Kuchyň, která se snadno uklízí? To je ta, která neoplývá zbytečnostmi!

Datum článku: 8. 11. 2019

Připadá vám, že stále jen uklízíte? Možná vám to jen nepřipadá, ale je to skutečnost. A důvodů je hned několik, pokud tedy pomineme nepořádné spolubydlící. Mezi hlavní důvody patří i fakt, že se obklopujeme zbytečnými maličkostmi, které neustále nakupujeme, utíráme z nich prach a zase je stavíme na stejné místo. Tam nám navíc zabírají místo, které potřebuje k vaření a servírování pokrmů.

Kuchyň, která se snadno uklízí? To je ta, která neoplývá zbytečnostmi!

Nepotřebné věci musí pryč

Plníte svůj byt a život mnohými (nepotřebnými) věcmi? A všimli jste si, že je nejvyšší čas zbavit se všeho, co vám ve skutečnosti jen překáží? Poradíme vám, jak na to!

Vzpomínky, peníze a citová vazba

Zbavovat se věcí, není jednoduché. I proto, že vás s nimi spojují vzpomínky,  a také pro peníze, které jste do nich vložili. Jistě jste si také zvykli na to, že je kolem vás neustále mnoho věcí. Proces zjednodušení a vyklizení vaší domácnosti, může být doslova chvílemi bolestivý, bude to však stát za to. Ten pocit úlevy a odlehčení je neopakovatelný!

Pravidlo 1 za 10

Pokud máte věcí hodně, zkuste pravidlo jedna věc za deset. Znamená to, že pokud si do domácnosti přinesete jednu novou věc, deset jiných musí jít pryč, a to doslovně. Fyzicky je odneste z domácnosti, nedávejte je jen stranou - s výmluvou, že je jednou odnesete do sběrného dvora, jako dar přítelkyni či na charitu. Toto pravidlo vám nejen rychle zmenší počet věcí v domácnosti, ale vás zároveň přinutí, dobře si promyslet nákup každé nové věci. Bude to bolet méně, pokud za věci dostanete nějaké ty peníze, i když třeba jen symbolickou cenu. Zkuste prodat některé kousky na burzách, bleších trzích či internetových portálech.

Devadesát dní nepoužívání

Pokud jste nějakou věc nepoužili po dobu 90 dní, zbavte se jí. Zkuste aplikovat toto pravidlo co nejpřísněji - hlavně na věci, které vás oslovily, ale pak jste zjistili, že se vám vlastně na nic nehodí. Samozřejmě, neplatí to pro vaši zimní bundu či sezónní boty, které skutečně nosíte. Pokud ne, tak pryč s nimi!

Minimalismus od nového měsíce

Začněte hned prvního v měsíci. První den se zbavte jedné věci, druhý den druhé a pokračujte. Přísně a svědomitě přidávejte den za dnem po jedné věci, se kterou se rozloučíte.

Jeden kus stačí

Ve skutečnosti potřebujeme v absolutní většině případů jen jeden kus ze všeho. Pokud některé předměty, věci či oblečení střídáte pravidelně, ponechte si je. V mnoha případech však doma schraňujeme věci duplicitně, odkládáme je do zásoby či na horší časy a následně je potom stejně nemůžeme najít

Krabice plné zbytečností

Stále tápete, které jsou to ty důležité věci, bez kterých nemůžete žít? Sbalte své věci do krabic a označte je. Když některou věc budete potřebovat, vybalte ji. Už po jednom týdnu bude jasné, co je z vašich věcí potřebné a co jsou zbytečnosti. A když se budete zbavovat hned celých krabic, hned vám půjde zbavování zbytečností rychleji. Provětráte byt a bude vám v něm lépe bydlet a usínat.

Autor: Martina Dvořáková