Jak vybrat dalekohled?

Datum článku: 16. 5. 2011

Dalekohled je optický přístroj vhodný k pozorování slabě zářících nebo vzdálených objektů. Jak tedy vybrat ten nejvhodnější vašim potřebám? 

Důležitá fakta na úvod:

• Popis dalekohledu například 7x50 znamená, že dalekohled má zvětšení, nebo přiblížení 7 násobné a objektiv / vstupní čočku / s průměrem 50 mm, v případě označení 8-24x50 disponuje dalekohled měnitelným zvětšením, které se dá plynule měnit v rozsahu 8-24x
• Čím větší průměr objektivu dalekohledu, tím je dalekohled více vhodný pro pozorování za horších světelných podmínek
• V ruce je pohodlně udržitelné zvětšení do cca. 12 násobku, při použití větších zvětšení je třeba ruce opřít o pevnější podložku, případně se opřít / například o strom

Dalekohledy rozeznáváme podle účelu použití na:

Turistické
• Lovecké
• Námořní
• Střelecké
• Speciální
/ například s laserovým měřičem vzdálenosti, stále zaostřené nebo se stabilizátorem obrazu /

Podle konstrukce na:

Monokulární s pevným zvětšením
• Monokulární s proměnným zvětšením
• Binokulární kompaktní s pevným zvětšením
• Binokulární kompaktní s proměnlivým zvětšením / zoom /
• Binokulární s pevným zvětšením
• Binokulární s proměnným zvětšením

Vnitřním uspořádáním / monokulární i binokulární / dělíme na:

Porroprizmatické dalekohledy
• Přímé / roof dalekohledy


Obecně platí, že přímý dalekohled při stejném provedení / například 8x42 / je podstatně opticky kvalitnější než porroprizmatický dalekohled. Je to dáno jednak uspořádáním optiky / v přímém dalekohledu jsou menší ztráty světla, které vznikají odrazem na vnitřních vrstvách - zrcátkách /, ale i kvalitou použitých optických komponentů / povrchová úprava čoček - anitreflexní vrstvy, povrchová úprava hranolů, která ovlivňuje odrazivoschopnost hranolů, ale i samotné optické vlastnosti skla, ze kterého je hranol vyroben /.

Většina dalekohledů má povrchy čoček potaženy antireflexní vrstvou, některé i mnohonásobně / označované jako multicoated /. Antireflexní vrstvy zajišťují potlačení reflexů ze světelných objektů pozorovaných v dalekohledu / například, když se díváte večer do okna /. Hranoly dalekohledů se v dnešní době vyrábějí standardně ze dvou typů optických skel. Bk-7, které je osazeno ve většině standardních dalekohledů, nebo BaK-4, které má podstatně lepší optické vlastnosti a osazuje se do vyšších tříd dalekohledů, nebo například do většiny přímých dalekohledů.

Pro použití pro turistické účely bude důležitá skladnost dalekohledu - tedy jeho rozměry a hmotnost. Na běžné pozorování okolní přírody úplně postačuje malý kompaktní dalekohled 8x21, 10x25, případně 12x25. S větších dalekohledů můžeme uvažovat o binokulární 7x35, případně 8 nebo 10x42. Samozřejmě že je možné použít i dalekohledy s průměrem 50 a více milimetrů, ale je třeba si uvědomit, že každým milimetrem stoupá hmotnost a rozměr dalekohledu. Samozřejmě co se týče rozměrů, je vhodnější uvažovat o přímém provedení dalekohledu, který je při stejných rozměrech podstatně přesnější, ale naopak dražší než srovnatelný dalekohled v porroprizmatickým provedení.

U loveckých dalekohledů, nebo obecně dalekohledech, které nacházejí využití za špatných světelných podmínek / šero, mlha, opar a v extrémních případech i tma / je důležitý co největší poměr průměru objektivu oproti co nejmenšímu zvětšení dalekohledu. Jako standardem v myslivecké optice je dalekohled 7x50 a 10x50. Stejnou světelnost jako dalekohled 7x50 mají i dalekohledy 8x56 a 9x63, kde úměrně průměru objektivu stoupá i zvětšení dalekohledu. Proto se pocitově obraz v těchto třech dalekohledech může zdát stejný. V případě, že se rozhodujete pro mešit modely, můžeme vám doporučit přímé dalekohledy 8x42, případě 10x42.

Námořní dalekohledy vyžadují voděodolnou a konstrukci vodotěsnou, případně zabudovaný kompas. Většinou se vyrábějí v provedení 7x50.

Na střelecké účely nejvíce vyhovují monokulární, které se dají pohodlně upevnit na stativ a je možné s nimi kontrolovat zastřel - například při sportovní střelbě. Standardně se průměry monokulární začínají při 60 mm a zvětšení se pohybuje od 15-45 krát. Pro použití za horších světelných podmínek jsou v nabídce monokulární s průměrem do 100 mm a zvětšení cca. 22 - 66 krát.

Autor: Martina Dvořáková