Jak vychovat dítě k tomu, aby bylo citlivé a slušné k ostatním lidem?

Datum článku: 29. 3. 2017

Když se děti naučí být empatičtí k druhým, je pravděpodobné, že z nich vyrostou šťastnější a úspěšnější lidé. Proto by rodiče měli dodržovat určité a velmi důležité zásady již raném věku. Potom si budou umět jejich potomci vytvořit lepší vztahy. A právě silné a zdravé vztahy jsou klíčové pro štěstí v osobním i pracovním životě.

děti, výchova dětí, rodiče, láska

Úspěch

Úspěch často závisí na tom, jak účinně umíte spolupracovat s ostatními, a děti, které se naučí empatii, ale i ostatním sociálním dovednostem jsou také lepší spolupracovníci. Budou z nich uctivý a slušní lidé.

Šest principů z Harvardské univerzity

Vědci na Harvardské univerzitě zformulovali šest principů, které by měly napomoci k výchově uctivých a slušných lidí. Tyto principy jsou podpořeny mnoha studiemi a odbornými pracemi, kterou různé organizace provedly v průběhu několika desítek let s rodinami po celé Americe.

Základ?

Pracovat na vytvoření laskavého vztahu se svými dětmi. Děti se naučí péči a respektu, když se s nimi zachází tímto způsobem. Když se naše děti cítí milované, vrátí nám to.

Smysluplná konverzace

Žádné rady nám nepomohou, když se s dětmi nebudeme mluvit. Mluvte s dítětem o jeho pocitech. Ptejte se jak se cítí při aktivitách, které zažívá. Položit tu správnou otázku kromě klasické: "co bylo ve škole?" může být pro mnohé náročné.
Vyzkoušejte klást otázky jako například:
• Jaká byla nejlepší část tvého dne? A nejtěžší část?
• Z čeho jsi měl dnes dobrý pocit?
• Udělal jsi dnes ty pro někoho něco hezkého, nebo někdo jiný něco pro tebe?

1. Společně strávený čas

Nejdůležitější pravidlo. Měli byste pravidelně trávit čas se svými dětmi, projevovat zájem o jejich záliby, jakož i o jejich problémy, a co je nejdůležitější, buďte jejich posluchači. Pokud máte více dětí, zkuste si pravidelně udělat čas na každé zvlášť. Například alespoň jednou za měsíc nechat vybrat dítě aktivitu, kterou budete spolu dělat. Váš zájem jim poskytne příklad, jak se chovat pozorně k ostatním.

2. Aby děti věděly, co pro vás znamenají

Podle výzkumu provedeného psychology, mnohé děti nevědí, že jsou nejdůležitější osobou na světě pro své rodiče. Je to velmi důležité, protože děti potřebují slyšet tato slova právě od vás. Nezapomeňte jim říkat, tak často, jak jen je to možné - jak hodně znamenají, aby se vaše dítě cítilo v bezpečí, milované a vzácné.

3. Ukažte jim, jak řešit problémy

Problémy se děti musí naučit řešit, ne před nimi utíkat. Například, pokud se vaše dítě náhle rozhodne, že chce skončit s fotbalem. Zeptejte se ho na důvody, nechte ho vysvětlit, proč to chce udělat. Vysvětlete mu závazky, které má vůči svým spoluhráčům. Pokud však stále chce přestat, pomozte mu najít něco nového, kde se dítě najde.

4. Dávejte dětem drobné každodenní úkoly a projevte vděčnost

Výzkum ukazuje, že lidé, kteří vědí vyjádřit vděčnost, jsou více nakloněni k ostatním sociálním dovednostem. Jsou štědřejší, a rádi pomohou.
I proto stojí za to rozvíjet řadu denních aktivit, kdy vám vaše dítě může pomoci v domácnosti. Vaše pochvala za pomoc a uznání je pro ně důležitá. Psychologové také doporučují pochválit děti i za snahu pomáhat, nikoliv pouze za konkrétní dobrý výsledek.

5. Pomozte dítěti vyrovnat se se svými negativními emocemi

Negativní emoce jako je hněv, nenávist, hanba, a závist potlačují jiné schopnosti a emoce. Když pomůžeme dětem pochopit tyto negativní pocity, snadněji si vyřeší své vnitřní konflikty. Zvládnout negativní emoce, přestože jsou přirozené, je stejně důležité pro psychickou stabilitu v dospělosti.

6. Ukažte jim, že svět je mnohem větší, složitější a zajímavější

Pro téměř všechny děti pochopitelně znamená "svět" jen kruh rodiny a přátel. Ukazujme jim krásy, ale i rozdíly: jak lidé v různých částech světa žijí, mají jiné zvyky, jak žijí v zemích, kde je nedostatek základních potřeb, či jsou zmítané válečnými konflikty.

Empatie, soucit, pochopení toho druhého

Slova od odborníků na Harvardu: "Vychovávat dítě tak, aby bylo zdvořilé, laskavé a empatické je velmi obtížný úkol. Každý rodič však má na to schopnosti. A nic jiného na světě se nedá srovnat s tím pocitem, když se vám to podaří dosáhnout. "

Autor: Lenka Kostková