Jak si vybrat meruňky?

Meruňky patří svými vynikajícími chuťovými vlastnostmi mezi nejoblíbenější ovoce. Významné jsou i obsahem vitamínů a důležitých minerálních látek. Ze všech ovocných druhů našeho ovoce obsahují nejvíce karotenu - provitamínu A.

Všeobecně

Jsou teplomilné, nejlépe se jim daří v nížinných oblastech s nadmořskou výškou do 250 m, s průměrnou roční teplotou 8,7 až 9,7 ° C. I ve vyšších polohách však najdeme vhodné lokality, kde je lze pěstovat zejména v zelinářských zahrádkách před jižními zdmi, které je chrání před studenými severními větry a jarními mrazy. Kvetou velmi brzy, již od první dekády dubna. Citlivost stromů na jarní mrazy úzce souvisí s teplotními rozdíly během kvetení a časným nástupem do vegetace. Většina odrůd se nachází již od poloviny prosince v období vynuceného odpočinku, když stromy citlivě reagují na teplotní výkyvy. Úrody bývají často zničené již ve stadiu růžového poupěte při poklesu teploty na - 7 ° C. V období plného květu jsou kritické jarní mrazy pod - 3,5 až - 5,5 ° C. Mladý tvořící se plůdek většinou nevydrží teploty pod - 0,5 až - 1 ° C.

'Aurora'

Velmi raná a perspektivní odrůda, dozrávající již kolem 25. června. Dá se dobře pěstovat ve tvaru vřetena a dosahuje vysoké rodivost.i Významná je pro časné dozrávání a atraktivní vzhled plodů, nedostatkem je jejich rychlé měknutí. Vhodná je do teplých oblastí.

'Barbora'

Slovenská odrůda, která dozrává mezi 10. až 20. červencem. Válcovité plody mají oranžovou slupku. Dužnina je bledě oranžová, v zralosti pevná až tuhá. Má lahodnou chuť a snadno se odděluje od pecky. Při dozrání je plod měkčí, středně šťavnatý. Tato odrůda má univerzální využití.

'Bergeron'

Ověřená francouzská odrůda, která dozrává v prvním srpnovém týdnu. Ačkoli jsou stromy slabšího vzrůstu, tato odrůda se vyznačuje vysokou úrodou středně velkých, tvarově i velikostně vyrovnaných plodů. Slupka je světle oranžová, překrytá červeným líčka. Dužnina je oranžová, tuhá, při sklizni ani přepravě se neotlačí a dobře se odděluje od pecky.Šťavnaté plody mají dobrou, sladkokyselou, aromatickou chuť. Nenáročná je na prostředí.

'Goldrich'

Odrůda pocházející z USA, s velkými a pevnými plody dozrávající v druhé dekádě července. Stromy jsou středně silného a vzpřímeného vzrůstu. Patří mezi částečně samosprašné odrůdy s vysokými a pravidelnými sklizněmi. Plody s oranžovou slupkou jsou oválné, s pevnou dužinou. Její předností je vyšší odolnost proti mrazům a atraktivní vybarvení plodů. Náročná je na dobré opylení květů i agrotechniku.

'Hargrand'

Středně raná odrůda, která nebyla na Slovensku rozšiřována. V Česku je žádaná pro nadměrnou velikost plodů a zvláštní meruňkovou chuť. Vhodná je na výrobu kompotů. Plody jsou netypicky vybarvené, mírně hrbolaté, velké a pevné. Dobře se skladují a přepravují. Může se pěstovat i v chladnějších oblastech.

'Harcot'

Středně skoro dozrávající odrůda z Kanady. Stromy jsou středně silného vzrůstu s otevřenou korunou. Vyznačuje se velkou násadou květů a vysokými úrodami. Plody jsou středně velké až velké, nesouměrné, po celém povrchu tmavě oranžové. Dužina je středně pevná, středně dobře odlučitelnou od pecky. Stromy odolné proti jarním mrazům, jsou vhodné i do méně příznivých a chladnějších poloh.

'Lejuna'

Vznikla křížením v USA, s následnou selekcí v Lednici na Moravě. Stromy jsou středního vzrůstu. Plody dozrávají, jsou menší až středně velké, srdčité. Slupka je oranžová, s celistvým červeným líčkem. Oranžová dužina je jemná a středně pevná, chutná, šťavnatá, dobře se odděluje od pecky.

'Leros'

Plody, které dozrávají středně raně, jsou středně velké, srdcovitého tvaru. Slupka je bledě oranžová, se sytější zbarvenými červenými skvrnami. Bledě oranžová dužina je pevná, šťavnatá, s dobrou, středně sladkou chutí. Dobře se odděluje od pecky. Plody jsou vhodné pro konzervování i mrazení.

'Leskora'

Křížení této odrůdy začalo v USA, selekce semenáčků se však provedla v Lednici na Moravě. V jižních oblastech dozrává 1. až 5. července. Vejčité plody jsou menší až středně velké, s hladkou bledě oranžovou slupkou a malým světle červeným líčkem. Šťavnaté, sladké plody s bledě oranžovou dužinou se dobře oddělují od pecky a dobře snášejí přepravu. Úrodnost je velmi vysoká.

'Pinkcot'

Raná odrůda silnějšího a vzpřímeného vzrůstu, rodí na jednoletých výhoncích. Přináší vysoké a pravidelné úrody. Při nadměrné násadě jsou plody malé. Předností je vysoká odolnost květů proti jarním mrazům, dobrá kvalita mírně kyselých, chutných a pevných plodů atraktivního vzhledu s tvrdou dužinou. Náročná je na přejímku plodů. Dobře snáší krátkodobé uskladnění. Může se pěstovat i ve středních a chladnějších oblastech.

