Jak si ušetřit námahu s odklízením spadaného listí?

Datum článku: 19. 10. 2018

Podzim je krásný pro milovníky procházek a brouzdání se spadaným, úžasně zbarveným listím. Jinak to ale vidí zahrádkáři. Spadané listí jim vadí, a tak si pořizují různé pomocníky, jen aby listí z jejich zahrady zmizelo. A když ne, tak jim alepoň brání v dobrém spaní a ti aktivnější ho dokonce pálí. Ale proč?

Jak si ušetřit námahu s odklízením spadaného listí?

Podzim a zbytečné práce na zahradě

Podzim můžeme milovat pro jeho nádherné zbarvení, ale i nenávidět, protože nám v zahradě přidává denně kopec práce. Neustále ze stromů opadávají nové a nové listy. Tento proces vypadá, že nebude mít nikdy konce a vy jen běháte s hráběmi a dřete na plný úvazek. A přitom to děláte úplne zbytečně...

Příroda ví co dělá

Člověk je tvor, který potřebuje na všechno návod, má rád věci pod kontrolou, a tak si zvykl, že bude krotit i přírodu. Tento boj však často prohrává. Proč si myslíte, že listy ze stromů opadávají? Z legrace? Nebo ze zlého úmyslu, aby přidaly člověku další práci? Ne!

Deka z listí

Na podzim se ochladí a vítr zesílí, aby pomohl barevným listům snadněji spadnout na zem. Díky všem listům, které spadnou na půdu ve vaší zahradě, dostane tato půda ochrannou vrstvu, která má za úkol chránit půdu, i kořeny rostlinek, které se v ní nacházejí před mrazy a před extrémními výkyvy počasí, které jsou pro toto roční období typické. Ochranná vrstva z listů také slouží jako zimní úkryt pro velké množství malých zvířátek, jako je například hmyz nebo ježci.

Živiny z rozkládajících se listů

Proces pokračuje tím, že popadané listy se na zemi pomalu rozkládají a dodávají půdě a rostlinkám potřebné živiny a vláhu. Do roka a do dne se tyto lístky promění v ten nejlepší kompost, jaký si umíte pro vaši zahradu představit a získáte ho bez jakékoliv práce a bez jakýchkoliv finančních nákladů.

Sběr listí a nákup kompostované hlíny

Co dělají lidé? Myslí si, že listí je jejich nepřítel, a že mají ošklivou zahradu, když ji mají posetou listím. Věnují mnoho námahy a času tomu, aby tyto listy odstranili a odvezli je pryč. Cpou je do kontejnerů, házejí je do lesa, někteří je dokonce pálí a ani si neuvědomují, že spolu s listy pálí i zvířátka, které jsou v nich ukrytá. Upalují je zaživa. Potom vezmou auto, jdou do zahradnictví a koupí si tam drahé pytle plné kompostu, aby měli zdravou a pěknou zahradu. Tento kompost rozsypou na svou jakože uklizenou, ale ve skutečnosti velmi sterilní zahradu. Mají ze sebe dobrý pocit a ještě uvažují nad koupí různých vysavačů na listí, které by jim pomohly přežít podzim bezbolestněji.

Hnojení není nutné

Nechte listí na zahradě, tak jak to chce příroda. Ono se samo rozloží a pohnojí vaši zahradu. Absolutně se nenadřete, neutratíte finance za kompostéry a navíc nenarušíte přírodu! Navíc, pohled na listí rozsypané po trávníku je zároveň velmi relaxační. Tak, co? Hezký den a hrábě neberte vůbec ven.