Když si obarvíte vlasy na tmavo, září. Do prvního mytí. Při každém dalším už jen bezmocně sledujete, jak se vyplavuje z vlasů zářivý lesk a z vašeho rozpočtu úspory. Velmi rychle pochopíte, že bez další dávky barvy nebudete vypadat dobře. Zejména pokud vaše vlasy lety barvení ztmavly. Černá barva po třicítce sluší jen výjimkám. Sněhurkám, které jsou krásné i bez make-upu. Černá dá vyniknout každé vrásce, pleť obere o jas, oči o jiskru. Proto vidíte na obrazovce minimum tmavovlasých moderátorek. Blond rozjasňuje a omlazuje, tmavá barva světlo pohlcuje a přidává roky.
Pokud chcete změnit barvu o tři a více odstínů, nedělejte to doma. Jednou se budete chtít vrátit ke své barvě, a to už nebude tak jednoduché. Někdy dokonce ani možné. "Pokud vlasy barvíte na tmavo, pigment se v nich usazuje. Čím déle to budete dělat, tím odolnější bude pigmentová vrstva, "varuje vlasová expertka. Neutěšujte se ani tím, že používáte pouze tónovací šampon. U tmavých odstínů bývá horší než barva s peroxidem a čpavkem. Amoniak naruší povrch vlasu - otevře ho a za asistence peroxidu vytáhne barvu. Samotná barva následně vlasům dodá umělé pigmenty. Ale tónovací šampon prameny obalí a postupně vybuduje dokonale odolné hradby. Nejvytrvalejší je černá a červená barva. Jejich pigmentů se jen tak nezbavíte. Pokud nezajdete do profesionálního kadeřnického salonu a nepožádáte o vyčištění vlasů. Za čtyři hodiny se stane zázrak.
Donedávna se po odbarvování nová barva z vlasů rychle vymývala, což mělo za následek extrémně vysušené konečky. Nyní se vlasy šetrněji čistí. Kadeřníkům pomáhá směs 6 až 9procentního peroxidu se speciálními příměsemi. Vlasy nesmí být čerstvě umyté a barva musí být odrostlá alespoň dva, ideálně tři centimetry. Abychom u kořínků zachovaly přirozenou barvu, ochráníme je vatovými polštáři. Směsí čistíme jen barvené prameny. Po padesáti minutách se totiž uvidíte v zrcadle v tom nejhorším světle - jako plameňák či kanárkově žluté kuře. Někdy musíme čištění zopakovat. Vidíme a cítíme, kolik vlasy snesou. Když je důkladně omyjeme, vysušíme a jsme s efektem spokojené, naneseme na vlasy požadovanou barvu. Tu aplikujeme už i na kořínky. Barvení trvá dalších pětatřicet minut. Můžete dostat hned i melír.
Po čistícím zátahu a barvení vaše prameny ocení koncentrované živiny v ampulce vhodného séra. Alespoň dva až tři dny si hlavu nemyjte, ať se barva co nejvíce zabydlí. Za měsíc dostanete novou dávku a za další měsíc zase. Teprve pak bude přeměna na přirozenou blondýnku či něžnou brunetku hotová a stabilní. Pokud nechcete o vlasy přijít, ani jít zítra do práce v čapce, nezkoušejte stahování barvy doma. Oranžovožlutý odstín sluší skutečně málokomu.
Doma nezkoušejte ani opačné kousky - přeměnu ze světlých barvených vlasů na tmavé. Pokud nechcete skončit jako zelený vodník. Kadeřníci vědí, jak mají namíchat barvy, aby správně chytily. Každou barvu charakterizuje více čísel. Jedno mluví o výši tónu, další o teplém nebo studeném odstínu, jiné o odlescích. Všechna čísla spolu souvisejí a kadeřník jim musí rozumět. Jinak vám barva nechytí, nebo chytí špatně. V katastrofickém scénáři si neprofesionálním barvením můžete korunu krásy i úplně zničit - spálit silnou chemií. A to před létem opravdu za to nestojí!
Barvené vlasy potřebují péči a regeneraci. Kromě balzámu, který použijete po každém umytí, dopřejte jim i masky nebo zábaly alespoň jednou za týden. Dejte si však pozor na výrobky obsahující silikon. Obalí vlas a nevpustí do něj nic, ani prospěšné vitamíny. Nechytí vám ani barva ani trvalá. Sáhněte raději po kosmetice s přírodním hedvábím, která vlasům prospívá. Neškodné jsou i profesionální přípravky s deriváty silikonů.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.