Jak správně vysadit růže?

Růže jsou nepochybně krásné rostliny, ale pokud jejich vysadíte na záhon samostatně, budou se mezi nimi vytvářet mezery a nebude to vypadat dobře. Potřebují společnost rostlin, které jejich jedinečnost nezastíní, ale naopak zvýrazní.

Důležité

Vysadit správně záhon není tak jednoduché, protože některé druhy rostou rychlejší a mohou potlačit ostatní rostliny. Také je třeba zohlednit období a délku kvetení. Důležitý faktor při zakládání záhonu jsou i podmínky stanoviště, neboť ne všem rostlinám vyhovuje to, co růžím. Například známá kombinace s levandulí má také svá úskalí, neboť má menší nároky na vodu a živiny. Královna květů má skutečně vysoké požadavky, zejména pokud ji pěstujete v květináči. Je to způsobeno tím, že nevytváří pevný kořenový bal, ale kořeny se rozrůstají v různé hloubce a šířce. Neznamená to však, že v květináčích se pěstovat nedá. Patří k nejnáročnějším hrnkové rostliny, neboť vyžaduje dobrou péči. Určená je proto zejména pro zkušené pěstitele.

Rovnocenní partneři

Popínavé růže se šplhají do výšek a oblibě pergoly. Díky svému růstu se často používají k ozelenění stěn nebo menších svislých ploch v zahradě. Chcete-li kombinovat s jiným druhem, vyberte jim rovnocenného partnera. Nejvhodnější je plamínek, který potřebuje na růst a kvetení stejné podmínky. Jelikož zpočátku roste velmi rychle, měli byste růži vysadit nejméně o tři roky dříve. Jen tak si můžete být jisti, že plamínek nepotlačuje její růst. Při výběru berte ohled i na to, aby oba druhy kvetly ve stejnou dobu. Pak je už jen na vás, jakou barevnou kombinaci si zvolíte.

Fuchsie a mini růže

Pěstovali jste již růže v nádobách? Mini růže jsou jako stvořené na zkrášlení balkonu. Mají kompaktní tvar a odrůdy různých barev. Zvolit jim správných sousedů není jednoduché. Fuchsie mají podobné nároky na růst a kvetení, že se však prodávají v různých barvách a tvarech, máte spoustu možností na jejich kombinování. Zda se rozhodnete  pro výsadbu tón v tónu, nebo zvolíte výrazný kontrast, je jen na vás. Nezapomínejte, že růže je náročná na péči, týká se to nejen zálivky, hnojení, ale i správného zazimování.

Ve společnosti trvalek

Růže velmi pěkně vyniknou i ve společnosti trvalek. Vybírejte si druhy, které mají stejné požadavky na stanoviště. Růže milují slunce, proto jsou k nim nejvhodnější druhy náročné na světlo. Oblíbená je kombinace se Stračkou. Její nápadné modré květy se výborně doplňují se sytými barvami růží. Záhony vhodně doplní i zvonky nebo žebříčky. Pokud si začnou vzájemně konkurovat, usměrněte jejich růst vhodným řezem. Vysadit k nim můžete i mečovky. Tato rostlinka z čeledi kosatcovitých dokonale zapadne do záhonu. Něžně působí odrůdy růží s menšími květy vysazené v blízkosti kakosty. Sytá zeleň v pozadí dá vyniknout jejich jemným kvítkem.

comments powered by Disqus