Kdy se začnou hlásit první zoubky a co s tím?

Obvykle je to mezi šestým a devátým měsícem. Pořadí, v jakém se zoubky prořezávají, je většinou stabilní. Jako první se ukážou jedničky - dolní střední řezáky. Za nimi následují horní jedničky a horní vnější řezáky, čili dvojky.
 

Pak přicházejí na řadu dolní dvojky. Postupně se celý dětský chrup doplňuje prořezáním horních stoliček - čtyřek, dolních čtyřek, dále horní řezáky, to jsou trojky a úplně poslední vyrůstají druhé dolní stoličky - pětky a za nimi horní pětky. Úplný mléčný chrup má 20 zubů.

Časový přehled prořezávání dočasných zubů v horní čelisti - Typ zubu - Doba prořezávání: 

První řezáky (jedničky) 6 - 8 měsíc
Druhé řezáky (dvojky) 9 měsíc
Oční (trojky) 16 - 20 měsíc
První stoličky (čtyřky) 12 - 16 měsíc
Druhé stoličky (pětky) 20 - 30 měsíc
 

Časový přehled prořezávání dočasných zubů v dolní čelisti - Typ zubu - Doba prořezávání: 

První řezáky (jedničky) 6 měsíc
Druhé řezáky (dvojky) 9 měsíc
Oční (trojky) 16 - 20 měsíc
První stoličky (čtyřky) 12 - 16 měsíc
Druhé stoličky (pětky) 20 - 30 měsíc

Někdy se stává, že děti se narodí už se zoubky. Tehdy se většinou odstraňují, aby je mohla maminka pořádně kojit. Opačným případem je, že roční dítě má stále prázdnou pusinku. I to je ale v pořádku, růst zubů u dětí je velmi individuální. Podstatné je, aby všechny zoubky narostly do tří let, jinak třeba zajít za zubařem.

Nový zub na obzoru!

Zoubek, který se právě prořezává, se nejprve jeví jako malý hrbolek na dásničkách. Může se stát, že při rychlém prořezávání se na dásni objeví malá modřinka nebo podlitina, která je bolestivá. Vzniká kvůli tomu, že kolem zubu, který se tlačí ven, se nahromadí malé množství krve. Pokud je modřinka nebo otok bolestivý, je vhodné zajít za stomatologem, který dutinku propíchne a miminku se tak uleví od bolesti. Určitě se však o tento zákrok nepokoušejte sami doma!

Jak mrňousům pomoci?

Prořezávání zoubků nemusí být vždy noční můrou, ale velmi často se stává, že jsou děti nervózní, uplakané, bolí je celá pusinka a mají zanícené dásně. Někdy dokonce odmítají papat, hodně sliní a objeví se i teplota. Úplně tyto problémy odstranit nejde, ale můžeme je alespoň zmírnit. Výborným způsobem je kousátko Curakid, které se na pár minut vloží do lednice a pak ochlazuje podrážděné dásničky. Kousátko zároveň masíruje dásně a čistí je díky malému kartáčku. Když je bolest silná a objeví se i teplota, můžeme sáhnout po lécích proti bolesti, třeba však používat speciální, dětem určené pilulky a dodržovat dávkování. V lékárnách můžeme dostat i přípravky na potírání dásní, ty jsou také dobrou volbou.

Pověra o horečce

Zvýšená teplota se při prořezávání zoubků sice může vyskytnout, ale pokud má miminko vysoké horečky, křeče, průjmy, vůbec nechce papat a zvrací, s tím zuby nemusí mít nic společného. Pravděpodobně půjde o úplně jiné onemocnění nebo zánět, třeba proto určitě vyhledat lékaře, který určí diagnózu.
 

Strava zmůže hodně 

Základem zdravých zubů a kostí u dětí je dostatek vápníku a fosforu. Proto by denně měly pít mateřské nebo kravské mléko. Kromě minerálních látek je důležitý i vitamin A, D a C, nejlépe je samozřejmě dodávat je dětem v přirozené formě, tedy z ovoce a zeleniny.

comments powered by Disqus