Jak papája chutná a je zdravá?

Papája je chutné a navíc neuvěřitelně zdravé exotické ovoce. Stačí, když za týden sníte jeden plod a pocítíte zlepšení zdravotního stavu.

Vizitka rostliny

Název: papája (Carica papya)

Vzhled: stálezelená rostlina s nedřevnatým dutým kmenem

Květiny: bílé barvy a velké listy

Zajímavost: latex vytékající z poraněné rostliny se používá při výrobě žvýkaček

Všeobecně

Pomáhá, zejména pokud máte problémy s trávením. O její výživnosti svědčí i španělské pojmenování Fruta bomba, vitamínová bomba. Tvarem se trochu podobá hrušce, ale je mnohem větší. U nás prodávané plody mají hmotnost 300 až 600 gramů, ale mohou být mnohem těžší a větší. Slupka je hladká na omak. Při nákupu však třeba dávat pozor, aby nebyla až příliš měkká, když ji stisknete. Barva slupky je žlutozelená nebo zelená a před konzumací by se měla oloupat. Plod je uvnitř dutý, uprostřed se nachází množství černých semínek, které je třeba vybrat lžičkou.

Co s plody

Konzumuje se pouze šťavnatá dužina, která má žlutou až tmavě oranžové barvy. Chuť se dá přirovnat k žlutému melounu kombinovanému s meruňkou. Na její zvýraznění pomůže pár kapek citrónové šťávy. Jí se samostatně nebo se přidává do ovocných salátů. Výborně chutná zejména v kombinaci s citrusovými plody. V domovině papáju zpracovávají na kompoty a džemy nebo ji suší nakrájenou na plátky, nebo kostky. Nezralé plody využívají jako zeleninu - do polévek, nádivek, omáček. Konzumují i tepelně zpracované mladé listy.

Profil rostliny

Plody rostou na rostlinách vysokých 1,5 až 10 metrů. Na pohled se sice podobají palmě, ale jde o dřevnatou bylinu. Plody jsou většinou hustě nakupeny pod růžicí listů, které se nacházejí jen na vrcholu kmene. A jelikož chutí i tvarem připomínají melouny, papáji se říká i stromový meloun. Pěstuje se zejména v rovníkových oblastech, především ve Střední Americe, v Mexiku, ale i v Africe a Asii. Hmotnost plodů je jeden až dva kilogramy, některé však váží i přes deset kilogramů. Hluboce dlanitě dělené listy s výraznými žlutými žebry jsou až metr dlouhé a stejnou délku mají i řapíky. 

comments powered by Disqus