Jak vybrat pohodlnou a zároveň designovou vanu?

Datum článku: 30. 1. 2019

Rozhodnout se mezi sprchovým koutem a vanou, to je těžké diema. Každá varianta má své pro. Ale pokud jste se již rozhodli pro vanu, je před vámi další dilema. Jakou vanu? Na výběr máte řadu materiálů, tvarů, barev, ale do úvahy je třeba brát i věk obyvatel bytu.

Jak vybrat pohodlnou a zároveň designovou vanu?

Koupelna - místo pro design a relax

Koupelna není jen místem osobní hygieny, ale skutečným místem na relax. Dlouhá voňavá koupel vám pomůže, dokonale se zrelaxovat a uvolnit tělo. Myslete i na partnera, který by se možná rád čas od času vykoupal spolu s vámi.

Materiál je důležitý

  • Nejrozšířenější akrylát je velmi oblíbený zejména pro svou vysokou tvárnost, proto se atypicky tvarované vany vyrábějí zejména z něj. Povrch vany je příjemný a dokáže udržet vodu teplou dlouhý čas, je však měkký, a proto choulostivý na poškrábání.
  • Smaltovaná litina patří k méně používaným materiálům. Její nevýhodou je sice vysoká hmotnost, přesto však mnozí dávají přednost vanám z litiny pro jejich obrovskou pevnost a stabilitu. Smalt patří k téměř nezničitelným povrchům. Jeho výhodou je odolnost proti jakýmkoli kosmetickým koupelovým přísadám, odolá odlakovačům i barvám na vlasy. Smaltované vany jsou známé tím, že jsou poměrně hlučné, tento nedostatek se však dá odstranit integrovanou protihlukovou izolací.
  • Na volně stojící vany se používá zejména tzv. litý mramor, který je příjemný, pevný a udržuje lázeň dlouhou dobu teplou.
  • Kompozitní materiály najdete pod názvy jako Quaryl (exkluzivní směs křemene a akrylu, která vyniká tvrdostí typickou pro křemen a příjemnou teplotou a hladkostí akrylu) či Corian (umělý kámen) a představují dražší volbu. Jsou oblíbené nejen pro svou tvárnost a teplý povrch, ale i výbornou odolností - nejen proti poškrábání, ale i vodnímu kameni a špíně. Snadno se udržují. Jen je zde třeba počítat s vyšší cenou.

Rohová vana

Rohové vany patří stále k nejoblíbenějším variantou pro dva. Jsou většinou koncipovány tak, aby se v ní mohli koupat dva ležící naproti sobě. Širší lemy a sedadlo nad hladinou poskytnou místo na položení rukou či uložení kosmetiky. Pozvolný sklon zádové části a odtok uprostřed slibují pohodlné koupání.

Světlo ve vaně

Voda a světlo jdou k sobě. Koupel ve vaně s podsvícením bude skutečnou relaxaci pro vaše smysly. Chromoterapie využívá světlo a barvy, a tím přispívá k harmonizaci těla a ducha. Některé barvy zklidňují, jiné povzbuzují.

Komfortní koupání

Pravidelné koupání se může snadno změnit na oblíbený rituál. Ponořte do vany nejen tělo, ale i své smysly. Především myslete na pohodlnou polohu. Některé vany mají ergonomicky tvarované dno, které však podle fotky jen těžko oceníte. V kamenné prodejně do vany můžete klidně vlézt a vyzkoušet si ji na vlastním těle. Zkuste různé polohy, uložení rukou a zad. Na pohodlnější koupání se dají dokoupit podhlavníky či držadla, které zase zvýší bezpečnost. Nezapomeňte ani na malé a praktické detaily, jakým je například odtok umístěn uprostřed nebo integrované sedadlo, které můžete využít na hygienu ve vaně, ale i na odkládání věcí. Dokonalý zážitek z koupání slibuje hydromasážní systém. Na tyto a mnohé jiné detaily se vyplatí myslet už při výběru vany. Zjistěte si, zda stejný výrobce nabízí doplňky, po kterých toužíte vy a váš partner.

Hydromasážní vany

Bublinky. Sametově hebká pokožka bez použití kosmetických přípravků? To dokáží hydromasážní vany, ve kterých vám během koupele budou pokožku jemně masírovat drobné vzduchové bublinky.

Pohodlný vstup

Ergonomie na prvním místě. U vany, ve které trávíte více času, myslete na správný sklon v zádové části či na ergonomicky tvarované prolisy na oporu rukou, například při čtení. Příjemné je, když vana zároveň udržuje záda v příjemné relaxační pozici. A myslete i na pohodlný vstup a výstup. Chromové držadlo zvýší komfort při vstávání z koupele i vycházení z vany.

Černá vana

Toužíte po něčem opravdu výjimečném? Opusťte představy o bílé vaně. Dramatická černá jistě zaujme a potěší nejen muže. V kontrastu s dřevem a napouštění vodou vytvoří skutečně nevšední zážitek.