Neboť jsou lehce stravitelné, obsahují mnoho důležitých bílkovin a minerálů. Jejich nenasycené mastné kyseliny pozitivně ovlivňují srdečně-cévní systém. Mořské ryby a jiné potvůrky jsou i bohatou zásobárnou jódu.
Dodržte dvě podmínky a rybí hostina se určitě vydaří. Za prvé, ryba má být co nejčerstvější. V našich zeměpisných šířkách si takto můžeme pořídit pouze domácí sladkovodní druhy. Dají se koupit i živé. Mořské ryby, které v hypermarketech prodávají na ledě, jsou také k dispozici v poměrně slušném stavu. Pokud je kupujete vcelku, ověříte si to jednoduše. Čerstvá ryba má jen jemný, nevtíravý pach, převládat by měla spíše vůně mořské vody. Kůže je lesklá, maso pevné, nepoddává se velmi tlaku. Oči jsou lesklé a čiré.
Druhou podmínkou chutné přípravy ryb je tepelná úprava na slabém ohni. Nezáleží na tom, zda vaříte, dusíte, paříte, nebo pečete. Dělejte to pomalu, při slabé teplotě. Jemné masíčko si při pomalé úpravě zachová veškerou vůni a chuť. Kdo chce grilovat, dobře udělá, pokud rybu nejprve uloží do aluminiové misky či zabalí do alobalu důkladně potřeného olejem, aby se nepřichytil. Až těsně před koncem ji dejte na rožeň dopéct do křupavá. Hotová je tehdy, když maso lehce jde od kostí. Pokud jste rybu nenaporcovali, ostrým nožem ji nařízněte na páteři, chyťte za ocasní ploutev a celou kostru i s hlavou vytáhněte ven.
Ryby, ani ty s nejpevnějším masem, marinádu nepotřebují. U nás je však zvyk namáčet říční ryby v mléce. Maso nejprve naporcujte, osolte a pak zalijte mlékem, ve kterém rozmícháte prolisovaný česnek. Nechte odstát minimálně hodinku nebo i celou noc. Déle ať zůstane v mléce ryba, kterou jste vytáhli z mrazáku a rozmrazili, méně stačí čerstvá. Odstraníte tak bahenní aroma.
V přímořských zemích mají gurmáni nejraději přirozenou chuť rybího masa. Přece však mají své zaručené recepty na marinádu. Francouzští kuchaři zvlášť doporučují jednu, která se hodí ke každému druhu. Smíchejte jeden díl šťávy z citronu nebo limety s třemi díly olivového oleje a přidejte dostatečné množství bylinek, které máte nejraději. Může to být petrželka, pažitka, majoránka či výraznější oregano, anýz, nebo i máta peprná. Můžete přidat i poloviční díl suchého bílého vína. Rybu nechte odležet alespoň hodinku, pak upečte, ugrilujte, poduste na šťávě či napařte a před koncem úpravy posypte trochou solí.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.