Stav nadměrného pocení se nazývá hyperhidróza. Trápí dospělé i děti. Postihuje obličej, dlaně, podpaží, chodidla a někdy i celé tělo. Nedá se vždy zjistit, proč vzniká. Její druhotné příčiny jsou například stres, obezita, cukrovka, neurologická a psychiatrická onemocnění, zvýšená činnost štítné žlázy a jiné. Velmi často ji způsobují emoce jako tréma, bolest, strach, radost. Nadměrné pocení je někdy průvodním jevem přechodné životní situace nebo onemocnění. Když zmizí příčiny, přestane i pocení. Takové problémy se většinou dají regulovat na únosnou míru pomocí sedativ, kombinace vitamínů a minerálů pro snadnější zvládnutí stresu. Pokud je hyperhidróza následkem nemoci, v první řadě je třeba léčit základní onemocnění, až pak přichází na řadu kožní lékař.
Vznik nadměrného pocení může souviset s hormonální nerovnováhou například během klimakteria u žen, nadměrnou činností štítné žlázy, případně nadměrnou aktivitou nervového systému. Problém nadměrného pocení je třeba vždy řešit ve spolupráci s odborníkem, který dokáže doporučit nejlepší způsob léčby.
● Studený pot může být projevem srdeční nedostatečnosti.
● Zvýšené pocení se vyskytuje i při emocionálním stresu.
● Příčinou mohou být i některé nemoci jako zánět slinivky, zvýšená činnost štítné žlázy, tyreotoxikóza, horečnaté stavy, nízká hladina cukru, kolapsové stavy.
● Noční pocení bývá jedním z příznaků různých infekčních onemocnění, též tuberkulózy, rakoviny, infekce střevního traktu, u žen v menopauze.
● Pocení často vyvolávají různé emoce, jako je tréma, bolest, strach, radost, úzkost.
● Nalepte si samolepící vložky do podpaží.
● Zbavte se svých neřestí: nadváha, kouření a pití alkoholu nebo kofeinu také zvyšují pocení.
● Kontrolujte své stravování, před důležitým setkáním si nedávejte ostré jídlo, česnek, cibule a kari se také pak vylučují.
● Zvyšte přísun zinku, nepřirozený zápach může vznikat podle některých i při nedostatku zinku v organismu, pokožkou se tak vylučuje více močoviny.
● Pomoci by měl zvýšený přísun minerálů s obsahem zinku, konzumace masa, ořechů.
Při nadměrném pocení pomáhají střídavé koupele v horké a studené vodě. Změna teploty stahuje cévy a tím zmírňuje vylučování potu. Proceduru můžete doplnit koupelí s kostkami ledu a citronovou šťávou. Nedoporučuje se lidem trpícím cukrovkou a obtížemi s krevním oběhem. Pokud se vám nadměrně potí nohy, dopřejte jim lázně v horkém roztoku růžového hypermanganu, myjte je dezinfekčními mýdly a občas potírejte formalínovými mastmi.
Pokud nepomohou antiperspiranty, možná zkusit iontoforézu. Je to elektroléčebná metoda. Při této metodě se aplikuje proud nízké intenzity na dlaně nebo chodidla namočené v roztoku elektrolytu. Sezení trvají dvacet minut a musí se opakovat, nejprve několikrát do týdne. Postupně se interval mezi nimi prodlužuje na jeden až dva týdny. Nevýhodou je nutnost dlouhodobého či stálého podávání, protože výsledky jsou rozdílné. Někteří pacienti jsou spokojeni, jiní si stěžují, že je toto léčení jen ztráta času. Zařízení na ionoforézu si lze koupit a léčit se doma.
Antiperspiranty obsahují aktivní složku, která omezuje tvorbu potu, množení bakterií a zároveň potlačují zápach. Dermatologové radí, že je dobré zpočátku je nanášet jednou denně, nejlépe večer na umytou a osušenou pokožku. Po týdnu by se vylučování potu mělo tak snížit, že ho stačí nanést dva, maximálně třikrát do týdne.
Jde o jed, který produkuje bakterie Clostridium botulinum a je jedním z nejsilnějších, jaké známe. Do kůže se aplikuje extrémně nízká dávka botulotoxinu. Dělá se to, když nadměrné pocení nesouvisí s některým celkovým onemocněním. Léčba je založena na blokádě přenosu nervových impulzů. Nejtypičtější je podpaží, ale dělá se i na jiných místech těla. Celý zákrok se provádí ambulantně, trvá několik desítek minut. Účinek botulotoxinu nastupuje 4 až 6 dní po aplikaci. Nevýhodou je, že zákrok je třeba opakovat, ale pocení se výrazně omezí až zastaví na 6 až 12 měsíců.
Přesličková tinktura
Pomáhá účinně bojovat s vlhkou kůží nohou. Denně si před obouváním potírejme tinkturou chodidla a prsty.
Potřebujeme: 150 g přesličky rolní, 30 g dubové kůry, 200 ml lihu
Jak na to: Bylinou a dubovou kůru nasypeme do skleněné uzavíratelné nádoby a zalijeme lihem. Necháme 14 dní louhovat, přecedíme a naplníme připravené lahvičky.
Ořechová koupel
Nadměrné pocení můžeme omezit i vlažnými lázněmi v bylinném odvaru.
Potřebujeme: listy ořešáku královského, dubovou či vrbové kůru nebo smrkové výhonky
Jak na to: Tři hrsti nasekaných ořechových listů za hrst kůry nebo smrkových výhonků dáme do 2 litrů vařící vody a vaříme na mírném ohni 15 minut. Odvar přecedíme a nalijeme do připraveného vlažné koupele. Koupeme se v něm asi 20 minut.
Sůl na ruce i nohy
Večerní koupel rukou a nohou solí desinfikuje a reguluje pocení. Zároveň tiší křeče.
Potřebujeme: lžičku šalvějového oleje, lžičku smrkového oleje, 20 ml alespoň 40procentního alkoholu, nejlépe lihu, 1 / 2 kg mořské soli
Jak na to: Oba oleje rozpustíme v alkoholu, přidáme sůl a vše dobře promícháme. Nalijeme do dobře uzavíratelné nádoby. Na koupel použijeme dvě polévkové lžíce koupelové soli, kterou rozpustíme ve 3 litrech teplé vody. V roztoku si nejprve močíme 10 minut ruce a pak 20 minut nohy.
Čaj proti nočnímu pocení
Nadměrné pocení celého těla zejména v noci souvisí s oslabením ledvin, se zatížením toxiny či skrytou infekcí. Čaj posiluje ledviny a odstraňuje noční pocení.
Potřebujeme: 50 g natě vřesu, 50 g natě zlatobýlu, 30 g natě rozrazily a natě přesličky, 20 g natě šalvěje a 10 g plodů jalovce.
Jak na to: Dvě polévkové lžíce směsi zalijeme 1 / 2 litrem vroucí vody a necháme přikryté louhovat asi 20 minut. Čaj přecedíme a pijeme vlažný 3krát denně po šálku.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.