Kariéra v práci nebo mateřství? Dá se zvládnout oboje!

Datum článku: 25. 5. 2018

Práce a kariéra nebo mateřství? Mnoho žen řeší tohle dilema, ale pokud si vyberou nejprve kariéru, tak se může oddalování mateřství změnit v nedobrovolný život bez dětí. Proč si vybírat, když přece ženy nejsou stvořeny jen proto, aby vychovávaly děti? Ženy jsou nejen matky, ale také úžasné vědkyně, doktorky, vychovatelky i prodavačky v obchodech.

Kariéra v práci nebo mateřství? Dá se zvládnout oboje!

Zdravě vychovat dítě

Odborná literatura jednoznačně potvrzuje, že pro zdravý vývoj dítěte jsou klíčové první tři roky života, a proto by mělo mít maximální péči matky po celou tuto dobu. Rozpor mezi těmito dvěma rolemi však není tak zásadní, aby se nedal překonat. Jistě, kromě odvahy a rozvahy, které musí jít ruku v ruce, to chce i pěkný kus štěstí a vůbec přízně osudu v podobě ochotných nebo alespoň chápavých příbuzných. Jaké jsou tedy možnosti propojení mateřství seberealizace v zaměstnání?

Práce na zkrácený úvazek

Nejběžnější a vhodný způsob, jak propojit mateřství a zaměstnání, je práce na poloviční úvazek. Pokud vám zaměstnavatel vyjde vstříc a charakter vašeho zaměstnání to umožní (a pokud ne, nebojte se hledat jinde), je možné znovu nastoupit do práce na pár hodin týdně už několik měsíců po porodu. Další možnost je práce z domu.

Dítě je obou partnerů

Pokud se rozhodnete začít chodit do práce, je důležité dohodnout se s partnerem, aby se více zapojil do péče o dítě a domácnost. Moudrý muž má vždy zájem o to, aby byla jeho žena všestranně spokojená, protože pouze tak se jí podaří vytvořit harmonický domov pro něj a pro dítě. Zkuste se podělit o povinnosti tak, aby vám zůstal nějaký čas i na odpočinek. Partner bude trávit více času s dítětem, naučí se o něj starat a tím se velmi pozitivně posílí vzájemný vztah mezi nimi. Radikálnější možnost je, že na rodičovskou dovolenou nastoupí otec dítěte.

Nepřestávejte se vzdělávat

Pokud vám situace neumožní nastoupit do zaměstnání, další způsob, jak zůstat v době mateřské dovolené v kontaktu s oborem, je průběžně vzdělávání. Je to důležité i pro vaše sebevědomí. To znamená, číst odbornou literaturu nebo si zvyšovat kvalifikaci prostřednictvím studia. Nezapomeňte, že některé profese se velmi rychle vyvíjejí. Rovněž neztratit kontakt s bývalými kolegy je velmi výhodné. Návrat do práce po dlouhé rodičovské dovolené může být poměrně těžký. Po několika letech, kdy se věnujete péči o dítě a domácnost, není snadné přeorientovat se znovu na pracovní proces. Člověk si nevěří, méně se prosazuje a v oboru nemá takový dobrý přehled jako před odchodem na mateřskou.

Dobře zvažte, co vás uspokojuje

  • Pro některé ženy je jejich práce podstatnou součástí jejich života. Představa, že se na několik let vzdají významného zdroje své spokojenosti, je pro ně skličující. Malé dítě potřebuje cítit, že se mamince dobře daří. Vždy je lepší ji mít u sebe o několik hodin méně, ale v dobré náladě, než stále a nervózní.
  • Na druhé straně děti jsou malé jen jednou za život a ty krásné momenty se už nikdy nevrátí a nezopakují. Uvažte tedy, kolik prostoru věnovat kariéře během mateřství, abyste jednou nelitovali, že jste se pro práci připravili o krásné chvilky se svými mazlíčky. Mateřství je i kariéra svého druhu, a ne ledajaká. Je to kariéra srdce.