Jak nakupovat cibuloviny na další sezónu?

Datum článku: 15. 10. 2011

Abyste se mohli následující sezónu těšit z rozkvetlých jarních záhonů, budete potřebovat zdravé cibule. Pořídit si je nebude problém, neboť právě začal jejich prodej. Poradíme vám, na co si třeba při nákupu dávat pozor a jak je vybírat.

1. Vsaďte na kvalitu

Cibule vybírejte pečlivě a vyhýbejte se místům, na kterých jsou vystaveny vlhku nebo nadměrnému teplu. Pořiďte si je co nejdříve, nejlépe hned v září, kdy je výběr cibulovin největší. Vyhnete se tak zbytečným starostem a zdlouhavému přebírání, když už bude to nejlepší z nabízeného sortimentu vyprodáno. V žádném případě nekupujte cibule, které již zahájily rašit, ale ani takové, na kterých vidět stopy poškození, povlaky plísně či přítomnost škůdců. Dobře si všímejte i vrchní slupky. Pokud jsou popraskané, může to znamenat, že cibule během skladování uschla.

Jak nakupovat cibuloviny na další sezónu?

2. Ohmatejte je

Nebojte se cibule důkladně otestovat i rukama. Zdravá cibule by měla být pevná, masitá a pružná. Velmi důležitý je obsah vody, který se projevuje hmotností. Cibule by měly být přiměřeně těžké. Vyhněte se cibulím, které jsou lehké, viditelně scvrklá, vyschlé nebo měkké.

3. Upřednostněte největší

Větší cibule jsou sice dražší, ale v konečném důsledku se vyplatí nejvíce. Čím jsou cibule větší, tím více živin obsahují a zároveň i krásnější kvetou. Větší cibule doporučujeme, zejména pokud je chcete pěstovat v nádobách. Výjimkou jsou však hyacinty, jejichž větší cibule si nechte na pěstování uvnitř. Do zahrady jsou ideální cibule průměrné velikosti.

4. Prodej volných cibulí

Cibule prodávané na kusy bývají obvykle i samostatně balené, jsou velmi kvalitní a velké, ale zároveň i dražší. Výhoda však je, že při takovém nákupu můžete natrefit na zajímavé odrůdy a nakoupíte si pouze potřebné množství. Dávejte však pozor, abyste si nekoupili směs různých odrůd, protože cibule se většinou odlišují jen velmi těžko.

5. Vyhněte se akciím

Výhodně koupené cibule můžou  obsahovat směsy různých barebných druhů a odrůd, například červené tulipány a žluté narcisy. Tyto cibule, přestože jsou stejně velké, nemusí rozkvést najednou, takže často nedosáhnete požadovaný efekt. Při nejmenších cibulkách hrozí, že odříkání nekvetla vůbec. Mimořádně citlivé jsou malé dceřiné cibulky, z nichž pokud vyschnou, květiny nevyrostou. Akciový nákup se vyplatí pouze tehdy, pokud kupujete cibuloviny.

6. Aby co nejdéle kvetly

Pro dosažení různobarevného záhonu rozkvetlého během celého jara budete potřebovat různé druhy a odrůdy cibulovin. Začít můžete například se sněženkou a šafránem, pokračovat hyacinty, narcisy a skončit tulipány. Když smícháte skoro kvetoucí a později kvetoucí odrůdy, můžete se těšit z rozkvetlého jarního záhonu od konce února až do pozdního jara.

Autor: Martina Dvořáková