Jak správně vychovávat děti?

Datum článku: 25. 11. 2014

Výchova dětí není na školách povinný, ale ani nepovinný předmět. A stát se rodičem je někdy tak snadné. Horší již to je, vychovat své milované dítě tak, aby ho milovali i ostatní. Aby bylo citlivé ke svému okolí, ale na druhou stranu, aby nebylo snadno zneužitelné. Aby bylo silné, ale ne silácké, moudré, ale ne přemoudřelé. Těch úskalí ve výchově je mnoho, stejně jako rad a příruček. Tak si přečtěte jen ty nejdůležitější a na některé po jejich přečtení přijdete i sami.

děti, rodina, rodiče, výchova dětí

Buďte na své dítě nároční 

Pokud chcete, aby vaše dítě bylo v životě úspěšné, měla by být náročnost vaším zlatým pravidlem. Učte dítě stavět si pomyslnou laťku vždy vysoko a trpělivě kráčet po cestě, která vede k dosažení cíle, a to i za cenu toho, že bude muset překonat nejednu překážku, a lze i absolvovat celou tuto "cestu" znovu, od začátku. Žádejte od svých dětí tu nejlepší práci, i když je učíte "pouze" zavazovat tkaničky na botách, nebo píšete s nimi domácí úkol. Bylo by však chybou tuto náročnost projevovat křikem, a trestat dítě, pokud něco neudělá podle vašich představ. Moudrý rodič dokáže dítěti klidně vysvětlit, že dobře odvedený výkon je odměnou a uspokojením právě pro něj samého, on sám bude se sebou spokojený. Základem je nevzdat se, když se věci nedaří tak, jak bychom si představovali, vytrvat a dosáhnout cíle. Dodejte dětem odvahu naplňovat jejich nejtajnější sny.

Pozorně "poslouchejte"

Rodiče by se měli naučit pozorně "naslouchat" své děti a nezáleží na tom, jakou formu komunikace si dítě vybere (někdy se dá hodně zjistit i z pohybů). Nikdy nepokládejte dítěti otázky pouze tak - ze zvyku. Měli byste být aktivním účastníkem každé debaty, diskuse či řešení problému, se kterým se dítě na vás obrátí. Pozorně poslouchejte jeho argumenty a nechtějte všechno rozřešit vaším dospěláckým rozumem, učte se vcítit do jeho situace, nebanalizujte jeho problémy jen proto, že je dítě, uznejte, když má pravdu, vysvětlete mu na vhodném příkladu, proč nemá pravdu, pokud se mýlí.

Buďte duchem přítomni

Pokud trávíte čas s dítětem, buďte přítomni nejen fyzicky, ale i duchem. Děti perfektně vycítí, když se jim věnujete pouze z povinnosti a nemáte ze společně stráveného času radost. Naučte se nerozptylovat se při hře s dítětem pracovními povinnostmi a naopak. Spokojené bude nejen vaše dítě, ale i šéf v práci.

Řekněte, co chcete říct a trvejte na tom

Správné výchovné metody mají v sobě "zakódovaná" jistá pravidla, která je třeba dodržovat, i když se občas nabízí i snazší cesta ... Je dobré, pokud dítě pochopí, že nedodržení nějakého z pravidel přináší s sebou i jisté následky, které nemusí být vždy odstranitelné či opravitelné. Buďte proto důslední. Pokud jednou dítěti něco např.. zakážete, trvejte na tom. Naučte se pravidla určovat i vysvětlovat jasně, aby dítě rozumělo tomu, proč si to nepřejete, nebo na něčem trváte. Například, pokud se dohodnete, že na počítači může denně hrát jednu hodinu, nedejte se podplatit smutnýma očima a neprodlužujte tento limit. Vysvětlete mu, že kromě počítače jsou i jiné aktivity, kterým se může věnovat, a také nesmí zanedbávat školní a domácí povinnosti.

Plňte závazky

Pokud řeknete, že něco uděláte, udělejte to. Vaše dítě musí vidět, že i vy si stojíte za svým slovem, jen tak se to naučí i ono. Samozřejmě, že se v životě vyskytnou i situace, kdy z nějakého opravdu závažného důvodu nemůžeme splnit, co jsme slíbili. Tehdy se vždy omluvte, nevymýšlejte si nepravdivé výmluvy, vysvětlete mu, proč jste svůj slib nemohli dodržet a dohodněte se společně, že např.. na slíbený výlet nebo do kina půjdete v jiném termínu. Takovým chováním vedete své dítě k zodpovědnosti, a to nejen k jiným ale i sobě samému.

Chvalte své děti

Rodič by měl dítěti pomoci najít vlastní pozitivní nasměrovanou cestu životem. Nejlepší způsob, jak se to dá udělat, je chválit své děti. Řekněte jim, že jsou šikovné, skvělé, že je máte rádi. Chválou nikdy nešetřete, nezáleží na tom, zda si pouze uklidí hračky, aniž jste to od nich žádali, nebo vám pomohou při přípravě oběda. Uvědomte si, že pro děti je opravdu velmi důležité, aby slyšely a cítily, že se z nich těšíme, že v ně věříme a jsme s nimi.

Autor: Martina Dvořáková