Jak řešit problémy v posteli?

Datum článku: 29. 9. 2011

Řeč je o našem sexuálním apetitu. Někdo si rád užívá vícekrát denně, někomu stačí jednou týdně a jsou lidé, kteří nemají chuť téměř nikdy.

Každý má jiné potřeby

Pro každého znamená dostatek nebo nedostatek sexu něco jiného. Jistě jste se již setkali se slovem frigidita. Tento pojem se používal a stále někdy používá k označení více ženských sexuálních problémů, souvisejících s nedostatkem zájmu, chuti na pohlavní styk, problémů se vzrušením a orgasmem. Je to nepřesný a pejorativní termín, který chybně naznačuje, že ženy s těmito problémy jsou sexuálně pasivní, emocionálně chladné, nebo nemilující. Sexuologové v současné době používají termín frigidita víceméně už jen na označení nízké sexuální vzrušivosti. Laicky řečeno, pokud někdo nemá chuť na sex, označíme ho za frigidního. Ale i zde nastává dilema. Těžko říct, kdy je člověk frigidní. Jak často bychom měli mít sex aby se nás to netýkalo? Jen žena sama umí nejlépe posoudit, jak to je, zda má problém, nebo ne. Pokud není spokojena se svým sexuálním životem, problém má. Pokud je spokojená, problém nemá. Ženy to mají v sexualitě složitější, než muži. Například ženy, které nemohou dosáhnout orgasmu, mohou pocítit vzrušení, lubrikaci a také radost ze sexuálního styku. Přesto jejich sexuální odezva nedosahuje stupeň orgasmu. Mnohé ženy, které nemají orgasmus, mají potěšení ze sexuálního styku. Ale mnoho dalších je velmi nespokojených a trpí. Záleží to i na citovém poutu mezi partnery.

Nedostatek času

Problém současné doby je hlavně nedostatek času. Neumíme si najít čas na vlastní děti, koníčky, zábavu, umění. Avšak sex není jen o pudech. Dodává vztahu jiskru, soudržnost, sbližuje partnery. Měli bychom mít nadhled, přenést se nad každodenní maličkosti, těšit se z malých věcí. Problémy ve vztahu si musíme v prvé řadě vykomunikovat a vyřešit sami. Na to medicína obecně účinné tabletky nemá.

Návštěva sexuologa

Vztah si budují především oni dva. A pokud se problém nedaří řešit samotné dvojici, je třeba zvážit návštěvu sexuologa. Je škoda vzdát se předčasně, jen kvůli tomu, že nám to nefunguje v posteli. Ve dvojici se žije snadněji, i když utečeme před problémem, povětšinou i tak dále hledáme někoho, s kým bychom tvořili pár.
To, že partnerka nemá zájem o sex, může mít několik důvodů. Sexualitu ženy ovlivňuje i fakt, že se stala matkou. Může to však být i stres, únava, zdravotní komplikace, menopauza a dokonce i vedlejší účinky některých léků (zvláště antidepresiv). Pokles touhy u mužů může mít původ ve snížené hladině testosteronu. Negativní vliv má i strach ze špatného výkonu v posteli, únava, alkoholismus, stres v práci nebo léky. Pokud se ukáže, že problém je psychického rázu, je třeba počkat. Něha, tulení a komunikace to jsou prostředky k překonání bloku. Když se oba shodnete na tom, že nějaký čas se nebudete milovat, dostane ten, kdo se ve vztahu cítil pod tlakem, prostor na uklidnění. Ženě to pomůže natolik, že se uvolní, navíc zjistíte, že jsou i jiné způsoby, jak vyjádřit své city. Zkuste si lehnout na postel, zavřít oči a požádat partnera, aby se vás dotýkal a masíroval různé části těla (genitálie jsou mimo hru). Soustřeďte se na vjemy. Pak se navzájem vyměňte. Toto jsou zaručené prostředky, jak nabýt znovu chuť na sex a hraní v posteli.

Autor: Lenka Kostková