Jaké trvalky jsou s omamnou vúní?

Datum článku: 9. 10. 2011

Některé květiny kromě krásného vzhledu poutají i lákavou vůní, proto rozmanitost barev a tvarů květů není jediné kritérium výběru při zakládání okrasných záhonů. Podívejme se spolu na trvalky s omamnou vůní.

Jaké trvalky jsou s omamnou vúní?

Správný výběr

Při plánování letošní podoby záhonu je dobré seznámit se s jednotlivými druhy květin. Nejschůdnější cesta je sepsat si podmínky prostředí a podle nich vybírat. Samozřejmě, kromě letniček a dvouletých rostlin jsou k dispozici i trvalky. A právě s voňavými trvalkami se seznámíme. Vždyť posezení v provoněné zahradní atmosféře poskytuje relax pro duši i tělo.

Laliovka (Hemerocallis)

Květem je podobná lilii, ale na rozdíl od ní nevytváří cibule. Její pěstované druhy pocházejí z východní Asie. Z trsů dlouhých a úzkých listů vyrůstají velké květy různých barev, které jsou plné vůně. Nevýhoda je, že každý květ kvete pouze jeden den. Vaše smysly potěší od července do srpna. Libuje sluneční stanoviště s výživnou půdou, kde naroste do výšky 50 - 60 cm. Rozmnožit se dá dělením.

Monarda dvojmocný (Monarda Didyma)

Je trvalka, na níž příroda nešetřila štědrostí. Dosahuje výšky 1 m celá rostlina je aromatická. Roste na vlhkých místech, ale jinak není náročná na podmínky prostředí. Hodí se do smíšených výsadeb, do přírodních parků jako před křovité rostliny, ale můžete ji pěstovat i na řezání květů. Rozmnožuje se v jarním termínu dělením starších rostlin nebo řízkováním.

Dobromysl (Origanum)

Asi není třeba jej zvlášť představovat. Známá koření italské kuchyně se pěstuje asi všude, kde se dá. Jak okrasnou zahradní trvalku můžete pěstovat dobromysl obecná (Origanum vulgare var. Compactum), který tvoří drobné husté keříčky vysoké 20 cm. Rozmnožuje se dělením před rozkvětem nebo po něm. Další dekorativní druh je Origanum laevigatum, o 15 - 20 cm vyšší než předchozí. Snoubí se v něm užitek i okrasa. Existuje licencovaná odrůda 'Zorba Red' s krásnými červenofialovými puky, které jsou po rozvinutí jemně růžové. Vyhovují jí hlinitopísčité půdy a snese i sušší prostředí. Výhoda je mrazuvzdornost do - 28 ° C.

Saturejka horská (Satureja montana)

Rostlinka saturejky tvoří přechod mezi keřem a trvalkou, neboť v bazální části dřevnatý. Ve vyhovujících podmínkách naroste do výšky 30 cm, ale v chladnějších oblastech pouze do 15 cm. Kvete drobnými bílými kvítky. Je aromatická, hlavně listy a stonky. Vyhovují jí sušší písčité půdy s dostatkem slunce. Rozmnožuje se semenem a řízkováním, ale i samo výsevem.

Šanta zahradní (Nepeta x faassenii)

Asi 30 až 50 cm vysoký interspecifický  kříženec. Květy jsou uspořádány v hroznech a vybarvené do lila. Kvete od května do srpna. Celá rostlina je velmi aromatická. Jelikož dobře snáší sucho a vyžaduje slunce, použije se ve skalce, na obrubách i nízkých záhonech. Z důvodu, že je kříženec, nedá se rozmnožit semenem, ale pouze dělením nebo řízkováním.