'Silvercot'

Odrůda s rozložitou korunou, vhodná do moderních a intenzivních výsadeb. Nasazuje velký počet květů a dosahuje vysoké úrody. Plody jsou středně velké až větší, dozrávají brzy. Nevýhodou odrůdy je citlivost na poškození květů jarními mrazy.

'Orangered'

Známá je i pod názvem 'Bharat' a patří do skupiny časných meruněk. Vyznačuje se vyšší odolností proti mrazům a vysokými sklizněmi, vyžaduje přejímku. Plody jsou atraktivní, středně velké, při velké násadě menší. Oranžová slupka je hladká, lesklá, na sluneční straně překrytá oranžovočervenými líčky. Středně šťavnatá oranžová dužina je dobře oddělitelná od pecky. Při vysokých úrodách má sklon k střídavé rodivosti.

'Veecot'

Stromy této odrůdy rostou středně bujně a kvetou brzy. Plody jsou středně velké, kulovité až oválné, mírně hrbolaté. Při větší násadě a nedostatku vláhy mohou být malé. Oranžová slupka je pevná, hladká, na větší části překryta červeným líčka. Pevná oranžová dužina je méně šťavnatá, dobře se odděluje od pecky. V horších letech je dužina průměrná.

'Veharda'

Silně rostoucí odrůda se středně hustou a široce rozložitý korunou. Středně velké až velké válcovité, zepředu srdčité plody jsou velikostně vyrovnané. Krémově žlutá slupka se slabým červeným líčko je středně pevná. Dužnina světle barvy je jemná, středně šťavnatá a jemně kyselá. Pecka je od dužiny dobře oddělitelná.

'Velitel'

Středně skoro dozrávající slovenská odrůda s většími válcovitými plody. Povrch plodu je hladký, světle oranžové, s tmavými skvrnami. Měkčí, jemná, světle oranžová dužina je dobrá, šťavnatá a sladká.

'Vemina'

Pozdní odrůda, jejíž stromy jsou středně silné a rozložitá vzrůstu. Kulovité a hrbolaté plody mají oranžovou, hladkou a lesklou slupku, která je překryta červeným líčka. I když světle oranžová dužina je méně šťavnatá, má dobrou sladkou chuť. Plody jsou pevné a dobře snášejí přepravu.

'Veselka'

Slovenská velmi raná odrůda s menší, řidší, polovzpřímený až rozložitá korunou. Vejčité plody jsou středně velké až velké. Mají oranžovou slupku, ze sluneční strany překrytou karmínově líčka. Šťavnatá dužnina je oranžová, pevná, středně sladká, s typickým aroma.Při sběru ani při přepravě se neotlačí. Skoro vstupuje do rodivosti.

'Vestar'

Slovenská odrůda se slabším vzrůstem vytváří vzdušné, vzpřímené a řidší koruny. Dosahuje vysoké úrody se srdčitými plody, které dozrávají 20. až 23. července. Slupka je světle oranžová, světle červená líčka. Při přepravě se neotlačí. Oranžová dužina je tuhá, středně šťavnatá a velmi chutná.

'Vesprima'

Patří do skupiny pozdě dozrávajících odrůd. Vzrůst stromu je vzpřímený až mírně rozložitý. Rodit začíná středně brzy. Žlutooranžové plody jsou středně velké, vejčité, zboku zploštělé, s dobrou chutí. Dužnina je oranžová, jemná, pevná až tuhá a pecka snadno odděluje. Plody dozrávají v třetí dekádě července, při sklizni se neotlačí.

comments powered by Disqus


Podobné články


Jaké je tajemství bohaté úrody broskví?

Řezem a tvarováním broskví se zabývám již přes třicet let. Za toto období jsem vyzkoušel několik způsobů...
více...

Jak pěstovat klikvu?

Klikva je téměř neznámý druh ovoce. Ve své domovině, v Severní Americe, je však mimořádně...
více...

Jaké vybrat top švestky do zahrady?

Všech deset švestek má v názvu slovo "top". Je to totiž výběr toho nejlepšího, co z množství křížení...
více...

Jaké vybrat brusinky do zahrady?

Pěstování brusinek je u nás teprve na začátku. Přesto máme v současnosti k dispozici již několik odrůd...
více...

Jak si vybrat broskve?

Broskve jsou krátkodobé ovocné dřeviny, jejichž věk závisí zejména na podnoži. I proto se několik staré...
více...

Proč nesmí chybět rybíz a angrešt v zahrádkách?

Tyto bobuloviny nechybí asi ani v jedné zahrádce. Oblíbené jsou pro svou nenáročnost na pěstitelské podmínky...
více...

Jak pěstovat maliny a ostružiny?

Maliny, v posledním období i ostružiny, jsou oblíbené ovoce pro svou vynikající chuť a různé způsoby...
více...

Kdy je správny čas sklidit ovoce?

Určitě si tuto otázku kladete vždy, když přijdete ke stromu v zahrádce a zkoumáte, ať už ovoce můžete...
více...

Umělý trávník je nenáročný na údržbu – a nejen to!

Už jste někdy slyšeli o umělém trávníku? Hravě jím nahradíte trávník kolem vašeho domu hlavně v okolí teras...
více...

Podzim a výsadba na zahradě

Podzim je ideální dobou pro výsadbu některých rostlin. Ale pokud jste to letos nestihli, máte alepoň dlouhý čas...
více...