Jaké jsou principy techniky prováděného pohybu? (2.část)

Datum článku: 23. 10. 2011

Důležité dva principy jsou princip oklamání a princip odrazu.

Princip oklamání

Pro stálý růst svalů je třeba stále je přetěžovat a nutit používat stále větší váhu a dávat jim více fyzické práce. Tímto způsobem svaly rostou. Při obvyklém používání striktního cvičení se každý kulturista dostane dříve nebo později do bodu, kdy již není schopen svaly více zatížit. Říká se, že řetěz je tak slabý, resp. silný jako jeho nejslabší článek. V tomto případě je nejslabším pojítkem šlacha. Šlacha není schopna zesílit tak rychle jako sval a na určitém stupni svalového rozvoje se stává šlacha brzdou svalového růstu. Je třeba delší doby, dokud šlacha dost zesílí, aby mohla ovládat větší váhu. V tomto bodě přichází na pomoc princip oklamání (cheating). Chaeting je pomocný pohyb tělem na začátku dráhy břemene, za účelem odlehčení šlach dokud nezaberou příslušné svaly. Jakkoliv, když je už váha v pohybu, musí pracovat příslušné svaly při provádění pohybu cviku. V cheatingu - opakováních jsou povoleny lehké pomocné pohyby prohnutím nebo pohupnutím těla, lehké zahnutí v kolenou nebo poskoky, vše ve smyslu pomoci, tak abychom mohli dostat těžkou váhu do pohybu. Při použití cheatingu v kterémkoliv cviku je však nejdůležitější se soustředit na svaly, které pracují a ne na samotnou techniku cheatingu. Příliš přehnané používání cheatingu pracuje pro rozvoj síly a techniky zvedání břemene jako je tomu u vzpěračů, ale nepracuje pro růst svalů. Třeba se soustředit na určenou svalovou skupinu, přinutit tyto svaly dělat a cítit práci. V tom je skrytý úspěch principu oklamání.

Tento princip je určen pro zvětšení objemu a rozměrů a pomáhá:
a) při zvyšování tělesné váhy
b) při zvětšování svalového rozměru a objemu
c) při specializaci na zaostávající svalové partie
d) při překonávání váznoucích bodů
e) i při získávání svalové výraznosti, když místo zvyšování váhy břemene pomáhá při zvyšování počtu opakování.

Princip odrazu

Princip odrazu je další forma cheatingu, která umožňuje používat větší váhy a zapojit více svalových vláken do činnosti a tak překonávat váznoucí body a urychlovat růst svalů.
Technika provádění tohoto principu hovoří o tom, že pro překonání počáteční mrtvé polohy břemene nahrazujeme cheating odrazem činky od dřevěných bloků nebo pružin, odraz pomáhá dostávat činku znovu do pohybu. Samozřejmě, že při spouštění břemene je v konečné fázi zapotřebí vyšší rychlost činky a je proto omezováno využívání záporné práce. Tímto způsobem je možné zvyšovat váhu natolik a působit na zesílení svalů, že brzy jsou schopny zvládnout těžší váhy v klasické formě jakéhokoliv cviku, ve kterém se princip odrazu použije. Tento princip je vhodný pro získání síly a velikosti svalů.

Autor: Martina Dvořáková