Supermoderně zařízený byt nebo dům, ve kterém se nenajdou knihy, je smutnou vizitkou majitele. Ne nadarmo se říká, že kniha je nejlepším přítelem člověka. A o své přátele se chceme a umíme postarat.
Na uložení knih je potřeba vyčlenit v bytě nebo v domě vhodný prostor. Základní podmínkou je suché prostředí. Neměli bychom zapomínat ani na účinky slunečního světla, které dokáže "vybělit" obaly knih. Nepřítelem, ale mnohem méně nebezpečným, je prach. Vzácné a drahé knihy proto raději uložme do skříněk s neprůhlednými dvířky, které je lépe ochrání před světlem a prachem. Knihovny se skleněnými dvířky jsou dobrým řešením, pokud chceme mít přehled o větším množství knih, které často používáme.
Pokud vyčleníte v obydleném prostoru jednu místnost na pracovnu, vyřešíte i problém s umístěním velké knihovny. V obchodech s nábytkem najdete nejen moderní variabilní systémy skříněk, z nichž sestavíte knihovnu podle svých potřeb, ale i knihovny v rustikálním stylu. Knihovna může sahat od podlahy po strop. Tehdy však nezapomeňte na žebřík, který budete potřebovat při manipulaci s knihami a při úklidu. Pohodlné křeslo s lampou na čtení v pracovně vytvoří oázu klidu. Aby knihy, se kterými právě pracujete, nezůstávaly na stole a nemuseli jste je pokaždé odkládat na místo, vytvořte si příruční stolek. Dobře poslouží i police nad pracovním stolem nebo malá otevřená skříňka. "Technici" možná více ocení kontejner na kolečkách, které mohou podle potřeby přesouvat po místnosti.
Velké obývací stěny vyšly z módy. Mladí lidé upřednostňují nízký nábytek v kombinaci s otevřenými policemi, kde se knihy dělí o prostor s audiovizuální technikou a s poličkami na CD a DVD. Knihovna bez zadní stěny může posloužit i na oddělení společenského prostoru od jídelního, resp. pracovního koutu. Právě v tomto typu knihoven nejlépe využijete praktické zarážky na zachycení stojících knih. Kombinace nízkých skříněk se skleněnými i plnými dvířky a otevřených polic přímo na stěně působí mnohem lehčeji než vysoké sestavy. Nízké stolky s odkládacím prostorem a poličkami vedle sedací soupravy či pohovky poslouží k umístění lampy a několika knih.
Ve starších bytech prostor na knihovnu poskytnou výklenky, které nelze využít pro jiné účely. Často je najdete nejen na chodbě, ale i v pokojích. Prostor na knihy můžete vytvořit i v ložnici. V dostatečně velkém pokoji vytvoříte pracovní kout, jehož jednu stěnu mohou zaplnit police s knihami. Na míru vám je vyrobí šikovní mistři. Mnoho variací nabízejí i systémy společnosti Ikea. Když se dobře rozhlédnete po bytě, možná najdete prostor i nad dveřmi, v předsíni či pod schodištěm.
Pohádky, děti a knihy patří k sobě. První knihy, které se dětem dostávají do rukou, jsou většinou odolné vůči "ničitelským" sklonům malých "čtenářů". Pokud děti od dětství naučíte úctě ke knihám, nebudete toho litovat. Bude je provázet po celý život. Děti se však musí naučit, že knihy je potřeba nejen prohlížet, ale také odkládat na místo. Nejprve jich nebudou mít hodně, ale polička na knihy by v dětském pokoji neměla chybět. Menším dětem umístěte knihy v nízké skříňce tak, aby na ně dosáhly. Školáci již bez problémů využijí police na stěně. Pestré barevné provedení skříněk a polic oživí prostor dětského pokoje.
S tím, že knihy budou přibývat, je potřeba počítat vždy. Bez ohledu na to, zda kupujete knihovnu pro děti nebo pro dospělé.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.