Vitaminy, které pečují o zdraví a kvalitu pleti

Datum článku: 10. 3. 2016

Vitaminy jsou důležité organické látky, které si naše tělo neumí samo vyrobit, a přitom je nezbytně k životu potřebuje. A to nejen k životu jako takovému, ale i pro krásnou a zdravou pleť. Proto je výrobci kosmetiky používají do svých přípravků. Ale vždy je potřeba dodat tělu vitaminy nejen zevně, ale i vnitřně. Jen tak bude tělo bezproblémově fungovat a odrazí se to i na stavu jeho pokožky.

Vitaminy, které pečují o zdraví a kvalitu pleti

Vitamin A

A je na začátku abecedy a v případě péče o pleť je "áčko" také na prvním místě. Deriváty vitaminu A, tzv. retinoidy, se objevují ve většině přípravků proti stárnutí. Áčko dokáže bojovat s projevy akné a zmírnit je, případně zlepšit barvu pleti a její strukturu (zjemňuje a vyrovnává povrch pleti, bojuje s vráskami).

Vitamin B

Bohatá skupina vitaminů B s různým označením se objevuje v různých potravinách, ale také přípravcích v péči o pleť, pokožku či vlasy. Odborníci nejvíce pro pokožku doporučují B3 nebo B5. První vitamin, označovaný také jako niacin, pomáhá zmírňovat zánětlivé procesy a léčí poškozenou pokožku. B5 zjemňuje zarudnutí pleti a bojuje proti jejím nedokonalostem.

Vitamin C

Snad nejčastěji spojován právě s benefity fyzické krásy. Vitamin C opravdu dokáže zázraky. Zahájí proces obnovy buněk, zvyšuje tvorbu kolagenu v pokožce, který zmírňuje viditelné znaky stárnutí a také pleť rozjasňuje, eliminuje zašedlý vzhled a viditelné stopy únavy. Můžete ho přijímat přirozenou cestou v různých potravinách, ale vitamin C je v kosmetickém průmyslu i nejčastěji dostupný jako přípravek, koncentrát, součást různých kúr a podobně.

Vitamin D

S vitaminem D se v těle zlepšuje stav kostí i imunity jako takové. Jeho obsah v jídle dokáže pomoci našemu tělu v antioxidačních procesech, což se samozřejmě odrazí i na pleti. Právě vitamin D se však často nachází v přípravcích na předpis, které doporučují kožní lékaři při léčbě citlivé a problematické pokožky.

Vitamin E

Využití vitaminu E se spojuje především se zničenou a poškozenou kůží. Mast s vitaminem E dokáže pomoci spálené kůži od slunce či při jizvičkách. Příjem tohoto vitaminu v potravě se však také podílí na boji proti volným radikálům v našem těle. A na konci tohoto boje je zdravěji vypadající pleť a méně vrásek.

Autor: Lenka Kostková