Jak vyhnat moly z bytu?

Datum článku: 11. 6. 2019

Poletují občas vaším bydlením nezvaní motýlci? Ano, mol se neptá, kde se má usadit a dokáže pěkně znepříjemnit život. Navíc si často myslíte, že jste vyhubili i posledního a zase se nějaký objeví! A celý kolotoč s úklidem a hubením začíná znovu.

Jak vyhnat moly z bytu?

Druhy "molů"

Život dokáží pěkně ztrpčit snad všechny druhy molů, které se dostanou do domácnosti. V kuchyni je to zejména mol obilný, zavíječ moučný, papriková, voskový a makadlovka obilná. Zbytek domácnosti terorizuje mol šatní a kožešinový. Lámete si hlavu, jak se k vám dostali? Buď si je přinesete už z obchodu v nakoupených potravinách nebo k vám přiletí. Například zvýšený výskyt potravinových zavíječů zaznamenáváme v blízkosti pekáren, odkud nalétávají do přilehlých obydlí. Pokud se přemnoží, máte se na co těšit. Boj v paneláku je náročnější než v rodinném domě. Moli prolézají bytovými jádry, šachtami, přes ventilaci, procpou se každou spárou. I jeden dokáže kontaminovat celou domácnost. Zavíječ moučný naklade přibližně sedm set vajíček za život. Během jednoho roku se mohou vystřídat až tři generace. Zavíječ naklade vajíčka, z nichž se vylíhnou housenky. Ty se zakuklí a po devadesáti pěti dnech jsou na světě noví motýli. Pokud máte doma teplotu vyšší než osmnáct stupňů Celsia, hmyzu se daří lépe a čas vývoje se zkracuje.

Prosávejte

Celý molí vývoj se odehrává v potravinách, proto jestli natrefíte na červíky, dospěláky nebo jen na jemnou pavučinku, na níž jsou přilepená zrnka potravin, jídlo bez milosti vyhoďte! Prosátí vám nepomůže.

Sednou vám na lep

Než při jarním úklidu odložíte zimní věci na další sezónu, všechno oblečení ze skříní vyjměte a vyprašte. Mol šatní se živí organickými materiály, jako je vlna, textil, kožešina, koberce a čalouněný nábytek. Spřádá si v něm chodbičky a vyvíjí se. Dospěláci už potravu nepřijímají, žijí ze zásob, které si vytvořili ve stádiu housenky. Výhodou molů v oblečení je, že nemusíte vyhodit všechno, tak jako v kuchyni. Dobrým způsobem, jak proti nim bojovat, je mechanická očista. Postačí praní, žehlení, klepání, paření ... Důležité je i pravidelně větrat, protože moli nemají rádi průvan. Osvědčilo se používání feromonových lapačů, které se dají koupit za pár korun a hodně peněz vám ušetří. Tyto lapače neobsahují insekticidy, ale feromony, které hmyz přilákají, a lepkavou vrstvu, která jim nedovolí odletět. Můžete využít i různé háčky, tablety a gelové sáčky, které kromě molů ničí i roztoče.

Odborná pomoc

Pokud prevenci zanedbáte a dostupné prostředky z obchodů u vás selhávají, nezbývá vám než se obrátit se na odborníky a dezinsekční zásah. Nestává se to často, protože volně prodejné prostředky jsou velmi účinné.

Nebezpečný naftalín

Vzpomínáte na specifickou vůni šatníku prarodičů, kterou způsobovaly naftalínové kuličky? Nebojte se, dnešní přípravky většinou voní po bylinkách či po citrusech. Navíc, naftalen se ukázal jako nebezpečný nejen pro hmyz, ale i pro lidi. Snadno se totiž odpařuje již při pokojové teplotě a při malém vdechování způsobuje únavu, nechutenství a nervozitu. Ve větším množství může vyvolat zvracení, průjem, žloutenku, dokonce poškozuje i červené krvinky. Jako náhrada naftalínová kuliček se dnes používá p-dichlorbenzen. Pokud nechcete cpát do skříně žádnou chemii, buďte opatrní i při používání různých domácích receptů. Vůně levandule sice může odpuzovat moly, ale zároveň lákat jiné druhy hmyzu.

Prevence v kuchyni

  • Sypké potraviny (mouku, krupici, strouhanku...), které přinesete z obchodu, přesypte přes síto.
  • Přesáté potraviny vložte do dobře uzavíratelné nádoby ze skla nebo z umělé hmoty.
  • Původní sáčky, ve kterých potraviny byly, co nejdříve zahoďte.
  • Potraviny průběžně kontrolujte!
  • Napadené suroviny ihned vyhoďte a nádoby umyjte horkou vodou.

Prevence v šatníku

  • S každým ročním obdobím si udělejte revizi šatníku.
  • Těžké kabáty a svetry nechte vyvětrat v průvanu.
  • Používejte preventivní prostředky proti molům.
  • Pokud objevíte moli v oblečení, musíte vše vyprat a vystříkat skříně přípravkem proti molům. V případě, že jsou v koberci, postačí vytepování nebo vyčištění párou. Ta poslouží, i když se moli zakousli do nábytku. Když se zabydlely v tapetách, nemusíte je strhat. Postačí postřik kontaktním přípravkem, který seženete v drogerii.
  • Často větrejte.