Jaké jsou principy techniky prováděného pohybu? (1.část)

Datum článku: 23. 10. 2011

V následujícím článku na vás čeká velké množství zajímavých informací o cvičení a to především z technické stránky. Poukážeme na základní principy techniky, které se nejčastěji uplatňují ve sportovním tréninku. Také se dozvíte, které svaly a jakým způsobem jsou posilovány pomocí různých způsobů cvičení, což v konečném důsledku obohatí vaše znalosti z této oblasti.

Technické principy

Technických principů existuje obrovské množství a neustále se společně s tréninkovou a soutěžní praxí objevují nové. Principy představují základní způsoby provádění cvičení při uplatnění racionální techniky pohybu, tak aby zajišťovaly optimální rozvoj pohybových schopností a to především síly. Dodržování těchto principů vede k lepšímu sladění pohybu a velikosti závaží s kterým se cvičení provádí.

Princip striktních opakování

Tento princip předepisuje aplikaci správného cvičení opakování v tréninku. Při striktních opakováních je třeba dělat plný rozsah pohybu z plného natažení svalu až po úplné smrštění plynule v každém opakování. Princip striktních opakování nedovoluje jakékoliv pomocné pohyby. Správnost provádění pohybu musí být uplatňována jako prvořadá při striktních opakováních, pokud má být dosaženo efektu a speciálních výsledků. Dokonce jakýkoliv malý pohyb prováděný v striktních opakováních musí být proveden přesně podle popisu cviku. Striktní opakování jsou nejlepší pro rozvoj tvaru a vypracování svalů. Nejlépe se hodí pro začátečníky, kteří se musí naučit správně cvičit a je vrcholně důležitý pro kulturisty, kteří mají solidní základ objemu hmoty a potřebují se dostat do soutěžní formy.

Zrcadlový princip

Pro správnou aplikaci principu striktních opakování pomůže použití zrcadla. Kulturista se postaví před zrcadlo a pozoruje se při provádění cviku. Může vidět zda dělá cvik správně a v jakém rozsahu jsou jeho svaly při cviku zpracovávány. Pozorování mu pomáhá plněji se soustředit na cvičení a na svaly. Dokonce tento pohled na pracující svaly v zrcadle mu umožňuje vyvolat si jejich obraz i později bez použití zrcadla, protože mu utkví hluboko v paměti. Protože rozvoj svalů spočívá vlastně v nuceni svalů, aby dělaly to, co se od nich vyžaduje, může se to zjednodušit využitím zrcadlového principu a nutit svaly, aby dělaly to, co je vidět v zrcadle, což je pro růst svalů třeba dělat. Takto se kulturista nejlépe naučí správný styl pro každý cvik. Tento postup je vhodný zejména pro začátečníky, ale i pro občasnou kontrolu techniky provádění pro každého kulturistu.

Autor: Lenka Kostková