Jaké jsou nejlepší trvalky?

Trvalky, které představujeme, nepatří mezi nejnovější hybridy a nejsou žádné exotické krásky. Nenajdete je ani mezi sběratelskými raritami. Právě naopak! Můžete se o ně zakopnout na každém kroku a poznáte jejich už dávno. Jsou to totiž rostliny ze zahrad našich babiček.

Staré známé, ale ověřené těm nejpřísnějším porotcům - časem

Při jejich pěstování oceníte velké množství výhod. Mají totiž neuvěřitelně široké možnosti použití a jsou vysoko odolné.Nemoci a škůdci jejich ohrožují skutečně minimální. Při budování okrasné zahrady se o ně můžete bez obav opřít, spolehlivějších partnerů už nenajdete. Přitom si můžete vybrat pokryvné i dominantní druhy, stínomilné či rostliny na sluneční stanoviště. Téměř všechny se dobře vyrovnávají se suchem nebo upřednostňují suché stanoviště. Po zapěstovaní potřebují jen minimální péči a nevyžadují časté a ani pravidelné zmlazování.

Neodolatelná

Téměř každý, kdo zakládá záhon na slunném stanovišti, automaticky sáhne po nádherné a dominantní Juke. Absolutně nenáročná trvalka, která se ráda vyhřívá na slunci. Potřebuje dostatek prostoru nejen reálného, ale i optického, aby během kvetení dokonale vynikla. Nejčastěji se pěstuje juka vláknitá (Yucca filamentosa), která je v našich klimatických podmínkách zcela mrazuvzdorná. Podle typu výsadby ji vysazujte samostatně nebo v malých skupinkách po tři až pět rostlin. Výjimečně se hodí na výsadbu do "štěrkových polí", které jsou v současnosti mimořádně populární.

Zelený koberec

Notoricky známá barvínek menší (Vinca minor) roste téměř všude. Doporučuje se většinou do polostínu, ale osvědčila se i na slunných stanovištích. Dobře snáší různé extrémy počasí, dlouhou tuhou zimu nebo suché teplá léta. Po případném poškození výborně regeneruje. Je také ideální jako pokryvná trvalka v rozsáhlých výsadbách. Můžete ji použít všude tam, kde potřebujete vyplnit prostor, ukončit záhon nebo "zakrýt nohy" vyšším trvalkám. Jako souseda je velmi snášenlivá a navzdory své vitalitě neohrožují ostatní druhy. Na jaře, když jsou trvalkové záhony ještě poloprázdné, vytváří příjemnou zelenou kulisu pro kvetoucí cibuloviny.

Vládnou ve stínu

Zastíněné části zahrady se neobejdou bez nádherných listů funkií. Odrůdová rozmanitost této listem okrasné trvalky je tak bohatá, že ani ve stínu se nemusíte obávat fádnosti. Přejete si malé či velké, zelené či strakaté, světlé či tmavé? Nic není nemožné. Menší odrůdy můžete použít jako pokryvné, větší než dominantní kosterní trvalky. K nejodolnějším patří DIGEST VÝBĚR Jitrocelová (Hosta plantaginea), která je výjimečná zejména tím, že se jí daří i na slunných stanovištích. Každá DIGEST VÝBĚR má jistou toleranci na sluneční paprsky. Obecně platí, že tmavolisté odrůdy snášejí přímé sluneční osvětlení lépe než odrůdy s výrazně žlutozelenými listy. Z menších druhů nikdy nezklame H. undulata. Funkie jsou hluboce kořenící rostliny, a proto jejich nevysazujte do těsné blízkosti keřů nebo stromů.

Houževnatý pomocník

Kakost podzemní (Geranium macrorrhizum) patří k nenáročným zahradním trvalkám.Vzhledem k charakteru růstu se podobně jako barvínek používá ve větších skupinách nebo jako výplňová trvalka. Rychle se rozrůstá a časem vytváří souvislé porosty. Snadno se rozmnožuje a v porostu najde každé volné místo, kde by se mohl uplatnit. Do okrasných záhonů se příliš nehodí, protože určené místo by mu mohlo být zakrátko těsné. Má rád svobodu a prostor, například pod okrasnými keři se rychle ujme své role a nenechá volný ani kousek půdy. Takové vynikající vlastnosti třeba využít všude tam, kde se těžko odbourává. Kvete začátkem léta a květy jsou hojně navštěvované včelami. Použít můžete několik druhů a odrůd, ale jedna z nejlepších je''Spessart ', při kterém se spojuje vitalita plané trvalky s ušlechtilým vzhledem

Vzbuzuje respekt

Velké stálezelené listy, které se často přirovnávají k sloním uším, upoutají pozornost už z dálky. Bergénie jsou na stanoviště velmi nenáročné. Raději by sice mírné zastínění a ne příliš suchou půdu, ale v praxi jsou mnohem nenáročnější. Daří se jim na suchých místech, pod korunami stromů i na slunečných stanovištích. Na místech s dostatkem světla bohatší kvetou. K osvědčeným patří bergenie srdčitá (Bergenia cordifolia), spolehlivý robustní druh s velkými listy a růžovými květy. Také se vyplatí sáhnout po B. purpurascens, vzrůstový podobném druhu s užšími, mírně oválnými listy. Na slunných stanovištích se na podzim nádherně vybarvuje do purpurová a listy zůstávají zabarvené až do jara. Na jaře kvete v bohatých karmínově květenství.

Šedá eminence

Čistec vlnatý (Stachys byzantina) netřeba snad vůbec představovat. Jde o spolehlivou trvalku na sluneční stanoviště s propustnou půdou. Sucho má mnohem raději než období vytrvalého deště a trvale podmáčené půdu, na níž se mu vůbec nedaří. Má dobré pokryvné vlastnosti a je vděčný za každý slunný kousek půdy, který se mu ujde. V období kvetení bývá čistec hojně navštěvovaný včelami. V blízkosti terasy, bazénu nebo dětského hřiště může být takový zájem často nežádoucí a doporučuje se proto květy odstraňovat. Z estetického hlediska nic nezkazíte, protože čistec je celoročně okrasný zejména svými plstnatými listy a pokryvným charakterem růstu.

comments powered by Disqus