Jak vybrat nůž do batohu?

Datum článku: 18. 5. 2011

Ať už menší, nebo větší, rozhodně by neměl chybět v žádném batohu. Turistický nůž - jeho koupí si člověk obvykle vybírá společníka na dlouhé roky a i když obvykle to není závratná finanční investice, i zde platí staré známé rčení o dvojím měření a jednom řezání. Dodatečné zjištění, že noži něco chybí, nebo neslouží zcela tak, jak by měl, jistě zamrzí, a proto nezaškodí si ujasnit pár věcí ještě před vstupem do prodejny.

Jak vybrat nůž do batohu?

Nejvhodnějším řešením pro turistiku jsou více funkční nože se zavíracími čepelemi. Nesnesou sice až tak drsné zacházení jako klasické dýky a jejich pružinové mechanismy vyžadují jistou údržbu, ale jsou praktické. Dají se složit do pouzdra na opasku, či popruhu na batohu, kde jsou vždy po ruce. Samozřejmě nesmíme zapomínat, že každý zavírací nůž je kompromis a při tvrdší outdoorové práci jsou pevné nože nenahraditelné.

Co třeba a co ne

Zavíracích nožů je na trhu velké množství. Liší se výrobcem, kvalitou, cenou i vybaveností. Právě nabízené množství funkcí bývá často kamenem úrazu, když člověk po čase zjistí, že zcela zbytečně platil například za křížový šroubovák, který na horách nevyužije, ale zato by se mu nadmíru hodila obyčejná vývrtka, která ale na jeho noži chybí. A není třeba zdůrazňovat, že každý zbytečný nástroj znamená nárůst hmotnosti.

Důležité nástroje:

-velká čepel
-otvírák na konzervy
-otvírák na láhve

Užitečné nástroje:

-vývrtka - výrobci často nabízejí dva téměř identické modely nožů, jeden vybavený vývrtkou, druhý křížovým šroubovákem, je třeba si toho pozorně všimnout
-bodec - pokud je vybaven očkem, dá se použít i na šití hrubší kůže či batohoviny, pokud má na boku ostří, je z něj nouzový vrták
-pilka na dřevo - překvapivě šikovná - při občasném táboření je řezání hrubšího dřeva nožem havárie, lámání mokrého zas často komedie; dnešní pilky propracovaných tvarů poslouží opravdu dobře
-malá čepel - je dobré mít jednu čepel na natírání konzervy, zatímco čistá velká zůstává na řezání

Nepodstatné:

-šroubováky - pro hory zbytečné, většinou jsou však jen součástí otvíračů na konzervy či láhve a tedy nezavazí; výjimkou je křížový, který často supluje vývrtku
-speciální čepele, pilníky, nůžky, kleště - co využije opravář nebo požárník, turista obvykle nepotřebuje
-pero, plastovou lupu, nejslabší nástin baterky apod. - Většinou marketingové tahy bez velkého užitku

Jak vybírat?

Pozor na levné výrobky. V zavíracích nožích jsou mnohé vysoce namáhané mechanické části a jejich kvalita velmi ovlivní životnost nože. Napodobeniny populárních švýcarských nožů se nemusí vyplatit.

Velikosti zavíracích nožů jsou různé (většinou uváděné jako délka nože (rukojeti) v zavřeném stavu). Pro turistiku jsou vhodné nože s délkou minimálně kolem 90 mm. Ty jsou nejčastěji v prodeji a to doslova všude, od kuchyňských potřeb až po novinové stánky.

Zajímavější se však jeví 110 mm nože, které se dají najít v každém dobrém nožířství, či outdoorovém obchodě. Jsou dostatečně masivní a už při letmém uchopený cítíte rozdíl. Díky delší ergonomické rukojeti a mírně vyšší hmotnosti se lépe drží a většinou jsou vybaveny i pojistkou proti nechtěnému zavření čepele. Představují tu nejlepší volbu: ne příliš lehké a křehké, ne příliš těžké a velké.

Ozubené ostří, které je možné si u některých typů vybrat místo obyčejné hladké čepele, řeže lépe, problematičtěji se však brousí. Hladká, dobře nabroušená čepel je dostačující.

Pojistka čepele proti nechtěnému zavření poskytuje noži v otevřené poloze větší stabilitu a uživateli vyšší bezpečnost i pohodlí - investice do nože s pojistkou se jistě vyplatí. Nejspolehlivější jsou odtláčecí pojistky typu "liner-lock" bez jakýchkoliv plastových součástek (použité např. U "černých" 111 mm nožů značky Victorinox)

Rukojeť zavíracích nožů se občas vyrábí z paroží (lovecké nože). Tyto výrobky jsou velmi elegantní (vhodné například jako dar), ale přírodní materiály jsou náchylnější k poškození, zejména prasknutí v místech nýtování. Méně přitažlivý, ale odolnější a výrazně levnější plast je pro outdoor lepší.

Pouzdro je pro praktické nošení a ochranu nože nezbytné. Je lepší koupit pouzdro zavírací na kovový "druk", než na suchý zip. Ten časem zachycuje nečistoty a ztrácí přilnavost.

Kontrola nože při koupi je velmi důležitá. Jde hlavně o vůli jednotlivých břitů. Kvalitní nůž, musí mít všechno na chlup přesně sladěné. Výkyvy čepelí do stran či jejich nepřesné dosedání při zavření je nepřípustné, i kdyby prodavač tvrdil opak.

Výrobci

Při výběru multifunkčního nože v našich končinách přicházejí v úvahu tři hlavní výrobci: česká Miková a švýcarské značky Wenger a Victorinox.

Miková je V Čechách značka s dlouholetou tradicí. Ačkoli její monopol po revoluci s otevřením trhu skončil, výroba stále pokračuje. Mikováci se snaží jít s dobou, jejich nejnovější zavírací nože se nápadně vzhledově podobají Victorinox a jsou obvykle dodávány spolu s pěkným koženým pouzdrem (kovové zapínání). Bohužel, cena těchto nožů je často jen o málo nižší, než u odpovídajících švýcarských výrobků, ale rozdíl ve zpracování a hlavně kontrole kvality v neprospěch Miková je znát. Každopádně jde o docela slušné nože, které si svou úlohu splní.

Pravé švýcarské nože vyrábějí jen dvě firmy: Wenger a Victorinox (obě s více než stoletou tradicí), disponující povolením švýcarských orgánů označovat své nožířské výrobky Helvetským křížem. Nože se dají snadno rozeznat: u Wenger je kříž vsazen do červeného čtverce, u Victorinox do stylizovaného erbu. Objem produkce Wenger je v porovnání s komerčnějším Victorinox jen čtvrtinový, ale kvalitou jsou oba přibližně na stejné úrovni. Je to jako s jablky a hruškami: obojí jsou vynikající, ale každé chutná jinak. V dubnu 2005 se Wenger stal součástí Victorinox Group, zůstává však i nadále samostatně fungujícího firmou s vlastní značkou i produktovou linií.