Jsme otroky našich dětí jen proto, aby byly in?

Co jsme schopni všechno obětovat, abychom svým dětem zajistili to, co je “in” a mají ostatní děti? A proč děti nezasvětíme do finanční situace rodinného rozpočtu, aby samy pochopily, že na to prostě nemáme? To jsou otázky na které se pokusíme v našem článku najít odpovědi.

děti, výchova dětí, značkové oblečení

Chci být in! (Za peníze od rodičů)

Dnešní děti mají možnost dostat vše, na co si jen pomyslí. Všeho je dost, stačí jen mít v kapse tu správnou sumu peněz. Tu jim povětšinou zajistí starostliví rodiče. Kromě kapesního i nový mobil s funkcemi, o kterých my nemáme ani tušení a parádní oblečení. Teenageři jsou pro firmy zajímavou cílovou skupinou. Na jejich vkus míří své výrobky nejen módní značky, ale i potravinářské koncerny, kosmetické firmy či výrobci elektroniky. Snaží se "ušít" své produkty na míru požadavkům mladých lidí, kteří chtějí být trendy. Řeknete si, taková je společnost. Takový je svět. Značka definuje kam patříš, styl oblečení kdo vlastně jsi. Dospívající se snaží být "in", aby zapadli a byli obdivováni. Ať už jde o zmíněné oblečení, obuv, mobily, výpočetní techniku, nebo kosmetiku. Mají pocit, že značkový štítek na oblečení je udělá významnější a oblíbenější. Co je "in", určuje podle průzkumů nejen reklama, ale do značné míry i prostředí, ve kterém se člověk pohybuje. Přátelé, spolužáci a nepochybně i rodiče. Právě ve školním kolektivu je patrné dělení dětí na ty, "které na to mají" a které ne. Děti z tohoto pohledu vnímají velmi citlivě otázku peněz a mohou se stát terčem výsměchu. Chtějí se vyrovnat kamarádům, chtějí zapadnout a vyžadují od svých rodičů věci, na které jejich rodina nemá prostředky.

Mluvit s dětmi o penězích?

Psychologové jsou jednoznačně pro. S dětmi je třeba mluvit i o nepříjemných věcech. Jednou z nich je nepochybně i fakt, že rodinný rozpočet neunese jejich nároky. Děti si budují vztah k penězům od mala. Je úkolem rodičů vysvětlit dítěti hodnotu peněz a ukázat, co se za jakou částku dá koupit. V obchodě je třeba děti zapojit do nákupu, aby věděly, kolik stojí chléb, sladkosti, prášek na praní nebo pomůcky do školy. Problémem je, že někteří rodiče se snaží před svými dětmi skrýt skutečnost, že vydělávají málo. Zakrývají to právě kupováním věcí, které si nemohou dovolit, jen aby jejich dítě nebylo "jiné". Ať už co se týče oblečení, mobilního telefonu či kapesného. Je to chyba. Dítě by mělo vědět, že mít méně peněz, než spolužák či soused, není ostuda. Promluvte si s nimi o tom, kolik vás stojí například nájemné a jaký je váš plat. Podle odborníků jsou tyto věci v rodině zbytečně tabuizované a vedou k tomu, že rodiče se stávají otroky přehnaných požadavků svých dětí. Když před dětmi otevřeme otázku peněz, otevřeme i otázku hodnot, jakým je chceme naučit. Děti si prostřednictvím nás, rodičů, utvářejí představu o tom, co peníze znamenají a jak s nimi hospodařit.

Naučme děti žít v reálném světě

Přípravou na ten opravdový svět, ve kterém si budou muset umět poradit samy, je právě rodina. Zde dítě získá představu o tom, jak věci fungují. Máma a táta určují hranice. Ty jsou důležité také v otázce peněz. Nedovolte své ratolesti, aby s vámi manipulovala naříkáním, že "ostatní to mají". Vysvětlete dětem, co si můžete dovolit a co už ne. O své finanční situaci však nemluvte ve smyslu "jsme chudáci". Promluvte se jimi o prioritách rodinného rozpočtu, ale nikdy nepředhazujte dítěti na oči, kolik stojí například jeho kroužky, pomůcky do školy, neboť může nabýt pocit viny. Pokud má starší dítě vlastní peníze (od prarodičů, případně vydělané na brigádě), dovolte mu utratit je na co chce. Problémem při výchově dětí nemusí být jen jejich nedostatek. V rodinách, ve kterých peníze nechybí, jsou rodiče postaveni před stejný problém. Naučit dítě správně chápat jejich hodnotu. Pokud se promění na značkové tenisky a nejnovější smartphone, nebude trvalá.

comments powered by Disqus


Podobné články


Malé děti zvládnou snadněji manipulaci s telefonem, než si zavázat tkaničku

Hrát si s chytrým mobilním telefonem často vidíme i velmi malé děti. Vždy jde o klasický scénář, kdy maminka...
více...

Láska děti vychovává, ale důležitá je i konfrontace s prohrou

Na výchovu dítěte nemusíte být expert a přesto poznáte, že láska je to nejdůležitější, čím můžete svému...
více...

Podplácíte své děti? Taková verze výchovy se vám vymstí!

Podplácíte své děti? Tedy myslíme tak, že využíváte systém odměn k motivaci dítěte, případně ho...
více...

Vzkazy tatínkům, kteří chtějí dobře vychovávat své dcery

Nejeden muž si přeje podle pořekadla zasadit strom, postavit dům a zplodit syna. Ale jiné pořekadlo zase říká, že...
více...

Dítě, které vyrůstá v rodině se zvířátkem není tolik ohrožené alergií

Lidé by měli žít v souladu s přírodou. Prospívá to jejich zdraví. To ale znamená, že i malé děti by měly...
více...

Plánujete velkou rodinu, nebo zůstanete u jedináčka? Obě varianty jsou jen a jen vaše věc!

Jak velkou rodinu chcete mít? To velmi intimní záležitost a do toho by vám nikdo neměl mluvit. I nejbližším...
více...

Výchova dítěte k zodpovědnosti a chyby, které dělají někteří rodiče

Nezodpovědnost, to jedna z hodně špatných vlastností. Ale často nás sice hodně zaskočí, ale na druhou stranu...
více...

Kdy začít dětem vysvětlovat intimní otázky?

Děti jsou vnímavé. Zajímá je vše co se děje kolem nich, lásku nevyjímaje. Ale kdy je třeba zasvětit děti...
více...

Co naučit dítě před nástupem do mateřské školy?

To, že vaše dítě bude navštěvovat mateřskou školu už víte. Co ale možná nevíte je, že své děťátko musíte...
více...

Vysvědčení motivuje děti, ale nesmí být důvodem k jejich strachu

Téměř každé rozdávání vysvědčení je provázeno tím, že některé dítě neunese tlak rodičů a pokusí se,...
více...