Kuchyň plná zbytečností a náročného úklidu? Vyhoďte zbytečnosti!

Vánoční úklid, to je skvělá příležitost, vyházet nepotřebné věci. Proč umývat pořád dokola zbytečnosti, na které se jen práší? A co by se dalo vyhodit z každé kuchyně? Poradíme vám! Některé věci vás možná napadnou, o jiných jste doteď spíše uvažovali a některé vyhodíte až po dočtení našeho článku. A proč? Protože je opravdu v kuchyni k životu nepotřebujete a zbytečně vám prodlužují pravidelný úklid.

kuchyně, úklid, nádobí, pklid kuchyně, zbytečnosti

Potřebné věci v kuchyni

Kuchyň je místem, kde se bez mnoha věcí opravdu neobejdete. Spotřebiče, různé kulinářské pomůcky ... Moderní kuchyně však má být v první řadě funkční. Nesmí se stát skladištěm věcí, na které jen sedá prach a práci komplikují. Poradíme vám, které předměty jsou v kuchyni zcela zbytečné.

Koření? Koření!

Koření dává jídlu chuť, proto se bez něj v kuchyni neobejdete. Ale nespokojte se s koupí naplněných kořenek, ve kterých je i koření, které nedokážete využít. Koření totiž ztrácí aroma a kvalitu dlouhým skladováním. Účinnější a chutnější je v podobě čerstvých bylinek. Například bazalka a pažitka maá lepší chuť čerstvá než sušená. Kupujte jen takové koření, které skutečně potřebujete a vždy jen v malém množství. Některé bylinky si můžete zamrazit v zásobnících na led a použít při vaření jako čerstvé.

Neprůhledné nádoby na potraviny

Nádoby na skladování potravin jsou praktické a mají v kuchyni své opodstatnění. Můžete v nich držet uvařené jídlo i zásoby. Neobklopujte se však neprůhlednými nádobkami. Riskujete, že na jejich obsah zapomenete a zkazí se, případně, že mouku či strouhanku nebudete mít v dostatečném množství, když je budete potřebovat. Používejte průhledné nádoby - buď skleněné nebo plastové. Skleněné nádoby jsou praktičtější, protože je můžete použít k uskladnění vařeného jídla v chladničce a následně v nich pokrm i ohřívat v mikrovlnce.

Hrnky, hrnečky...

Asi to znáte. Zařídili jste si kuchyň stylovou sadou hrnků na kávu a čaj a časem se vám police prohýbá pod tíhou různorodých kousků. Některé jste si koupili na dovolené, další dostali nebo byly součástí limitované edice čaje či kávy. Vaše představa o sladěné kuchyni se rozplynula. Co s tím? Nenechte se ovlivnit a nadále se držte své představy a vkusu. Nechtěné a neladící hrnky či sklenice podarujte nebo prodejte.

Poškrábané teflonové nádobí

Nádobí s teflonovou vrstvou je oblíbené z mnoha důvodů. Snadno v něm připravíte jídlo bez tuku a nemusíte se bát, že se připálí. Při používání však musíte vědět, že při zahřívání prázdné nádoby se uvolňují jedovaté výpary. Stejně nebezpečný je i poškrábaný povrch! Při vaření proto používejte pouze dřevěné nebo plastové pomůcky a při jakémkoliv náznaku poškození teflonový nádobí vyhoďte. Stejně praktické je i nádobí z nerezavějící oceli a keramice. Je odolnější a můžete ho mýt v myčce.

Sklenice na nápoje

Pijete různé nápoje a na každý máte "speciální" druh sklenic? Jiné jsou určeny na vodu, jiné na džus, víno, šampaňské, likér, koňak ... Výpočet nápojů a k nim patřících sklenic je dlouhý. Ale opravdu potřebujete na každý nápoj speciální sklenici? Možná zjistíte, že je vytáhnete jen jednou za čas při speciálních příležitostech a většinu času jen zabírají místo na lince. A víte, že existují firmy, od kterých si můžete půjčit porcelán, sklenice a dokonce i příbory, když je budete potřebovat na větší rodinnou akci?

Zbytečné kuchyňské spotřebiče

Existují různé spotřebiče se speciálním účelem, například vařič na vajíčka, rýži, popkornovač, vaflovač ... Kdybychom je chtěli všechny vyjmenovat, byl by to docela dlouhý seznam. Jak často je používáte? Určitě ne každý den a v kuchyni jen zbytečně překážejí. Před koupí jakéhokoliv drobného spotřebiče si položte otázku: Opravdu to potřebuji? Možná zjistíte, že pokrm umíte připravit mnohem rychleji i bez speciálního spotřebiče.

Houbička na nádobí

Překvapuje vás, že je na seznamu pomůcka na mytí nádobí? Už dávno je známo, že kuchyňské houbičky či houby jsou semeništěm bakterií. Jejich hlavní problém je ten, že jsou pórovité a dlouho se v nich drží vlhkost, což bakteriím vyhovuje. Přestože je po umytí necháte vyschnout, trvá to dlouho a jen obtížně je dají vydezinfikovat. Podle vědců nepomůže ani "sterilizace" v mikrovlnce. Pomůže jen častá výměna. Nahraďte houbu bavlněným hadříkem. Jednodušeji ho udržíte čistý, protože rychleji vyschne a lze ho častěji vyprat. Na zaschlé zbytky potravy použijte kartáček na nádobí.

comments powered by Disqus


Podobné články


Cihla v moderním interiéru - zdraví bezpečný a designový prvek

Cihla je úžasný stavební materiál, který najde své uplatnění nejen v hrubé stavbě, ale také jako designový...
více...

Jak vybrat novou myčku nádobí?

Myčka nádobí si již v našich domácnostech našla své místo. A to naprosto zaslouženě. Nejenže šetří energie,...
více...

Moderní kuchyň není jen místo, kde je potřeba uvařit

Pryč jsou doby, kdy se kuchyně zmenšovaly a sloužily skutečně jen k přípravě jídel, která se servírovala...
více...

Jak mít dostatek peněz a dobré nálady?

Kdo by před Vánoci nepotřeboval peníze? A pozitivní energie? Tak ta se hodí vždycky a vánoční shon nám ji...
více...

Houbičky na nádobí jsou praktické, ale hodně nehygienické

Kuchyň je část bytu, kde se připravuje, skladuje a často i jí připravované jídlo. Proto patří mezi místnosti,...
více...

Jak zabránit nepořádku a chaosu ve skříni na potraviny?

Skříň na potraviny nebo police v komoře, to jsou místa, kde je možné neustále uklízet a stejně je tam chaos....
více...

Jak vybrat barvu a materiál na kuchyňskou linku?

Kuchyňská linka by měla být hlavně praktická, na tom se shodneme všichni. To však nesou jen typy skříněk, ale...
více...

Rohová kuchyňská linka - sestava s monoblokem

Zvolili jste si do kuchyně linku v rohovém provedení? Toto řešení se praktikuje několik let. Ale vybrat si můžete...
více...

Jak udržet pořádek v zásuvkách? Pomohou košíčky, obaly a rozdělovníky!

Zásuvky mají obrovskou výhodu, ale i nevýhodu v tom, že uložené předměty v nich nejsou vidět. A to nás často...
více...

Dětský pokoj je pro správný vývoj dítěte velmi důležitý

Mít svůj pokoj, to je pro některé děti pouhý sen. Ale když se rodičům podaří, třeba i za cenu změny celého...
více...