Jak vybělit letní hříchy?

Datum článku: 21. 8. 2011

Objevily se vám na tváři hnědé mapy? Zkušený dermatolog s kvalitními přístroji je odstraní, ale za rok se vám s velkou pravděpodobností vrátí.

Skvrny

„Celý život jsem se opalovala a měla pěknou hnědou pokožku, proč se mi na ní najednou objevily skvrny?“ Kroutí zaraženě hlavou při pohledu do zrcadla nejedna čtyřicátnice, ale i třicátnice.

Tvorba

Protože pokožka po čtyřicítce už nemá takovou obrannou schopnost jako v mladším věku a neumí rovnoměrně rozložit kožní barvivo melanin. Tvorbu pigmentu podporuje sluneční záření, kterému se vystavujeme během celého života. Pigment se na některých místech hromadí a vytváří tmavé skvrny, které sice neohrožují naše zdraví, ale vnímáme je jako nepříjemnou chybu krásy.

Slunce, hormony, léky, voňavky

Dlouhodobé opalování na slunci a v soláriích si jednou od vyznavačů opálené pokožky vybere daň v podobě stařeckých skvrn. Tvoří se na čele, tvářích, spáncích a ve výstřihu, na hřbetech rukou i předloktích, po spálení i na zádech a ramenou. Pigmentové mapy však vznikají i z jiných příčin - nejčastější jsou hormonální výkyvy. Nepravidelná pigmentace na čele, tváři či nose trápí zejména těhotné ženy. Tyto skvrny, chloasmaty, mohou vzniknout, i když kojíte nebo užíváte hormonální antikoncepci či substituční hormonální terapii.
Nebezpečné jsou i parfémy, kolínské vody a parfémované krémy, které obsahují éterické oleje. Navoníte se, nakrémujete, vyjdete na slunce - a vrátíte se flekatí. O mapy na kůži si koledujete, i když užíváte léky, například antibiotika, a vesele se sluníte. Přestože v příbalovém letáku je napsáno, že se při jejich užívání nemáte vystavovat UV záření.
Někdy je třeba za tmavými skvrnami na tváři hledat neodborné kosmetické zákroky, jako je dermabraze, elektrokoagulace rozšířených cévek či odstraňování vrásek hlubokým laserem. I jizvy po chirurgickém zákroku se občas hojí tak, že ztmavnou. Některé vnitřní nemoci, například jater či ledvin, se také projevují tmavými pigmentacemi, ale jen velmi zřídka.

Jak se vyhnout?

Chcete se skvrnám po létě vyhnout? Bohužel, stoprocentní ochrana před slunečními paprsky neexistuje, i když se natíráte krémy s vysokým UV faktorem. Pokud to nedodržíme, musíme po létě počítat s následky. Odstranit pigmenty, když máme vhodný přístroj a dostatek zkušeností není těžké, mnohem těžší je jim pak předcházet. Pokud jste tmavý typ a s dermatologem se vám nepodařilo odhalit příčinu pigmentace, užíváte léky, které reagují na světlo nebo hormony, je velká pravděpodobnost, že se pigmenty s prvními jarními měsíci vrátí. Bude jich však méně, budou světlejší a v zimě vám mohou znovu vybělit.

Laser

Bělení odběrem CO2 laserem se u nás používá rok. Ve srovnání se starými přístroji je nový laser méně agresivní. Hojení trvá 10 až 14 dní. První den po zákroku budete mít oteklou, červenou pleť. Na třetí až čtvrtý den splaskne, fleky začnou tmavnout a vytvoří se strupy. Dva měsíce pak nesmíte jít na slunce a používat můžete jen neparfémované krémy. Pro dosažení efektu stačí jedno ošetření, ale laseruje se při něm celá tvář, nejen flekatá místa. Lékař, který pracuje s laserem, musí být zkušený, protože při nesprávném postupu se pigmentace může ještě více zvýraznit nebo naopak pigment zmizí a vytvoří se bílá místa. Používá se zejména na obličej, ale i na krk a dekolt.

