Jak používat éterické oleje?

Vracíme se k přírodě, proto často i při výběru kosmetiky vítězí ta přírodní. Potom, když si přečteme složení, často tam bývají uvedeny esenciální oleje. Co jsou esenciální oleje? Jaký mají účinek a dají používat i samostatně? To vše, co na obalu není napsáno.

éterické oleje, přírodní kosmetika, zdraví, bylinky

Esenciální neboli éterické oleje

Každá rostlinka, ať už její květy, semínka, stonky nebo plody, obsahuje přírodní aromatické složky. To je to, co nám tak krásně voní a důvod, proč máme potřebu přivonět si k růži, levanduli, či svěží mátě. Vůně nás těší, zklidňují, ovlivňují naši náladu, prožívání, dokáží povzbudit, ale i léčit. Nemusíte být žádný profík v aromaterapii, abyste zvládli využít jejich blahodárné účinky. Úžasné vlastnosti esenciálních olejů znali už Egypťané, později i Řekové a Římané. Oleje jako kadidlo, santal, myrha a skořice měly již tehdy cenu zlata.

Získávání esenciálních olejů

Vzácné oleje se získávají nejčastěji parní destilací - rostlinka se napařuje pod tlakem při správné teplotě a do páry se uvolňují esenciální oleje. Směs páry se následně zchladí a voda se oddělí od čistého oleje. Další způsob je lisováním za studena. Esenciální oleje jsou velmi silně koncentrované, a proto mají mnohonásobně větší účinek než samotné bylinky. Víte, že na výrobu 1 litru mátového oleje je nutná až tuna máty? Nyní si představte tu sílu!

Použití esenciálních olejů

Esenciální oleje se vyznačují se velkou těkavostí a citlivostí na vzduch i světlo. Proto se uchovávají v dobře těsnících obalech z tmavého skla. Jsou vhodné zejména na zevní aromatické použití. Jejich voňavá síla se naplno rozvine v difuzéru, který zahříváním neničí jejich terapeutické vlastnosti (stačí nakapat 2 až 5 kapek) nebo stačí nakapat na čistý kapesník či hadřík. Rozptylování esenciálních olejů navíc vyčistí vzduch od zápachu a škodlivých mikroorganismů. V pleťové a tělové kosmetice se také využívá jejich skvělých účinkům. Výhodou aromaterapeutické kosmetiky je to, že kombinace olejů je odzkoušená a profesionálně vybraná tak, aby pomohla, ale nepodráždila. Éterické oleje jsou velmi koncentrované látky, a proto je potřeba s nimi zacházet opatrně a všímat si všech jejich vlastností, včetně možnosti alergických reakcí. Hlavně je nutné vědět, že tyto oleje jsou rozpustné pouze v tucích a tuky se i ředí. V případě alergické reakce na kosmetický přípravek s éterickým olejem je třeba přípravek hned smýt čistým pleťovým olejem a ne mířit pod kohoutek s vodou!

Masáže zředěnými esenciálními oleji

Éterické oleje jsou vhodné i na masáže, kdy je ale potřeba je ideálně zředit s nosným olejem ( za studena lisovaným - olivovým, slunečnicovým, kokosovým,mandlovým,...). Po aplikaci na kůži se oleje dobře vstřebávají a mají rychlý lokální účinek - snadno pronikají kůží do krve a do celého těla.

