Jaké je použití ratanového nábytku?

Datum článku: 28. 5. 2011

Ratanový nábytek donedávna patřil ke klasice používané zejména v zahradách. V poslední době však proniká i do interiérů, kde je rovnocenným partnerem dřevěného, kovového či skleněného nábytku. Jednoduše, lidé touží po exotice a přírodní materiál, pocházející z Asie, jim ji nabízí.

Jaké je použití ratanového nábytku?

Surový ratan s kůrou se nejčastěji používá k výrobě zahradního nábytku a má zlatohnědou přírodní barvu. Pokud se kůra mechanicky odstraní, získá se surovina vhodná pro moření a lakování, tedy na výrobu interiérového nábytku.
Ratanový nábytek poprvé dovezli do Evropy v 17. století s luxusním zbožím z kolonií v jihovýchodní Asii. Už tehdy se stal velmi populárním v Anglii, kde se uplatnil zejména v zimních zahradách - stal se dominantním zahradním nábytkem.

Výroba

Většina barevných odstínů se dosahuje mořením a lakováním transparentními laky. Struktura materiálu pak prosvítá. Naopak při použití barevného se vnější struktura dokonale překryje. To je běžné u bílého a černého nábytku. Laky zvané decapé jsou založeny na principu moření a pozdějšího vtírání bílého prášku do povrchu. Po přebroušení ocelovým kartáčem nábytek získá vzhled patiny.

Moderní nábytek prodávaný na domácím trhu nejčastěji pochází z Itálie či Německa a postupy jeho výroba nenavazuje na asijské, ale evropské tradice zpracování nábytku. Ratan je pružný, pevný, ale je to tyč, proto se nedá použít na velkých plochách. Nábytek se tedy doplňuje dřevem, zpravidla jasanovým. Dřevěné nohy stolů a židlí jsou oblé, aby co nejvíce připomínaly tvar ratanu. Spoje, které asijští výrobci omotávají ratanovým řízkováním, se Evropě omotávají pevnou kůží, která na rozdíl od odřezků nepraská. Židle a sedačky se spojují klasickou nábytkářskou metodou - kolíky.

Kouzlo ratanu

Dělají se z něj všechny kusy nábytku - židle, věšáky, poličky, držáky na deštníky, květinové stolky, taburetky, pohovky i křesla. Je vzdušný, snadno se s ním manipuluje a dobře se kombinuje s jinými typy nábytku. Slangově se mu říká ratan, správně se však vyslovuje rotang, z latinského Calamus rotang. Pokud srovnáme rotang s bambusem, je mnohem ohebnější a není dutý.

Při představě nábytku z ratanu se nám téměř vždy vybaví lehký nábytek, který již u nás zdomácněl, zejména v zahradách. Tento přírodní materiál má však potenciál, kterého si již všimli bytoví architekti, díky nimž ratanový nábytek razantně vstupuje i do interiérů, kde z něj může být i domácí bar, šatní skříně či celé sedací soupravy.

Všude vypadá dobře

Nábytkem z ratanu se dá zařídit celý dům nebo byt. Od ložnice s postelí a skříněmi přes jídelnu se židlemi a stolem, obývací pokoj se sedací soupravou, až po koupelnu s různými poličkami. Samozřejmě nejlépe vynikne v interiéru zařízeném v exotickém stylu, dobře se však snáší i s klasickým nábytkem. Nespleteme se, ani když si ho dáme do pokoje jako solitér.

Tyče, proutí a kůra

Tento druh nábytku se dělí na několik skupin podle způsobu výroby. První je velmi populární čalouněný ratanový nábytek z ohýbaných tyčí. Hodí se do všech obytných prostorů a dá se kombinovat s jakýmkoliv typem nábytku. Další skupinou je nábytek z ratanového proutí, známý jako proutěný nábytek. Vyrábí se z proutí, které je kvalitní a jeho tloušťka je od 2,5 cm do 4,5 cm. Mnoho lidí se domnívá, že se na výrobu používají zbytky ratanu. To však není pravda, proutí na jeho výrobu se speciální pěstuje. V posledních letech je velmi oblíbená další skupina - nábytek z ratanové kůry, který působí elegantně a luxusně. Hlavní nosnou konstrukci tvoří masivní dřevo, na které se přidává velmi kvalitní ratanový povrch. I výplety sedadel ratanových židlí se dělají z různě širokých a silných pásků řezaných z nejkvalitnějších částí oloupaného ratanového kořene.

Snáší ratan vodu?

Mnozí prodejci nás při koupi ratanového nábytku přesvědčují, že sedací sestavu můžete klidně nechávat venku na dešti a větru a nemusíte se o ni nijak starat. To však není pravda. Ačkoliv existují různé ochranné laky a barvy, které životnost ratanu prodlouží, ani nejlepší ochranný lak nedokáže nábytek chránit dlouhodobě. Vždyť ratan pochází z tropů, takže nemá rád mráz ani příliš suchý vzduch. A měli bychom ho chránit i před deštěm. Pokud ho máte venku, při horším počasí ho zakryjte plachtou a na zimu ukliďte dovnitř. Stejně nemá rád ani prudké střídání teplot.

Ratan je ošetřen vrstvou laku, která má kromě estetické i ochrannou funkci. Když se lak začne odlupovat, můžete jej opět nalakovat. Prach z ratanového nábytku jednoduše odstraníte antistatickou utěrkou. Můžete ho i umývat studenou vodou s trochou saponátu a pak nechat volně uschnout na vzduchu.

Výhody ratanového nábytku:

- je lehký, pružný a pevný
- věci uložené ve skříňkách a prádelnících se větrají
- vzdušné posezení zabraňuje tvorbě potu
- dá se využít v interiéru i v exteriéru (stačí přístřešek proti přímému dešti a sněhu)
- snadná manipulace a skladnost (stohovatelné židle, křesla, stolky)
- dobře snáší vysokou vzdušnou vlhkost (použití v koupelnách a u bazénů)
- snadná údržba (nábytek lze sprchovat - vlhkostí se regeneruje, zvláště v suchých panelových bytech)

Autor: Martina Dvořáková