Ploty - drátěná pletiva a betonové panely

Při výběru oplocení je třeba zohlednit několik faktorů - bezpečnost, životnost, terénní podmínky a také vizuální stránku oplocení.

bydlení, oplocení pozemku, ploty

V České republice má široké zastoupení drátěné oplocení, v jehož rámci rozlišujeme tři typy:

  • čtyřhranné pletené pletivo v rolích
  • svařované pletivo v rolích
  • plotové panely

Čtyřhranné pletené pletivo

Jde o klasické a ekonomicky nejvýhodnější řešení, které se dokáže přizpůsobit terénním nerovnostem. Standardem jsou tkaniny vyráběné z pozinkovaného drátu s poplastovanou úpravou. Jejich nevýhodou je nižší pevnost v porovnání s ostatními typy oplocení. Standardně se poplastovaná pletiva vyrábějí z drátu s minimálním průměrem 1,6 mm, přičemž s plastem je průměr takového pletiva 2,4 mm. Při poplastovaných pletivech se doporučuje zvážit koupi velmi levných výrobků - pod plastem může být totiž příliš tenký drát, případně nemají rezistenci proti UV záření, v důsledku čehož plast po čase vybledne a začne z drátu opadávat.

Novinkou jsou pletiva vyráběná z drátu ze speciální slitiny zinku a hliníku,

která jsou pevnější a odolnější proti deformacím, jejich životnost se pohybuje okolo 30 let. S touto novou úpravou v zelené barvě se odstraňuje nevýhoda pozinkovaných pletiv (kratší životnost) a běžných poplastovaných pletiv (nižší pevnost). Pro tento typ oplocení se doporučují sloupky kruhového průřezu s průměrem 48 mm. Doporučená osová vzdálenost sloupků je 2,5 až 3 m.

Svařovaná pletiva v rolích

Tento typ pletiv je vhodný na rovinatý nebo mírně šikmý terén, při větších sklonech terénu se dělají odskoky. Pro svařované pletiva není potřebný šponovací drát, protože toto pletivo je samonosné. Svařovaná pletiva jsou vyrobená z pozinkovaného drátu a opatřená silnou PVC vrstvou. U kvalitních výrobků se standardně poskytuje záruka minimálně 10 let na povrchovou úpravu. Třeba si však dát pozor, protože někteří výrobci dávají záruku 10 let pouze na životnost pletiva. Při výběru pletiva a porovnávání typově stejných výrobků od více výrobců se doporučuje zjistit průměr drátu, který je ukryt pod plastovou vrstvou, protože čím má drát silnější průměr, tím pevnější a odolnější bude oplocení a delší bude i jeho životnost. K tomuto typu pletiv se používají sloupky částečně kruhového průřezu s montážním nosem, na který se pletivo přichycuje drátky. Standardní průměr sloupků je 50 mm. Doporučená osová vzdálenost sloupků je 2,5 m.

Plotové panely

Robustní design, tuhost a variabilita je předurčují k použití při rezidenčních ohradách rodinných domů, firem, průmyslových areálů, škol a podobně. Oplocení je vhodné do rovinatého i šikmého terénu. Plotové panely mohou být vyrobeny s úpravou v žárovém zinku nebo z pozinkovaného drátu, následně je celý panel poplastovaný silnou polyesterovou (PVC) vrstvou. V současnosti se používají panely ekonomické verze oplocení s drátem 4,0 mm nebo pevnější verze se vyrábí s drátem 5,0 mm. Velikost oka bývá standardně 50 × 200 mm. Panely jsou vyztužené zpevňovacími prolisy - čím je počet prolisů na panelu větší, tím je oplocení proti deformačním atakům odolnější.Většina výrobců panelů dodává na trh kompletní systém oplocení s určenými sloupky a přichytávacími úchyty, takže montáž kompletního oplocení bývá většinou jednoduchá. Sloupky k panelům se vyrábějí v různých tvarech a rozměrech, při ekonomické verzi oplocení to bývají sloupky s montážním nosem a průměrem minimálně 50 mm. Pokud je důležitý celkový vzhled oplocení, používají se speciálně tvarované sloupky s moderním designem.

Betonové panely

V současnosti je při stavbě drátěných oplocení trendem používání betonových panelů pod pletiva jako náhrada betonového zídky. Výhodou betonových panelů je, že je není třeba betonovat po celé délce, ale připevňují se pouze úchyty ke sloupkům a částečně se přibetonují k betonové patce sloupku, tj. odpadá množství práce pro výkop základového zídky a přípravu betonu.

comments powered by Disqus


Podobné články


Umělý trávník je nenáročný na údržbu – a nejen to!

Už jste někdy slyšeli o umělém trávníku? Hravě jím nahradíte trávník kolem vašeho domu hlavně v okolí teras...
více...

Květiny patří do vázy, ale kam umístit vázu tak, aby nepřekážela?

Určitě se vám také stalo, že jste dostali krásnou kytici a nevěděli kam s ní. V ten moment totiž nastává...
více...

Zapomeňte na koberce! Teď vedou dřevěné podlahy Boen DesignWood!

Výběr vhodné podlahy se někdy může proměnit v pořádný oříšek. Rozlousknout ho není těžké v případě,...
více...

Kuchyň plná zbytečností a náročného úklidu? Vyhoďte zbytečnosti!

Vánoční úklid, to je skvělá příležitost, vyházet nepotřebné věci. Proč umývat pořád dokola zbytečnosti,...
více...

Jak vybrat svícen do interiéru?

Zapálit si doma svíčku můžete i bez toho, abyste si pořídili svícen. Ale umístit svíčku do krásného...
více...

Jak snadno vést dítě k zodpovědnosti? Pořiďte mu zvířátko!

Chcete vést své děti přirozenou cestou k zodpovědnosti? Pořiďte jim zvířátko! Dítě se naučí nejen lásce...
více...

Vánoční vůně vykouzlí nejen úžasné vzpomínky

Vůně a Vánoce k sobě neodmyslitelně patří. Ale jsou také vůně, které našemu tělu spíš škodí. Proto když...
více...

Velké a originální vstupní dveře značí, že za nimi nebydlí žádní přízemní lidé

Vybíráte vstupní dveře? Tak si dejte opravdu záležet, protože vstup do domu či bytu, to je první dojem, který...
více...

Krbová kamna jako magická dominanta obývacího pokoje

Krbová kamna, ve kterých se topí dřevem, tak to je ten nejhezčí a nejpraktičtější doplněk obývacího pokoje....
více...

Nestárnoucí laminátové plovoucí podlahy v moderním kabátě

Název plovoucí podlahy je odvozen od způsobu pokládky. Nejsou totiž na podlahu nalepeny, ale jsou jen volně...
více...