Jak na plovoucí podlahy?

Datum článku: 6. 6. 2011

V poměrně krátké době své existence se díky svým vlastnostem a možnosti jednoduché instalace staly populárním módním trendem a konkurují tak dlažbě - dosud jedné z nejvyužívanějších typů podlahových krytin.

Jak na plovoucí podlahy?

Charakteristika

Jsou charakteristické svojí konstrukcí, která spočívá z tří vrstev volně položených, tedy nikoli pevně přichycených, na nosnou stropní konstrukci nebo na podkladový beton. Nášlapná vrstva, je vlastně horní povrch podlahy, následuje roznášecí vrstva a pak vrstva izolační. Jejím úkolem je ochrana, čili tepelná, zvuková a hydro-izolace. Princip plovoucí podlahy spočívá v tom, že při její instalaci zůstává mezi podlahou a svislými stěnami dilatační spára zakrytá lištami, která umožňuje pozdější pohyb nebo rozpínání materiálu, ovlivněných vlhkostí vzduchu v místnosti. Velkou výhodou je že její instalace je skutečně rychlá, ať už princip jejího ukládání spočívá v perodrážkou a v lepení nebo "zakliknutím" zámků její jednotlivých dílů.

Tvrdé dřevo

Pro místnosti, ve kterých je podlaha zatěžována nejvíce a nejčastěji - jako např. kuchyně a obývák, jsou nejvhodnější materiály z tvrdého dřeva, jako je dub, jasan, buk a javor. Méně odolné a měkčí je dřevo z břízy, borovice a smrku.

Laminát

Kdo uvažuje nad levnějšími verzemi, měl by se zamyslet nad laminátem. V kvalitním provedení je natolik odolný, že mu nedokážou ublížit ani náhodně padlé cigarety, těžké kusy nábytku a dokonce ani jehličkové podpatky. Na rozdíl od dřevěných podlah, laminát však nelze brousit.

Podlahové topení

Pokud plánujete dřevěnou nebo laminátovou podlahu položit na podlahové topení, pak musíte sáhnout po jejich tenčích provedeních, které mají navíc dobrou tepelnou vodivost. Velmi důležité je aby bylo topení pod podlahou správně nainstalováno. Teplá místa na podlaze se nesmí střídat se studenými, jinak by krytina mohla popraskat.

A ještě jedno upozornění: Plovoucí podlahy, ať už dřevěné či laminátové, nejsou vhodné do vlhkých místností, jako jsou koupelny, sauny a bazény, protože působením vlhkosti nabobtnají, začnou se nadzvedávat a deformovat.

Několik rad k nákupu a samotné instalaci

Při výpočtu množství materiálu podlahy na konkrétní plochu, vycházejte z pravidla: velikost plochy + 10% (jako odpad-řízky).
Vzhledem k tomu, že dřevo pracuje, doporučuje se materiál již 2 dny před samotným ukládáním uložit v místnosti, kam se bude instalovat. Ideálních je 18-20 ° C a 50 - 60% vlhkost vzduchu. Podklad na místě, kam se bude pokládat, musí být čistý, suchý a rovný.
Práci začneme tím, že první díly položíme drážkou ke stěně. Je nutné, abyste dodrželi odstup cca. 15 mm od stěny - na vytvoření již zmiňované spáry, kterou si je třeba vyznačit a zajistit kolíky. Tato spára později nejen že umožní nerušené rozpínání dřeva ale je také součástí akustické ochrany, protože zabrání tomu, aby se zvuk šířil z podlahy přímo na stěny a tak následně po celém domě.

Autor: Lenka Kostková