Jak naučit dítě správně pít a v noci se nepomočovat?

Datum článku: 31. 5. 2016

Pitný režim je důležitý pro zdraví dětí i dospělých. A nejen dětem je třeba připomínat, že se musí napít. Pokud děti mají zodpovědné rodiče, mají vyhráno. Stačí, když jim to, že se mají napít řekneme a rovnou jim hezky vybarvenou sklenici s vodou podáme. V létě je výborným zdrojem tekutin obyčejná voda třeba s přidáním čerstvých bylinek a pár kapkami citronu, nebo vlažný bylinkový či ovocný čaj.

Jak naučit dítě správně pít a v noci se nepomočovat?

Co všechno se počítá

Důležité je, aby vaše dítě pilo pravidelně během celého dne i při hře, či během výletu. Malé množství vody, ideálně 1 - 2 decilitry tekutin by mělo vypít každé dvě hodiny. Více by mělo dítě vypít dopoledne jako odpoledne. Nejvhodnějším nápojem je voda, sycené a sladké nápoje vynechte, i když o ně úpěnlivě prosí. Pokud své dítě naučíte pravidelně pít, už kolem šesté hodiny večer má svůj denní příjem tekutin v normě.

Hrajte si

Děti ještě neumí odhadnout, kdy jsou již žíznivé, proto byste měli otázku "Už ses napil?" Zařadit do vašeho "věčného" seznamu. Vyzkoušejte je nalákat například na barevné skleničky, slámky, nebo s nimi hrajte hru na "počítání loků". Někdy je to sice náročné, ale vyhnete se nárazovému pití před spaním, které může vést k tomu, že se v noci počurají.

Pozor 

Kromě pravidelného pití byste proto neměli zapomínat ani na močení, ideálně každé 2 - 3 hodiny. Děti při hře velmi často zapomínají, že potřebují čurat, a tak se stane, že nestihnou doběhnout na záchod, nebo jim" ujede "mokrý flek na spodní prádlo. Pozor, pokud starší děti nemočí během 6 - 8 hodin a menší děti do půl roku života během 3 - 4 hodin, jde o signál dehydratace organismu!

Zbystřete pozornost

Dbát na správný režim pití a močení by měli hlavně rodiče, jejichž ratolesti se budí v mokré postýlce. Pokud se nekontrolovatelný únik moči během spánku objevuje pravidelně u dítěte staršího 5 let, navštivte vašeho dětského lékaře. Ten zváží odeslání dítěte na odborné vyšetření k dětskému urologovi. Primární noční enuréza, jak se noční pomočování odborně nazývá, je po alergii druhým nejčastějším problémem u dětí.

Enuresis nocturna

Možná se ptáte, tak jako váš syn či dcera, proč se v noci počurají a jiné děti ne. V každém případě byste je za to neměli kárat. Nedělají to naschvál. Dětský měchýř má objem jen 150 až 170 ml. Pokud mu dáte před spaním sklenici čaje nebo kakaa, nedokáže to zvládnout a pomočí se do postýlky. Pokud vaše dítě před spaním má velkou žízeň, dejte mu raději jogurt nebo ovoce. Dítě, které trpí nočním pomočováním by se před spánkem mělo zcela vymočit. Všímejte si přitom polohy, ve které sedí na záchodě. Nohy by mělo mít ohnuté v kolenou přibližně v pravém úhlu. I chlapců lékaři doporučují, vymočit se vsedě. Příčinou vzniku nočního pomočování je velmi často nevyzrátost spojení mezi mozkem a močovým měchýřem. Dodržování režimových opatření je jedním ze základních předpokladů úspěchu. Pokud režimová opatření - správný režim pití a močení nevedou k úplnému vyléčení nočního pomočování, lékař obvykle navrhne medikamentózní léčbu. Problém se sice nevyřeší ze dne na den, ale pokud budete léčbu přísně a trpělivě dodržovat, odměnou pro všechny bude zdravé, spokojené a sebevědomé dítě.

Autor: Martina Dvořáková