Kosmetika nesnáší dlouhé a nevhodné skladování, rozlučte se s ní včas!

Vypadá koupelna u vás doma jako malý sklad kosmetiky? Všechno potřebujete a něco vyhodit je pro vás nepředstavitelná ztráta? A co zdraví? Vážíte si své pleti? Pokud ano, tak se prostě budete muset občas i s nespotřebovaným krémem nekompromisně rozloučit. A je přitom jedno, zda krém stál pár desítek korun nebo tísíc.

kosmetika, skladování kosmetika, životnost kosmetiky, krém, řasenka, dekorativní kosmetika

Skladování kosmetiky - chlad a sucho

Připomíná vaše koupelnová polička malý sklad? Flakony se zbytky vůní, neořezatelné tužky, řasenky, se kterými se neumíte rozloučit, protože mají úžasný kartáček? A ještě se divíte, že vás po nalíčení pálí oči a na pleti se objevila neidentifikovatelná vyrážka? Chyba může být i v kosmetice, zvláště pokud ji nesprávně skladujete, nebo používáte výrobky, které už dávno měly být v koši. Pokud se to jen trochu dá, svůj kosmetický arzenál nenechávejte ve vlhké koupelně, raději si ho uložte do poličky ve skříni. Tam je větší šance, že se nesetká se světlem ani s vlhkem, protože zejména krémy, make-upy a vůně si nejlépe rozumí s přítmím a suchým prostředím. Ani chladnička není dobrý nápad, tam si uložte jen přípravky, které si to speciálně vyžadují a mají to napsané na obalu nebo v návodu. A minimálně jednou za tři měsíce všechny přípravky zkontrolujte a nemilosrdně vyhoďte ty, které jsou po záruce spotřeby nebo se chovají "podezřele" - mají změněnou konzistenci, případně zapáchají. 

Životnost krému

Čím více přírodních složek obsahuje, tím méně vydrží. Jeho životnost prodlouží, když ho budete nabírat špachtličkou, která je k mnohým krémům přibalena. Obvykle vydrží půl roku od otevření, a pokud jste ho dosud nestihli spotřebovat, zbytek vyhoďte. A ideálním řešením je, používat krémy či séra s pumpičkou.

Make-up

Asi po půl roce užívání začne nenápadně měnit konzistenci. Tak, že se v něm vytvoří hrudky, zhoustne nebo se olejová vrstva začne oddělovat od zbytku, proto potom na pokožku nepřilne. Pokud však výrazně změní i vůni, určitě ho vyhoďte!

Oční stíny

Pokud je nerozbijete nebo vám nezvlhnou, udělají vám při líčení službu i několik let. Ale pokud je jejich povrch tvrdý, což spatříte již při dotyku štětce, protože na něm barva nedrží, zbavte se jich. I když jste je koupili třeba pouze před půl rokem, protože pravděpodobně pořádně dlouho trčely v drogerii.

Štětce a pudřenky

Vydrží déle, pokud je jednou týdně umyjete ve vlažné vodě s mýdlem. Zbavte se jich, pokud ze štětce začnou vypadávat štětinky a pudřenky ztratí objem i tvar. Pozor je třeba dávat při sušení štětců, které je ideální štětinami dolů!

Pudr

Tento dekorativní přípravek trumfne v životnosti všechny kosmetické výrobky a vydrží i pár let. Ale pouze tehdy, pokud se ho budete dotýkat štětcem, protože pěnové aplikátory nebo dotyk rukou způsobují, že na povrchu ztvrdne. A tehdy je jeho osud zpečetěn, musí do koše.

Řasenka

Neotevřená vydrží klidně i dva roky, ale při denním používání je její životnost maximálně tři až pět měsíců. Po delším čase změní vůni, začne lepit řasy nebo prostě vyschne. Její životnost ještě zkrátíte tím, když s ní budete neustále "pumpovat". Tímto zlozvykem dostáváte zbytečně do produktu vzduch, který urychluje znehodnocení obsahu řasenky.

Odličovací přípravky

Není náhoda, že se prodávají ve větších baleních, většina z nich má totiž uzavřený obal nebo pumpičky, a tak pleťové vody a mléka nepřicházejí do přímého kontaktu s nečistotami na rukou. Ideální ale je, nechat si malou lahvičku ze vzorku či menšího balení a pleťovou vodu si do ní podle potřeby doplňovat. Jednak se s menší lahvičkou lépe manipuluje a také když se často balení neotvírá, déle vydrží. Přesto je doba od otevření většinou půl roku, maximálně rok.

Rtěnky a lesky na rty

Rtěnka je kamarád na dlouhé tratě, protože i několik let nemění vůni, konzistenci a nezkazí se, takže často vydrží více, než je uvedeno na obalu. Lesky na rty jsou však větší "citlivky", protože se nanášejí aplikátorem, na kterém se usazují nečistoty. Pokud ho nevypotřebujete do půl roku, raději ho vyhoďte.

Laky na nehty

Přestože se ho po každém otevření snažíte dobře a rychle uzavřít, lak začne po několika měsících houstnout a jeho nanášení je stále obtížnější. Neprospívá mu ani pobyt v ledničce, protože asi po půl roce se z něj stane hustá lepivá hmota, které nepomůže ani nalévání odlakovače do flakonu. Životnost laku to neprodlouží, přibližně po půl roce od otevření s ním už raději nepočítejte.

 

 


Podobné články


Vrásky zmizí, když ...

Vrásky patří k životu, stejně jako to, že nám přibývají roky. Určitě bychom neustále nechtěli mít tvář...
více...

Bílý čaj je ideální prostředek pro detoxikaci a hubnutí, ale zkuste i jiné čaje

Na pitný režim si často vzpomeneme až s příchodem teplých dní. Ale i v zimě je důležitý. A to nejen pro...
více...

Jablko patří k Vánocům

Přejeme si pod stromeček zdraví a je to určitě jedno z nejdůležitějších přání. A jedním ze symbolů zdraví...
více...

Procedury, které nabízí wellness

Wellness nemusí být jen relaxační pobyt. Odpočinout a zharmonizovat svoje tělo a mysl můžeme i tím, že si...
více...

Citrony posilují imunitu, brání stárnutí a růstu chloupků

Na citrony si většinou vzpomeneme s příchodem chladnějších dnů a lehkých nachlazení ze změny počasí. Ale...
více...

Oves navrací vlasům zdraví a brání jejich nadměrnému vypadávání

Padání vlasů dokáže pěkně zruinovat peněženku. Ve snaze zabránit mu, dokážeme investovat do různých...
více...

Nejlepší koupel pro ženy, která zlepší nejen stav těla, ale i nálady

Relaxovat a alespoň na pár hodin vypnout, to je ta nejlepší terapie. Ano, určitě více pomůže delší pobyt třeba...
více...

Stav pokožky může signalizovat i vážné onemocnění těla

Kožní lékař dokáže na základě pohledu na vaši pokožku zjistit, co se děje také uvnitř vašeho těla. Pokud...
více...

Opalování malých dětí podle typu jejich pokožky

Příroda není hloupá, proto má vše důmyslně vyřešené. Jenomže my, lidé, to často nechápeme. Nechápeme, že...
více...

Opalování bez rizika? Beta-karoten a kvalitní opalovací krém!

Krásně opálená pokožka láká k nebezpečnému opékání a hazardování se zdravím. Ale nemusí tomu tak být,...
více...