Jsou neprodyšné a mohou být příčinou ekzémů, svědění i kvasinkových infekcí.
Každá žena si může vybrat přesně takovou hygienickou vložku, jaká jí vyhovuje. S křidélky či bez nich, ultratenkou, klasickou, slipovou, voňavou, prodyšnou… Někdy je opravdu těžké se v nich vyznat. Klasické hrubší vložky jsou na našem trhu stále velmi oblíbené, jejich tenoučké sestry s ultraabsorpčním jádrem preferují spíše mladší dívky, starší ženy jim velmi nedůvěřují. Může být třímilimetrová vložka opravdu tak spolehlivá jako devítimilimetrová? A nač jsou vlastně ta křidélka?
Klasické hrubší vložky obsahují buničitou celulózu, která absorbuje tekutinu a proti jejímu prosakování je zespodu chrání fólie. Ultratenké vložky se liší tím, že místo celulózy mají uvnitř superabsorpční jádro ve formě kuliček. Tekutina se díky němu změní na gel a nepřeteče, proto mají ultravložky až třikrát větší vstřebávací schopnost než klasické buničité. Některé dámské hygienické potřeby mají navíc křidélka, která chrání prádlo zejména při silné menstruaci a pevně drží na kalhotkách. Trh nabízí i druhy se síťkovaným povrchem, slibující pocit sucha a pohodlí, ale ne vždy to tak musí být. Samostatnou kapitolu tvoří intimky, tedy slipové vložky. Jsou určeny pro každodenní hygienu a na trhu se nabízejí v různých tvarech, velikostech, dokonce i barvách. Každá žena si může vybrat podle toho, jaké kalhotky používá.
Žena spotřebuje za život kolem sedmi tisíc kusů vložek a tamponů! Ochránci přírody upozorňují, že spolu s plenkami tvoří množící se ekologický odpad. Proto se některé firmy rozhodly vrátit o několik let dozadu a začaly znovu vyrábět prací látkové vložky! Argumentují tím, že jednorázové vložky jsou složeny ze syntetických materiálů, zatímco látkové obsahují pouze přírodní bavlnu bez chemie a dráždivých látek. Pro silné alergičky a ekologicky myslící ženy se na svět dostala i další novinka, menstruační kalíšek ze silikonu. Zavádí se podobně jako tampon přímo do pochvy, ale rozdíl je v tom, že menstruační krev neabsorbuje, ale pouze ji sbírá. Udrží v sobě asi třicet mililitrů tekutiny, což je přibližně třetina průměrného množství krve během celé menstruace a jeho životnost je až deset let. Po několika hodinách se vybere, umyje a může se znovu použít. Stojí přes osm set korun a v nabídce jsou hned dvě velikosti. Velkou výhodou kalíšku je, že se v něm nemnoží bakterie, protože menstruační krev je téměř vůbec neobsahuje. Na vložce se krev mísí s potem i močí a pro bakterie tak vzniká ideální prostředí pro rozmnožování. I když má žena velmi slabou menstruaci, měla by si vložky i tampony vyměňovat minimálně každých šest hodin.
Naše předchůdkyně to kdysi opravdu neměly lehké. Nejenže do začátku devatenáctého století neexistovaly dámské kalhotky, dalších sto let neznaly ani hygienické vložky. Zatímco ve středověku nepoužívaly ženy během choulostivých dní pravděpodobně žádnou ochranu, nejběžnější menstruační pomůckou našich starých a prastarých maminek byly košile či pytle, které si uvazovaly kolem boků a po použití je vypraly. Až koncem devatenáctého století je od nepohodlných látek zachránil německý porodník Franz Credit, který vymyslel první předchůdkyni dnešních vložek. Ze začátku připomínala spíše mučící nástroj než hygienickou potřebu, neboť se na tělo připevňovala popruhy často i přes ramena. Jednorázové vložky se u nás rozšířily až v polovině minulého století a dlouho patřily k nedostatkovým zbožím.
■ Až tři čtvrtiny žen dostanou první menstruaci mezi dvanáctým a čtrnáctým rokem.
■ Osmdesát procent žen menstruuje čtyři až šest dní.
■ Šedesát devět procent používá vložky s křidélky. Hlavním důvodem je, že lépe drží na svém místě a udržují prádlo čisté.
■ Osmdesát jedna procent žen si kupuje tenké vložky s označením ultra.
■ Asi tři čtvrtiny preferují vložky před tampony. Tampony používá každá pátá žena a jen tři procenta nosí během menstruace slipové vložky.
■ Téměř třetina žen používá spolu s tamponem i vložku.
■ Většina žen nakupuje hygienické produkty v supermarketech, hypermarketech a drogistických řetězcích.
■ Pokud trpíte kožními alergiemi, vyhýbejte se vložkám, které propouštějí vlhkost pouze dovnitř a na povrchu zůstávají suché. Síťka z umělé hmoty, která je pokrývá, může způsobovat ekzémy a infekce. Pro alergičky nejsou vhodné ani parfémované a barevné vložky.
■ Vložky si vybírejte podle jejich absorpční schopnosti, ne podle tloušťky. Právě tenké obvykle obsahují speciální jádro. Díky němu se tekutina změní na gel a nepřeteče.
■ Klidný spánek na zádech i na břiše zejména během prvních dnů krvácení zaručí prodloužené noční vložky.
■ Pokud máte silnou menstruaci, volte vložky s křidélky, které ochrání prádlo. Jinak vám postačí vložky bez křidélek, při velmi slabém krvácení i slipové.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.