na jejich obsah zapomenete a zkazí se, případně, že mouku či strouhanku nebudete mít v dostatečném množství, když je budete potřebovat. Používejte průhledné nádoby - buď skleněné nebo plastové. Skleněné nádoby jsou praktičtější, protože je můžete použít k uskladnění vařeného jídla v chladničce a následně v nich pokrm i ohřívat v mikrovlnce.

Hrnky na čaj a kávu

Asi to znáte. Zařídili jste si kuchyň stylovou sadou hrnků na kávu a čaj a časem se vám police prohýbá pod tíhou různorodých kousků. Některé jste si koupili na dovolené, další dostali darem nebo byly součástí limitované edice čaje či kávy. Vaše představa o sladěné kuchyni se rozplynula. Co s tím? Nenechte se ovlivnit a nadále se držte své představy a vkusu. Nechtěné a neladící hrnky, šálky či sklenice darujte nebo prodejte.

Poškrábané teflonové nádobí

Nádobí s teflonovou vrstvou je oblíbené z mnoha důvodů. Snadno v něm připravíte jídlo bez tuku a nemusíte se bát, že se připálí. Při používání však musíte vědět, že při zahřívání prázdné nádoby se uvolňují jedovaté výpary. Stejně nebezpečný je poškrábaný povrch. Při vaření proto používejte pouze dřevěné nebo plastové pomůcky a při jakémkoliv náznaku poškození teflonové nádobí ihned vyhoďte. Stejně praktické je nádobí z nerezavějící oceli. Je odolnější a můžete ho mýt v myčce.

Sklenice

Pijete různé nápoje a na každý máte "speciální" druh skleničky? Jiné jsou určené na vodu, jiné na džus, víno, šampaňské, likér, koňak ... Výpočet nápojů a k nim patřících skleniček je dlouhý. Ale opravdu potřebujete na každý nápoj speciální skleničku? Možná zjistíte, že je vytáhnete jen jednou za čas při speciálních příležitostech a většinu času jen zabírají místo v lince. A víte, že existují firmy, od kterých si můžete půjčit porcelán, sklenice a dokonce i příbory na rodinné oslavy?

Zbytečné spotřebiče

Existují různé spotřebiče se speciálním účelem, například vařič na vajíčka, rýži, popkornovač, vaflovač ... Kdybychom je chtěli všechny vyjmenovat, byl by to docela dlouhý seznam. Jak často je používáte? Určitě ne každý den a v kuchyni jen zbytečně překážejí. Před koupí jakéhokoliv drobného spotřebiče si položte otázku: Opravdu to potřebuji? Možná zjistíte, že pokrm můžete připravit mnohem rychleji i bez tohoto spotřebiče.

Kuchyňská houbička

Překvapuje vás, že je na seznamu pomůcka na mytí nádobí? Už dávno je známo, že kuchyňské houbičky či houby jsou semeništěm bakterií. Jejich hlavní problém je ten, že jsou pórovité a dlouho se v nich drží vlhkost, což bakteriím vyhovuje. Přestože je po umytí necháte vyschnout, trvá to dlouho a je obtížné je vydezinfikovat. Podle vědců nepomůže ani "sterilizace" v mikrovlnce. Pomůže jen častá výměna. Lepší je, nahradit houbu bavlněným hadříkem. Jednodušeji ho udržíte čistý, protože rychleji uschne a lze ho častěji prát. Na zaschlé zbytky potravin použijte kartáček na nádobí. I ten rychleji schne a snadněji se udržuje čistý.

 

 


Podobné články


Kuchyň, která se snadno uklízí? To je ta, která neoplývá zbytečnostmi!

Připadá vám, že stále jen uklízíte? Možná vám to jen nepřipadá, ale je to skutečnost. A důvodů je hned...
více...

Potřebujete novou ledničku, ale nemáte na ni peníze?

Rozbila se vám v těchto parných letních dnech lednička a vy nedisponujete dostatkem financí na novou? Zdánlivě...
více...

Retro kuchyně - žlutá, růžová nebo oranžová?

Retro styl nikdy nezklame. Protože, co již někdy bylo módní a osvědčené, tak to se rádo vrací. A není to jen...
více...

Obklad kuchyňské linky z kaleného skla, kovu nebo betonu?

Doby, kdy zdobila kuchyňskou linku zástěna z umakartového jádra jsou ve většině domácností již minulostí....
více...

Betonová kuchyňská linka - originální design a snadná údržba

Betonová kuchyňská deska je již pár let hitem v moderních kuchyních. A stejně jako desky z jiných materiálů...
více...

Tmavá kuchyňská deska - elegance a krása v kuchyni

Vybíráte barvu pracovní desky do kuchyňské linky? Bez ohledu na konkrétní barvu, ženy častěji volí světlejší...
více...

Vybíráme obklady a dlažbu do kuchyně

Obklady a dlažba do kuchyně podléhají módním trendům. Pokud chcete proměnit svou kuchyň a dodat jí nový...
více...

Jak vyhnat moly z bytu?

Poletují občas vaším bydlením nezvaní motýlci? Ano, mol se neptá, kde se má usadit a dokáže pěkně...
více...

Kuchyňská zástěra v akci

Vaříte doma a pečete? A jak se při tom oblékáte? Dříve by hospodyňka bez zástěry ani do kuchyně nevkročila....
více...

Skladování potravin v kuchyni

Příprava chutného pokrmu začíná už ve chvíli, kdy si suroviny přinesete z obchodu. Musíte je totiž správně...
více...