Kliky jsou běžnou součástí našich domácností i pracovišť a často se stává, že se vlivem času nebo neustálého používání povolí. Není to nic neobvyklého a rozhodně to neznamená, že musíte ihned volat odborníka nebo pořizovat novou kliku. Ve většině případů si můžete s opravou uvolněné kliky poradit sami, ať už jste kutil začátečník, nebo zkušený opravář. Správný postup vám nejen ušetří peníze, ale zároveň prodlouží životnost celého dveřního mechanismu. Celý proces je jednodušší, než se může na první pohled zdát.
Před tím, než začnete s opravou uvolněné kliky, je dobré pochopit, jaký typ kliky na vašich dveřích vlastně máte. V současnosti existuje mnoho druhů dveřních klik, některé jsou upevněny pomocí klasických šroubů, jiné mají vnitřní mechanismy ukryté pod ozdobnou krytkou. Základem úspěšné opravy je proto důkladná prohlídka a identifikace konstrukce vaší kliky, abyste věděli, kde hledat příčinu uvolnění. Každý typ kliky vyžaduje trochu jiný přístup, proto je klíčové nezmatkovat a pořádně se podívat, s čím máte tu čest. Pokud vaše klika obsahuje šrouby na povrchu, je pravděpodobné, že se jednoduše povolily v průběhu času. U některých moderních klik bývají šrouby skryté pod plastovým nebo kovovým krytem, který musíte nejprve odstranit – buď jemným vypáčením, nebo odšroubováním malého červíku na spodní straně. Pozor, často bývají krytky velmi nenápadné, a tak je dobré si před samotným pokusem klikou pohnout a podívat se ze všech stran.
Samotné dotažení šroubů je nejčastějším a zároveň nejsnazším řešením, když je klika uvolněná. Než začnete utahovat, doporučuji vám připravit si správný šroubovák, nejlépe ten s magnetickou hlavou, protože šroubky bývají opravdu drobné a snadno zapadnou za dveře. Většinou najdete na klikách křížové, ploché nebo imbusové šrouby, takže je dobré mít po ruce sadu různých nástavců. Opatrně sundejte krytku, pokud ji vaše klika má, a podívejte se, kde přesně šrouby drží tělo kliky na dveřích. Šrouby utáhněte, ale dejte pozor, abyste to nepřehnali – přílišné utažení může způsobit zaseknutí mechanismu nebo dokonce prasknutí materiálu. Zkuste kliku párkrát stlačit a zkontrolovat, jestli už drží pevně. Pokud šrouby vypadávají nebo se povolují opakovaně, může být problém v jejich závitu nebo v poškození dřeva kolem nich. Pokud ani pečlivé dotažení nepomůže, je čas zamyslet se nad dalšími možnostmi opravy, například výměnou šroubů za delší nebo použitím speciálního lepidla na závity.
Jestliže zjistíte, že šrouby drží pevně, ale klika se přesto viklá, je možné, že problém není ve šroubech samotných, ale v tzv. čtyřhranu, což je kovová tyčka, která propojuje obě kliky skrz dveře. U některých levnějších typů dveří a klik bývá tento čtyřhran vyroben z méně kvalitního materiálu a časem se může ohlodat nebo zdeformovat. Občas se také stává, že čtyřhran není správně zasunutý do mechanismu, nebo je jeho délka nedostatečná, což může způsobit kývání celé kliky. Proto je důležité čtyřhran zkontrolovat a ujistit se, že pevně sedí v obou klikách i v zámku. Pokud je čtyřhran výrazně opotřebovaný, doporučuje se jej vyměnit za nový a ideálně o něco delší, aby lépe přenášel sílu mezi klikami. Správná instalace čtyřhranu je klíčem k tomu, aby byla klika pevná a spolehlivá, takže se vyplatí věnovat této části zvýšenou pozornost. Pokud je čtyřhran příliš volný, můžete jej omotat tenkou vrstvou izolační pásky, což dočasně pomůže, ale nejlepší je výměna za nový, pevnější kus.
Někdy problém s uvolněnou klikou pramení z opotřebení vnitřního mechanismu zámku, který zajišťuje správný chod celého systému. Zejména u starších dveří se může stát, že kovové části uvnitř mechanismu jsou již vymačkané nebo prošoupané, což vede ke kývání a nejistotě při manipulaci s klikou. Pokud se klika viklá a ani po dotažení všech šroubů a kontrole čtyřhranu problém nezmizí, je velmi pravděpodobné, že je potřeba opravit nebo vyměnit celý vnitřní mechanismus. Tento krok už bývá o něco náročnější, protože je potřeba celý zámek vyjmout ze dveří a podívat se, jak vypadá vnitřní konstrukce. Pokud vidíte ulomené nebo opotřebené části, je lepší zámek vyměnit celý, protože částečné opravy většinou vedou jen k dočasnému zlepšení. Moderní zámky a kliky se prodávají jako komplet, takže pokud se rozhodnete pro výměnu, doporučuji pořídit nový set, který bude nejen funkční, ale také designově sladěný s vašimi dveřmi.
Po úspěšné opravě kliky je dobré myslet i na prevenci, aby se problém s jejím uvolněním v budoucnu neopakoval. Nejlepší prevencí je pravidelná kontrola dotažení šroubů a promazávání vnitřního mechanismu, což prodlouží životnost celé kliky. Každé tři až šest měsíců kliky zkontrolujte, dotáhněte šrouby, případně promažte mechanismus trochou grafitového oleje nebo speciálního maziva na zámky. Vyhnete se tak nejen opakovanému uvolnění, ale také nepříjemnému vrzání nebo zadrhávání. Když se naučíte kliku pravidelně udržovat, nejenže vám vydrží déle, ale také si ušetříte čas i peníze za případné větší opravy či výměny.
Ačkoli oprava uvolněné kliky nemusí být složitá, existují situace, kdy je lepší zavolat odborníka. Pokud například zjistíte, že se šrouby ani po výměně neudrží ve dveřích, může být problém v samotné konstrukci dveří – například prasklý rám, rozpadlé dřevo nebo poškozený zámek. V takovém případě je zásah profesionála tou nejrozumnější volbou, protože sám byste mohl poškození ještě zhoršit. Dobrý řemeslník dokáže posoudit stav dveří, navrhnout nejlepší řešení a předejít případnému dalšímu poškození. Někdy je lepší investovat do kvalitní opravy či výměny dveří, než se trápit s opakovanými neúspěšnými opravami. Pokud však narazíte na běžné povolení kliky, zvládnete to i sami a s trochou trpělivosti bude vaše klika opět fungovat jako nová.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.