Jak naučit děti milovat přírodu a neničit životní prostředí?

To, v jakém stavu je naše příroda víme asi všichni. Ale říkat si, že to jeden člověk nevyřeší, tak proč se vůbec snažit, je hodně mylné řešení. A hlavně je špatné, když se k přírodě neomaleně chovají rodiče před svými dětmi. Rodiče, kteří by měli být pro děti vzorem, vychovávají další devastátory přírody. Příroda se nemůže bránit tak, že potrestá nezodpovědného jedince, potrestá nás všechny. A to se potom divíme, kde se to v ní bere.

děti, životní prostředí, zdraví, příroda, výchova dětí v souladu s přírodou, děti, rodiče

Uvědomění z vaší strany

I kdybyste to velmi chtěli, nikdy se nedokážete pohnout z jednoho místa, pokud si sami neuvědomíte vlastní chyby. Momentálně je totiž to nejdůležitější, jít příkladem. Jen velmi těžko vám dítě uvěří, že venku nemá běhat po upravených záhonech, když si mezi kvítky někdy zkrátíte cestu i vy. Je tedy načase uvědomit si, jak byste životnímu prostředí mohli pomoci vy sami. Pokud se neumíte správně motivovat, nastudujte si některé stránky týkající se ekologie a možná přijdete k zajímavým nápadům. Dodržovat tyto pravidla by bylo v současnosti až příliš omezující. Kompletní seznam nechte na těch, kteří vyhlásili úplný návrat k přírodě. Vy, si vystačíte alespoň s některými body, kterými přispějete svou troškou ke zlepšení stavu vašeho okolí. Začít můžete takovou drobností, jako je třídění odpadků. Přestože se již ve většině měst a obcí nacházejí kontejnery na separovaný odpad, mnozí tuto vymoženost ignorují a naházejí vše do jednoho pytle. V tomto směru bychom se mohli učit od vyspělejších států, kde na recyklaci a třídění velmi úzkostlivě dohlížejí a zároveň stanovené příkazy detailně dodržují.

Šetřím přírodu, šetřím i penízky

Když jste už zapracovali na sobě, můžete nyní přistoupit k dětem. Na ty nejmenší opět zapůsobí forma hry, ale i příklad, který vidí u vás. Vymyslete si pohádku o tetě Přírodě, a jak se na nás spokojeně usmívá, když třeba neodhazujeme odpadky jen tak kdekoliv na zem. Právě to je velká nemoc naší společnosti, které je třeba se zbavit se právě takovým učením. S těmi staršími to bude těžší oříšek, ale jako velká motivace může pomoci šetření peněz. Když budete vidět, že zbytečně nenechají svítit světlo při odchodu z domu nebo pravidelně vypínají počítač, i když odejdou pryč jen na hodinku či dvě, slibte jim na závěr roku výběr odměny. Skutečnou cenu vody dokážeme odhalit jen když ji nemáme. Její zásoby však světu dramaticky ubývají a když nechceme, aby ji generace po nás dostávali jen na příděl, třeba s tím něco dělat. Velmi efektivním způsobem je zastavování vody během mytí zubů nebo sprchování. Úsporou i pro naše peněženky jsou myčky nádobí, které spotřebují nepoměrně méně vody. Rovněž můžeme přistupovat k šetření elektřinou. Koupí úsporných světel, modernější techniky, snižujeme její spotřebu a tedy i nápor na přírodu. Investujte do zásuvek s vypínači. Jednodušeji tak odstavíte přítok energie i do spotřebičů, které se vám nechce denně tímto způsobem vypínat.

Návrat ke starým hodnotám

Je složité vypěstovat si vztah k něčemu, s čím nejsme v pravidelném kontaktu. Abyste dětem uměli lépe vysvětlit, co si mají na přírodě tak cenit, je třeba, abyste je do ní často brávali. Plánujte společné výlety, namísto hřiště se vydejte na procházku do parku či lesíka a v létě prožijte většinu času na loukách nebo při jezerech. Když uvidí, kolik radosti jim to způsobuje a kolik zážitků jim to na rozdíl od vysedávání před počítačem přinese, budou spíše chápat vaše rady. A abyste i zde přiložili ruku k dílu, vezměte si tašku na smetí a když najdete na lesních stezkách odpadky, posbírejte je a hoďte tam, kam patří. Podobnými akcemi motivují obyvatele i různé obce a města, ale vy byste mohli takto přírodě odlehčit i mimo plánovaný úklid.

Odhalte jim, co nám Země dává

Bližší kontakt s přírodou získáte i sbíráním darů, které nám dává. V létě jsou to houby, bylinky nebo volně rostoucí ovoce. To vše dostanou zdarma a bez vlastního přičinění o jejich péči. Ukazujte jim však i druhou stranu mince a tedy to, jak to mají vracet zpět například krmením ptáčků v zimním období. Pozorujte zvířátka v jejich přirozeném prostředí a učte děti poznávat vše, co jim Země poskytuje.

comments powered by Disqus


Podobné články


Láska děti vychovává, ale důležitá je i konfrontace s prohrou

Na výchovu dítěte nemusíte být expert a přesto poznáte, že láska je to nejdůležitější, čím můžete svému...
více...

Vozíte děti do školy autem? Ničíte jim zdraví a zkracujete život!

Také patříte mezi ty rodiče, kteří v rámci nestíhání vozí své děti do školy autem? Zamyslete se! Dětem...
více...

Manželství může mít i formu polyamorie, ale i ta musí mít svá pravidla

Otevřené manželství nebo polyamorie (poly - mnoho, amor - láska) se stalo podle autora knihy George O'Neilla...
více...

Naše děti potřebují to, co jsme potřebovali i my - lásku

S přibývajícím věkem maminek roste i jejich zodpovědnost, až to často doslova přehání. Dříve si ženy - dnes...
více...

Jak je možné, že matky na mateřské dovolené mají sklony k alkoholismu?

Alkohol je zrádná a hodně návyková látka. Ohroženy jsou lidé se sklonem k závislostem, ale i matky...
více...

Děti naučí lásce k přírodě práce na vlastní zahrádce, ale i truhlíku na balkoně

Děti mají takový vztah k přírodě, jaký vidí u svých rodičů. Nerodí se s tím, že ničí stromy a rvou...
více...

Kdy začít dětem vysvětlovat intimní otázky?

Děti jsou vnímavé. Zajímá je vše co se děje kolem nich, lásku nevyjímaje. Ale kdy je třeba zasvětit děti...
více...

Co dělat, když po porodu chybí chuť na intimní soužití?

Láska a milování je nejen kořením života, ale i klíčem ke spokojenému vztahu. I když se ta láska časem...
více...

Když rodina musí fungovat, přestože v ní někdo chybí

K výchově dítěte jsou potřeba oba rodiče. Ale co když ten jeden chybí? I tak se dá vychovat dítě, které nebude...
více...

Ženy a jejich dcery se stávají dobrovolnými otrokyněmi krásy

Otroctví v našem století a dobrovolné? Ano, i tak by se dala nazvat honba za krásou dnešních žen. Nestále se...
více...