byl v nedávné minulosti poměrně jednoduchý. Jednoduchý proto, že tehdejší československý trh nabízel velmi málo bednících systémů i firem, které systémové bednění vyráběly, prodávaly nebo půjčovaly. V současnosti je u nás více firem, které mají v nabídce asi 50 typů systémových bednění (obvykle má každá firma několik typů bednění na zhotovení stěnových a stropních monolitických konstrukcí). Najdete bednění s možností ruční manipulace i bednění velkoplošné, které vyžadují těžké zvedací stavební mechanismy. Stěnové a stropní, jakož i speciální bednění umožňují zhotovení zpravidla všechny požadované tvary stavebních konstrukcí. Při takovém velkém počtu typů bednění se realizátor velmi těžko orientuje a obvykle reaguje na výšku cenové nabídky firmy. Takto vybrané bednění však ve většině případů nesplňuje několik požadavků a parametry, které se při realizaci mohou ukázat stejně důležité jako samotná cena bednění. V konečném důsledku se rozhodnutí na základě ceny projeví ve zvýšených nákladech spojených s realizací monolitické konstrukce, tedy v její výsledné ceně.
Bednění lze rozdělit podle různých kritérií a parametrů. Velmi důležitým parametrem a zároveň klasifikačním kritériem, který ovlivňuje především cenu bednění za jedno použití v pracovním kroku, je takzvaná obrátkovost bednění. Bednění s nízkou obrátkovosti se v základním členění dělí na tradiční a zabudované. Tradiční bednění je obvykle bednění zhotovené z dřevěných hranolů, prken, fošen, případně z vodovzdorné překližky. Takové bednění dosahují při dobré péči asi 2 - až 3-násobnou obrátkovost (životnost - použitelnost), to znamená, že jejich využití při zhotovování monolitické konstrukce je obvykle krátkodobé. Uvedené bednění má řadu dalších nevýhod. Patří mezi ně zejména nízká kvalita povrchů betonu a tím i malá možnost jeho využití. Zabudované bednění je v podstatě bednění k jednorázovému použití.
ať už jde o samonosné nebo sestavováno přímo na stavbě, je konstruováno tak, aby jeho obrátkovost byla co největší. Předpokládaná obrátkovost systémových bednění je od 30 do 300 obratů. Často se na stavbě objeví i bednění, které dosáhlo 400 - až 500-násobnou obrátkovost. Závisí to na několika faktorech. V první řadě jde o kvalitu materiálů použitých na nosnou konstrukci bednění, jakož i její povrchovou úpravu odolávající vlhkému prostředí, případně zatvrdnutí betonu, který se zachytí na konstrukci bednění. Druhým důležitým momentem z hlediska životnosti bednění je kvalita materiálu obedňovací plochy, a zejména způsob spojení s nosnou konstrukcí bednícího dílce.Pokud se systémové bednění po každém použití správně a pravidelně očistí, jeho obrátkovost se tím adekvátně zvýší.
V první řadě je třeba si ujasnit, při kterých stavebních konstrukcích, respektive kde se individuálnímu stavebníkovi během výstavby rodinného domu vyplatí použít systémové bednění. Použít je můžeme při základových monolitických konstrukcích, monolitických nosných i nenosných stěnách suterénů, které se většinou realizují malorozměrovými systémovými bedněními. Malorozměrové bednící systémy jsou charakterizovány samonosnými bednícími dílci malých rozměrů s nízkou hmotností (jeden dílec váží asi od 30 do 40 kg), možností ruční manipulace a jednoduchostí montáže a demontáže. Jednotlivé samonosné bednící dílce jsou sestaveny z ocelového nebo hliníkového vylehčení nosného rámu a obedňovací plochy - z vodovzdorné překližky, tvrzeného PVC, laťovky, případně z ocelového plechu.
jsou určeny na zabednění stěnových, jakož i stropních monolitických konstrukcí, u nichž se nevyžaduje vysoká kvalita povrchů a geometrická přesnost.U stěnových malorozměrových systémových bednění vhodných pro výstavbu rodinných domů se jednotlivé, většinou samonosné bednící dílce ukládají na místo zabudování ručně a šroubovým spojem, případně rychlospojkami se spojují do větších plošných celků. Spojením dvou protilehlých ploch uzavřených na čelní straně budoucí stěny vznikne prostorová forma pro uložení betonové směsi. Některé malorozměrové bednící systémy, mají vnitřní spínání zajištěno ve styku dvou bednících dílců ocelovým páskem, který zůstává zabudovaný v monolitické konstrukci. Vyčnívající část spínacího pásku se po odbednění vylomí. Použití rychlospojek urychluje montáž a demontáž bednění v pracovním záběru. Rychlospojky umožňují pevné spojení dvou bednících dílců k sobě. Počet spínacích míst na samonosném bednící dílci po výšce závisí na tuhosti rámu bednění.
