Způsoby, jak připravíte své růže na mrazivou zimu, už dobře znáte. Ochrana na poslední chvíli však nemusí vždy stačit. Schopnost přežít krutou zimu totiž dáváte růžím do vínku už při vysazování. Lépe přezimují rostliny pevné a správně živené, které jste vysadili do středně těžké půdy, ne pískové, s neutrální až mírně kyselou půdní reakcí. Ještě větší šance mají, pokud jste je vysadili na místa, které jsou chráněny před prudkým chladným větrem a je tam dokonce polostín nebo občasný stín. Přezimování svým růžím usnadníte, pokud jste je již koncem srpna přestali hnojit dusíkatým hnojivem. V případě, že růže, které jste vysadili na podzim, mají dobře vyzrálé dřevo, nemusíte se bát namrznutí, zda vybíhání výhonků z podnože.
Jednoznačně jim přikryjte jejich spodní část s pupeny, s nimiž počítáte na jaře při hlavním řezu. Tímto způsobem je chraňte do výšky dvacet až čtyřicet centimetrů. Vhodný materiál je chvojí, tenké rozstříhané větvičky z okrasných či ovocných keřů, vrchní část větviček z růží po podzimním řezu a silnější stonky paprik. Určitě nepoužívejte nahrabané listí, trávu, krátkou slámu, hnůj a nať z mrkve a petržele. Materiál se totiž může spařit, či dokonce hnít. Nejjistější ochranou je, pokud růže přikryjete ornicí. Ornici odeberte rýčem dále od keříků a vzniklou brázdu vyplňte chlévským hnojem nebo kompostem. Popínavým a vyšším druhem sadových růží zase svažte výhonky dohromady silným provázkem. Částečně se tak zadrží vzduch a větvičky se budou vzájemně chránit před chladným vzduchem.
Kromě zakrývání a svazování nezapomeňte ani na obalování korunek stromkových růží. Před zakrytím nejprve setřeste listy, nebo alespoň část z nich, a odvezte je ze zahrady. Zejména spory černé skvrnitosti jsou totiž na listech schopné přežít i při mrazech -18 ° C. Korunky obalte vzdušným materiálem, pytlovinou nebo papírem, který odspodu mírně natrhněte, aby byl lepší přístup vzduchu. Nikdy nepoužívejte fólii. Čas zimní ochrany signalizuje počasí. První nízké mrazy do -2 ° C jsou neškodné, ale už začněte s přípravou. Nebezpečné jsou časné náhle mrazy -10 ° C, kdy trpí nevyzrálé dřevo. Pozor dejte zejména na ušlechtilé růže, které byly rozmnoženy řízkováním, neboť mají kořenový systém, který je méně odolný než kořenový systém podnože.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.