Jak vybrat kolečkové brusle?

Datum článku: 8. 6. 2011

Při výběru in-line bruslí je rozhodujícím faktorem to, na co se je chystáte použít.

Jak vybrat kolečkové brusle?

Rozlišujeme tyto kategorie:

- Rekreační a kondiční in-line brusle
- Závodní (rychlostní) in-line brusle
- In-line brusle na in-line hokej
- In-line brusle na agresivní styly (městský parkur, U-rampa, skoky)
- In-line brusle na umělecké styly (tanec, krasobruslení)

Každý druh je specifický a je určen speciálně pro vybranou činnost. Na hokej jsou nejlepší lehké brusle, s kterými se dá rychle obracet a odolávat střelám soupeře. Lehkost, ale především co nejmenší velikost, vyžaduje rychlostní bruslení a právě opakem jsou brusle určeny pro agresivní bruslení zahrnující skoky i pády. Druhů je opravdu dost a je jen na vás, který si vyberete.

Stavba brusle

Z čeho se však in-line brusle skládá? Na první pohled vypadá jednoduše, ale každá její součást musí být přizpůsobena potřebám zákazníka.

In-line brusle se skládá ze dvou základních částí - z boty a podvozku, kde se nacházejí kolečka.

Bota

Velmi důležitou součástí každé brusle je bota. Většina modelů má vysoké boty, až na rychlostní bruslaře, kteří preferují co nejnižší. Hlavním důvodem její velikosti je upevnění kotníku, aby se předešlo zraněním. Rekreační typy bruslí jsou zpevňované "klipsnami" jako například lyžáky. Bruslařská boty určené pro sport jsou zpevňované šňůrkami. Jejich povrch je tvořen umělou hmotou nebo nejčastěji kůží. Nejmodernější modely se dokonce mohou dát nahřát, aby se maximálně přizpůsobily tvaru nohy.

Podvozek

Podvozek, druhá hlavní část brusle, která slouží na pohyb, se skládá z těchto částí: nůž, kolečka, ložiska, distanční vložky a čepu.
Nože jsou nosiči koleček. Rekreační a starší modely mají nože často vyráběné z plastové hmoty, která přímo navazuje na botu. Modernější a sportovní modely mají nože připevněné samostatně z co nejlehčího materiálu.
Nejdůležitější částí celé brusle jsou kolečka. Od nich plyne většina faktorů, zda se budete pohybovat pomaleji nebo rychleji. Součástí bruslí a to zejména určených pro rekreanty je brzda z plastu nebo pryže nacházející se obvykle na pravé brusli.

Tabulka pro in-line brusle

Pro lepší přehled o stavbě a povaze in-line bruslí vám přinášíme tabulku, kterou analyzovat v následujících řádcích.
Kategorie bruslaře; Průměr kolečka (mm); Profil kolečka - šířka (mm); Kategorie bruslařů; Tvrdost kolečka
Agresivní styl; 43-56; 54; (parkur) Rekreanti; 74A-78A
Umělecký styl; 68-72; 68; (i hokej) Jiní; 78A-85A
Rekreanti; 72-80; 76; Hokej a agresivní styly; 85A-97A
Sportovci a závodníci; 80-110; 100;

Analýza tabulky

Nejvážnějším ukazatelem je průměr. Čím je větší, tím jsou brusle rychlejší, ale o to víc námahy musíte vynaložit. Pro agresivní styly se doporučuje průměr do 56 mm, pro umělce do 72, pro rekreanty do 80 a pro sportovce a milovníky agresivního stylu nad 80 mm.
Druhým faktorem je šířka. Čím jsou kolečka užší, tím máte menší stabilitu. Pro rekreanty je nejvhodnější šířka 76 mm, pro rychlobruslaře 100 mm, pro hokejisty 68 mm a pro umělce 54 mm.

Poslední rozhodující vlastností brusle je tvrdost. Čím mají tvrdší povrch, tím menší rychlost dosáhnete. Nejměkčí od kategorie 74A do 78A jsou určeny rekreantům, nejtvrdší od 85A a výše pro agresivní styly. Střední třída je určena pro ostatní kategorie.

Druhy in-line bruslení

1. rekreační
Klasické využití in-line bruslí, které má počátky již v 18. století. Za dokonalého předchůdce dnešního typu bruslí považujeme James Leonard Plimpton. V roce 1863 vyrobil brusle se čtyřmi kolečky, dvě na každé straně. Na přelomu století zažily první velké úspěšné období, ale čas slávy se dostavil až na začátku 80. let minulého století. V současnosti jsou nejpopulárnější brusle s kolečky řazenými za sebou, ale najdou se i různé experimenty, například s jedním, či obrovskými kolečky. Rekreační bruslení se praktikuje nejčastěji v specializovaných halách, na ulicích, ale také v organizovaných skupinách.

2. umělecké

Profesionálové na kolečkových bruslích se seskupují v Mezinárodních federacích. Členem je celkem 116 zemí. Každoročně se konají mistrovství světa, na kterých účastníci používají většinou starší "čtyřkolečkové" brusle, ale občas i klasické. Soutěží se v několika disciplínách - tanec, freestyle, týmová jízda, jízda s partnerem a samostatná jízda.

3. in-line hokej
Hraje se ve více než 60 zemích světa. Rovněž jako u předchozích dvou typů bruslení, se používají oba nejčastěji používané druhy bruslí. Hokej na čtyřkolečkových bruslích připomíná svým charakterem spíše fotbal a je mnohem pomalejší. Hokej na klasických in-line bruslích se přibližuje nejvíce lednímu hokeji. Proti sobě stojí čtyři hráči a brankář. Hraje se 3x15 minut. Ve srovnání s ledním hokejem nevyžaduje náročné podmínky a to například led a drahou výstroj. In-line hokej je proto populární ve více zemích.

4. agresivní styl
Jeho počátky sahají již do několikrát zmíněných 80. let 20. století. Poprvé tzv. agresivní brusle využila parta hráčů ledního hokeje z Minnesoty během letní přípravy. Popularita přišla až o desetiletí později. Agresivní styl bruslení je podobný skatebordingu. Jeho základem je předvádění různých kousků ve vzduchu, na rampě, či v skateparcích. Součástí agresivního stylu může být kromě akrobacie, volný styl závodění přes překážky, slalom a různé jiné.

5. rychlostní bruslení
Podstatou rychlostního bruslení jsou závody praktikovány do kruhu. Známějším "bratrem" tohoto sportu jsou závody rychlostních bruslařů na ledě. Rychlostní in-line bruslení je proto horkým kandidátem na zařazení do součásti letní olympiády. Vyžaduje speciální brusle a také kvalitní kondici. Trasa závodů může měřit od 300 m až do 50 km.

Autor: Lenka Kostková