Účinky éterických olejů

Esenciální oleje dokáží zničit viry, bakterie i infekce a působí nejen na psychiku, ale i fyzicky. Je jen na vás, co potřebujete v těle povzbudit, posílit, či uzdravit. Ze široké nabídky esenciálních olejů si určitě vyberete ten svůj. Už dlouhá léta jsou nejžádanější tyto:

  • Čajovníkový - Tea tree olej: Má antibakteriální účinek a zlepšuje stav problematické pokožky.
  • Levandulový olej - Lavender: Působí uklidňujícím a relaxačně, potlačuje úzkost a pomáhá při nespavosti. Zklidňuje pokožku i při štípnutí hmyzem a jiném podráždění.
  • Citronový olej - Lemon: Očišťuje a detoxikuje, ochlazuje, podporuje trávení a imunitu.
  • Citronellový olej - napomáhá k duševní pohodě a je také účinný přírodní repelent
  • Litsea cubeba - čistí vzduch a má antiseptické účinky

Směsi éterických olejů

V nabídce kvalitních esenciálních olejů najdete něco skoro na všechno - na podporu dýchání, pro zdravé svaly i klouby, na podporu trávení, na obranu imunity či ochranu proti stresu. 

Kupujte pouze kvalitní přípravky

Pokud něco, co se tváří jako esenciální olej, stojí pár desítek korun, žádný světoborný účinek nečekejte. Esenciální oleje jsou mimořádně vzácné a tomu odpovídá i cena. Olej maximální kvality by neměl obsahovat žádné pesticidy, syntetické látky a nesmí být ničím ředěn. Měl by to být jen 100% čistý rostlinný olej a nic víc. Určitě to rozeznáte i podle vůně. To, co se tváří jako levandule, i musí vonět jako levandule. Neměli byste tam cítit nic jiného. Protože kvalitní esenciální oleje jsou zárukou top kvality, pravidelně procházejí přísnými zkušebními normami pro chemické složení. Jsou zcela čisté, přírodní, bez přídavných látek a umělých přísad.

Tip na závěr

Esenciální oleje můžete přidat do prostředků na mytí a na praní - zvýšíte tím nejen jejich účinnost, zničíte škodlivé viry a bakterie, ale také si zajistíte příjemnou vůni v bytě.

comments powered by Disqus


Podobné články


Krásná a zářící pleť? Pomůže minutové pravidlo!

Investujte hodně peněz do pěstící kosmetiky? Kupujete drahé kamuflážní přípravky, aby zakryly nedostatky...
více...

Péče o pleť se dělí nejen podle typu pleti, ale také podle adresy bydliště

Život ve městě má své nesporné klady, ale bohužel řadu vlivů, které na naše zdraví nepůsobí zrovna tím...
více...

Sedm účinných masek na pleť, ve kterých hraje hlavní roli aloe vera

Aloe vera je zelená rostlina s dužnatými listy, kterou mnoho z nás doma pěstuje. Občas ji využijeme na menší...
více...

Domácí zábaly na ruce, které zaručeně pomáhají suché pokožce

Suché ruce mohou být příznakem vážného onemocnění, ale také je může způsobovat nedostatečná péče...
více...

Barvu vlasů osvěží černá káva, bílé víno nebo brusinkový džus

Celebrity často udávají trendy v oblékání, líčení, stravování, ale třeba i v péči o vlasy. A pokud si...
více...

Rakytník zvyšuje imunitu, pomáhá hojit rány a omlazuje

Na podzim potřebujeme posílit imunitní systém a to nejlépe tak, že zvýšíme příjem vitaminu C. Ale ne tak, že...
více...

Medová maska, zábal nebo peeling? Jasná volba pro krásu z přírody!

Med patří k účinným zkrášlovacím prostředků od nepaměti. Navíc byl vždy dostupný. Proto není divu, že...
více...

Přírodní barvení vlasů za použití medu a bylinek

Ať se již snažíte překrýt šediny nebo jen toužíte po změně, nabarvení vlasů z vás dokáže udělat úplně...
více...

Heřmánek je užitečná léčivá bylinka, ale může také škodit

Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla) - jednoletá léčivá bylinka s příjemnou a charakteristickou vůní. Známe...
více...

Mladší bez skalpelu? Pomůže líčení a syrové brambory!

Žádná žena se netěší přibývajícím rokům a vráskám na svém čele. Existuje mnoho přípravků, které vaši...
více...