Jaké bude mít dítě v dospělosti zuby, závisí již v těhotenství na stravování matky

Rostou vašemu děťátku zoubky? Tak to nastává další etapa jeho života! Etapa, která je velmi důležitá pro stav jeho chrupu na celý život. Toto období nebývá snadné pro miminko, ale ani pro rodiče. Děťátko bývá neklidné, plačtivé, trpí zvýšenou slinivostí, takže mu tečou z pusinky neustále sliny. Může mít i zvýšenou teplotu. protože ho dásně svědí a bolí, stále chce do něčeho kousat. …..

děti, miminka, těhotenství, zuby, péče o zuby u dětí

Prořezávání zoubků

Dětský chrup má 20 zubů. Oproti "dospěláckému", trvalému, který má 32 zubů, mu chybí 3 poslední stoličky nahoře i dole. To, kdy se objeví první zoubky, do velké míry závisí na dědičnosti. Většině dětí se první zoubek prořízne mezi 5.-7. měsícem, ale jsou i takové, kterým první zoubek naroste až po oslavě prvních narozenin. U 1 z 5 000 novorozených dětí se může stát, že se děťátko narodí již s narostlých zubem. Po prořezání prvního zoubku ostatní přední zuby rostou za ním obvykle rychle. Rostoucí zoubky se dají rozlišit pod dásní děťátka ještě před jejich proříznutím. Na dásních se nejdříve vytvářejí malé bílé skvrnky. Později, krátce předtím, než se proříznou, se v dásních vytvoří malé bílé bulky. Obvykle se jako první prořezávají dolní střední řezáky, po nich 2 horní řezáky. Jelikož tyto zoubky mohou narůst najednou a rychle, pořadí jejich růstu může být mírně odlišné. Stává se, že děťátku narostou 2 nebo 3 zoubky během několika dnů nebo týdnů. Po prořezání předních zubů může nastat delší období bez zoubků. Další fáze růstu zoubků začíná prvními horními stoličkami, za kterými následují první dolní stoličky. Opět může nastat přestávka v růstu zubů. Po ní se prořezávají špičáky (jsou 4, nejprve rostou horní, potom dolní) a nakonec se proříznou 4 druhé stoličky (nejdříve dolní, pak horní). Celý proces růstu zubů trvá obvykle do 2 a půl až 3 let dítěte.

Péče o zoubky

 • Už budoucí maminky by si měly uvědomit, že zoubky jejich děťátka se vytvářejí již během těhotenství. Proto by měly jíst pestrou stravu a o užívání jakýchkoliv léků a výživových doplňků se poradit se svým lékařem. Už od narození je vhodné po každém krmení vyčistit děťátku dásně a ústa čistým vlhkým hadříkem.
 • Zabezpečte děťátku dostatečný příjem vápníku (obsahuje ho mateřské mléko i náhradní mléčná výživa) a vitaminu D (malým dětem se podává také v lékové formě, nejčastěji ve formě kapek - Infadin, Vigantol, vhodným zdrojem u větších dětí je vaječný žloutek, ryby v oleji, mléčné výrobky). Pokud doplňujete vitamin D léky, nikdy nepřekračujte doporučenou dávku a používejte pouze přípravky určené pro děti.
 • K utišení žízně je nejlepším nápojem čistá voda.
 • Alespoň do roku neslaďte dětem nápoje ani stravu.
 • Nikdy nenamáčejte dudlík do medu nebo cukru.
 • Zapamatujte si, že jablko nebo pomeranč jsou pro dětské zoubky lepší než jablečný nebo pomerančový džus.
 • Dopřejte dětem dostatek mléčných výrobků.
 • U větších dětí omezte příjem sladkostí a vždy po jejich konzumaci vyčistěte dítěti zuby nebo mu je otřete čistým hadříkem.
 • Pokud vaše dítě musí sníst nějakou tu sladkost, raději mu dejte sušenky, než měkké karamely nebo sladké nápoje. Sušenky se většinou od zubů odlepí, zatímco lepkavé sladkosti se na zuby přilepí.
 • Neuspávajte dítě, když pije z láhve. Pokud dítě během krmení či pití usíná, láhev mu vezměte. Důvodem je zjištění, že pokud dítěti podáváte sladké lepkavé nápoje, ty mohou zůstat v okolí zubů. Bakterie v zubním plaku budou během noci pracovat a rozmnožovat se. Výsledkem je vznik kyseliny, která začne narušovat zubní sklovinu ještě předtím, než děťátku vyrostou všechny zuby.
 • Nejjednodušším způsobem čištění zubů u malých dětí je jemný hadřík s trochou zubní pasty. Vštěpovat dítěti návyk k čištění zubů začněte hned, jak to bude možné. Pokud děťátko trochu povyroste, dejte mu vlastní zubní kartáček. I když mu to ještě nepůjde jako velkému, zoubky mu stále dosucha vytřete a ani si nevšimne, že většinu čištění jste udělala vy.
 • Při používání fluoridů (ať už v zubní pastě, fluorované vodě nebo při užívání tablet) mějte na paměti, že jeho malé množství zuby ochraňuje ale příliš mnoho zuby zabarvuje.

comments powered by Disqus


Podobné články


Proč chodit ven i s miminkem, které má rýmu?

Nachlazení a rýma se nevyhýbají ani malým miminkům. Výbornou prevencí je sice kojení, ale co když kojí maminka,...
více...

Zuby se přestanou kazit, když si najdete správný způsob konzumování sladkostí

Neustálé pojídání sladkostí a popíjení sladkých nápojů může být pro vaše zuby tragické. Pokud se sladkého...
více...

Zubní nit je výborná hygienická pomůcka, ale musí se to s ní umět, jinak může škodit

Používáte pravidelně zubní nit ? Nebo vám na ni v koupelně sedá prach? Možná to vůbec není...
více...

Odhalení vyývojové vady dítěte z krve matky

Screeningová metoda, díky níž je možné včas odhalit nejčastější genetické postižení plodu, nabízí genetické...
více...

Nechce si vaše dítě čistit zuby? Pomůže rituál!

Příčinou toho, že se malým dětem často kazí mléčné zoubky je nesprávná a nedostatečná péče. Je důležité...
více...

Jak ochránit dítě před nástrahami v ordinacích lékařů?

Návštěvám dětských lékařů se nevyhne žádné, ani zdravé dítě. Ale pokud si myslíte, že už když usednete...
více...

Astma může malým dětem způsobit i stres matky v těhotenství

Astma je chronické onemocnění dýchacích cest, které postihuje všechny věkové kategorie, včetně malých dětí....
více...

Důležité vitaminy, které se podávají dětem ihned po narození

Vitaminy dělíme kromě mimo jiné na rozpustné v tucích a rozpustné ve vodě. Vitamin D a K patří k těm,...
více...

Děti a hygiena, která je ve prospěch jejich zdraví, ale může i škodit

Hygienické návyky, to je základ zdraví, který odkoukáváme od svých rodičů, a který si neseme do života jako...
více...

Co dělat, když po porodu chybí chuť na intimní soužití?

Láska a milování je nejen kořením života, ale i klíčem ke spokojenému vztahu. I když se ta láska časem...
více...