I když aviofobie - strach z létání není až tak častá diagnóza, existují lidé, kteří jí trpí. Ve skutečnosti jde o velmi bezpečný způsob dopravy. Samozřejmě, že vždy existuje nějaké riziko, ale pokud máme věřit statistikám, je nejnebezpečnější částí celého letu cesta na letiště. Člověku přirozeně nejde do hlavy, jak je možné, aby se spousta železa vznesla 12 kilometrů nad úroveň Země, přeletěla polovinu zeměkoule a bezpečně přistála na dráze dlouhé 1,5 kilometru. Pro laika je to vskutku zajímavá věc hraničící se sci-fi tvrzeními. Z hlediska fyziky se však jedná o uplatnění velmi jednoduchých a triviálních zákonů přírody v praxi. Stejně jako automobil musí projít po určité době, nebo počtu ujetých kilometrů technickou kontrolou, musí tyto prohlídky absolvovat i letadla. V případě letadel je dokonce toto zpřísněné metodou "co přijde dřív". Z toho vyplývá, že pokud je komponent limitován řekněme 500 letovými hodinami, nebo 5ti lety, a letadlo nenalétá zmíněných 500 hodin, ale uplyne doba 5ti let, komponent musí být vyměněn. Každé letadlo má svůj schválený systém údržby. Většinou tyto problémy vznikají po nějaké dramatické cestě, prožití silného zážitku spojeného s létáním - turbulence, špatné povětrnostní podmínky, technické problémy letadla. Vytvoří se negativní pocit a strach z následujícího létání - laicky řečeno blok.
Vyhýbáme se létání. Abychom mohli mluvit o fobii, strach musí způsobovat výrazné nepohodlí nebo omezovat život člověka. Například člověka, který má strach z létání, ale nikdy neměl příležitost ani touhu cestovat letadlem, nemůžeme považovat za fobického. Tento strach by měl výrazně zasahovat do každodenního života člověka a měl by mu způsobovat výrazné obtíže. Člověk, který trpí fobií často trpí různými fyzickými příznaky, které se podobají kolapsovému stavu. Pokud přece jen musíme letět, je dobré se na to připravit. Dostatečný odpočinek a kvalitní spánek před letem, ovládnout stres způsobem, který vám nejvíce vyhovuje, ideální je jóga, či relaxační techniky, které vám pomohou lépe si se svým strachem poradit. Slabší přípravky proti úzkosti, jako např. hydroxyzin, umožňují uklidnit emoce, mají i účinky proti zvracení. Před samotným letem není dobré pít hodně kávy, protože může zvýrazňovat úzkost, musíme dýchat zhluboka a představovat si něco příjemného jakmile vstoupíme do letadla, v případě dýchacích potíží mít při sobě pytlík na dýchání, důležitý je i oční kontakt s pilotem či letuškami, protože pocit bezpečí a důvěry v personál je důležitá součást letu.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.