Bělící krém

Kupujte je jen v lékárnách po konzultaci s dermatologem, nejlépe celou sadu téže značky. Nanášejte si je na noc, ráno si pokožku vyčistěte speciální odličovací vodou a nakrémujte kvalitním hydratačním krémem s UV filtrem. Počítejte s tím, že pokožka bude zranitelnější a více vysušená. Začněte se slabším bělícím krémem, když nepomůže, vyzkoušejte sérum. Tyčinka je na intenzivnější skvrny. Někteří výrobci tvrdí, že pleť si můžete bělit i v létě. Během zesvětlení se neopalujte, vždy se chraňte UV filtrem. Pokud jedete na zimní lyžování či do exotické země, bělení přerušte. Od bělících krémů neočekávejte zázraky, odstraňují totiž pigment jen z horní povrchové vrstvy. Nejlepší je, je kombinovat s odborným ošetřením, například s intenzivním pulsním světlem. Krémy si aplikujte 3 až 6 měsíců. Můžete je používat na obličej, dekolt i hřbety rukou.

Intenzivní pulzní světlo

Po ošetření IPL nezůstávají výrazné strupy, jen se jemně olupuje odumřelá pigmentová vrstva pokožky. Hojení trvá 4 až 10 dní a dá se zvládnout bez toho, abyste musely zůstat doma. Připravte se na to, že skvrny po zákroku do večera ztmavnou, pak se rozmělní na tmavé tečky, které si odličte tamponem. Používejte neparfémované hydratační krémy. Pokud je IPL přístroj dostatečně výkonný, stačí jen jedno, nebo dvě ošetření. Po prvním zákroku se pokožka zesvětlí o 60 až 80 procent, druhé bělení už není tak výrazné. S pulzním světlem musí pracovat zkušený odborník, který rozliší, o jaké pigmenty a typ pokožky jde, a podle toho nastaví parametry přístroje. Metoda je vhodná i na dekolt a ruce, kde je velmi citlivá pokožka.
Plus: šetrná metoda, bezproblémové hojení
Minus: nesmí se ošetřovat opálená pokožka

Povrchová dermabraze

Mechanický zákrok zbrousí povrchové pigmentace na pokožce. Odstraní jen část pokožky, která by se i tak oloupala. Poměrně často se pigmentace vrací. Je vhodná na obličej, dekolt a hřbety rukou.
Plus: levnější než peeling
Minus: nižší efekt jako při peelingu

Ovocné peelingy

V kosmetických salonech se ovocné kyseliny používají v nízkých koncentracích, v laserových centrech 20 až 70procentní. Na ošetření jděte jednou za dva či tři týdny během podzimu a zimy.
Po zákroku se natírejte neparfémovanými hydratačními krémy. Aby bylo bělení účinné, musí se vám po peelingu vytvořit krusty. Bez nich nemá bělení význam, neboť je jen povrchové. Hodí se na obličej, krk a dekolt.
Plus: vhodné pro všechny věkové skupiny, ošetřit se dá i opálená pokožka
Minus: strupy, které se hojí 3 až 4 dny, vybělí jen světlé pigmenty

Pigmentové skvrny se tvoří, když:

➤ se pravidelně dlouhá léta opalujete
➤ dlouhodobě navštěvujete solárium
➤ jste těhotná, kojíte nebo jste v přechodu
➤ berete hormonální antikoncepci
➤ užíváte léky citlivé na slunce
➤ používáte agresivní a parfémované kosmetické přípravky
➤ podstoupily jste neodborné kosmetické zákroky
➤ máte jizvu, která se po chirurgickém zákroku zahojí pigmentací, tedy ztmavne
➤ máte vnitřní chorobu, například onemocnění ledvin nebo jater

Pozor na znaménka!

Nepleťte si pigmentové skvrny s mateřskými znaménky. Ty se nesmějí bělit! Rozhodně si je však dejte po létě zkontrolovat. Dermatolog rychle zjistí, zda jsou neškodné, nebo mohou být nebezpečné. V takovém případě je musí chirurgicky odstranit a poslat na histologii. Jednoduchá pomůcka pro vás: Všímejte si, zda jsou znaménka nesouměrná, nepravidelně ohraničená, zda ztmavly, změnily barvu, zda jsou vystouplá nad úroveň kůže, nebo se rozšiřují.

Autor: Lenka Kostková