V principu jsou však podobné, i když jejich použití v jiném bednící systém je v zásadě problematické. Rychlospojky jsou cenově poměrně náročné. Pokud chceme vytvořit větší obedňovací plochu, která se bude využívat na jedné stavbě vícenásobně, lze pro spojení použít právě rychlospojky v kombinaci se šroubovými spoji s kvalitní povrchovou úpravou pokovením.Při přemisťování takové odbedňovací plochy je potřebný autojeřáb, případně malý stavební jeřáb s nosností do 1 tuny.
se skládá z podpěrné konstrukce a stropních bednících dílců uložených na nosnících, které jsou součástí podpěrné konstrukce. Bednění je zhotoveno z lehkých bednících dílců s odbedňovací plochou překližkou. Nosný rám bednění je z hliníkových slitin s velmi kvalitní povrchovou úpravou. Jednotlivé bednící dílce jsou ve srovnání se stěnovými dílci málo vyztužené, neboť tlak betonové směsi na obedňovací plochu je podstatně menší.Toto bednění i navzdory svým výborným technickým parametrům nenašlo u individuálních stavebníků u nás uplatnění. Stropní systémové bednění tvoří samostatnou skupinu kombinovaných bednění s dřevěnými nosníky s průřezem ve tvaru I nebo s příhradovinou, které se ukládají na podpěrnou konstrukci. Konstrukce sestává ze svislých stojek ukončených takzvanou křížovou hlavou, do které se dřevěné nosníky uloženy. Obedňovací plochu zde tvoří speciální dílce z laťovky, případně překližky s lemem z PVC po obvodu, které se volně ukládají na nosníky. Dolní a horní nosníky takzvaného podpěrného roštu stejného druhu zjednodušují orientaci na stavbě. I při pronájmu takového typu bednění stavebník musí většinou odkoupit od dodavatele bednění bednící dílce z laťovky nebo překližky, které však může pak využít k zabedňovaní monolitických překladů, průvlaků a věnců. Ostatní části bednění stavebník vrátí zpět nájemci. Sloupy monolitického skeletu se obvykle zhotovují jako první, případně současně s monolitickými stěnovými konstrukcemi. Na zabednění sloupů prakticky každý výrobce nabízí několik typů bednění sloupů a krátkých stěn. Těmito bednění je zhotovitel - realizační firma schopna postavit monolitický sloup s jakýmkoliv průřezem.
V první řadě si musíme uvědomit, že systémové bednění s vysokou tuhostí, odolností a tím i životností není zrovna levnou záležitostí. Jeden čtvereční metr systémového bednění včetně doplňků stojí od 13 - do 16 tisíc Kč. Předchozí přehled bednících systémů v celku vystihuje možnosti využití systémových bednění při výstavbě rodinných domů. I přesto, že se bednění na tak malé stavbě, jako je rodinný dům, využije pouze několika-násobně, například při realizaci monolitických stěn nenahraditelným pomocníkem díky své tuhosti a schopnosti odolat tlaku betonové směsi od 60 do 80 kN. Takový velký tlak betonové směsi je tradiční bednění schopné zachytit jen s obtížemi, o kvalitě povrchu betonové konstrukce nemluvě. Vyšší stupeň využití systémových bednění při výstavbě rodinných domů můžeme dosáhnout tím, že, obrazně řečeno, bednění půjčíme sousedovi na vedlejší stavební parcele, který také staví rodinný dům a jeho nosný systém hrubé stavby je vyprojektován z monolitu. Výhodu velké obrátkovosti nejprve může využít stavební firma, která realizuje několik rodinných domů vedle sebe. Opakovaným použitím systémového bednění na několika objektech se snižují náklady na realizaci monolitické konstrukce.
Chcete-li získat dostatečný přehled o dodavatelích systémového bednění u nás, použijte internet. Po získání kontaktních údajů se můžete obrátit na příslušného technika, se kterým si dohodnete schůzku. Od něj se dozvíte všechny potřebné údaje. Na určení množství bednění, které budete při výstavbě potřebovat, musíte mít vypracovaný minimálně projekt na stavební povolení. Na závěr je třeba zdůraznit, že pokud chce stavebník realizovat výstavbu svého rodinného domu svépomocí, musí postupovat podle stavebního zákona, vyžadujícího i při výstavbě rodinných domů stavební dozor, který problematiku bednění určitě ovládá.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.