Jak funguje botox?

Datum článku: 16. 11. 2010

Ve srovnání s jinými protivráskový technikami bude asi těžší zbourat tabu o botoxu, když hned jeho název evokuje něco toxické a nebezpečné. Přesto se pokusíme poopravit image této, dnes již běžně využívané metody redukce vrásek.

Než se tedy necháte znechutit odmítavým postojem vašeho okolí k botoxu, nabízíme vám několik informací, které většinou odpůrci "všeho nepřirozeného" nemají nikdy po ruce. Pokud ve vás vzbudila tato technika zvědavost a pokud ji i máte nakonec zavrhnout, udělejte to alespoň informována.

Jak funguje botox?

Co je to botox?

Dysport, nebo botox jsou vlastně pouze dvě komerční značky pro účinnou látku botulotoxinu typu A, která je bílkovinou, produkovanou anaerobními bakteriemi Clostridium botulinum. Pro zjednodušení ale budeme používat dále jen výraz botox, který je rozšířenější.

Co víme o botoxu a o jeho (ne) bezpečnosti?

Třeba zdůraznit, že i když máme pocit, že jde o novinku, tuto látku v medicíně používají více než 20 let oční lékaři a neurologové na zmírnění různých svalových stahů na obličeji a krku u dospělých, ale i u dětí.
Existuje tedy dost dlouhý časový odstup pro posouzení její bezpečnosti.

V estetické medicíně se botox používá více než 10 let a jeho odborná aplikace nemá vážné vedlejší účinky. O vedlejších účincích byste ale každopádně měli vědět a uvádíme je později.

Botuloxín je sice opravdu toxin - nervový jed, tento se však aplikuje ve velmi malé koncentraci. Pro vaši představu, smrtelná dávka pro člověka s váhou 70 kg se pohybuje asi od 40 tis do 80 tis jednotek, přičemž při jednorázové aplikaci Botoxu vám lékař nepodá více než 200 jednotek velmi jemnou jehlou. Vedlejší účinky nejsou větší než u jiných léků.

Na jaký typ vrásek?

Injekce botoxu se nejčastěji využívají na vyhlazení vrásek:
čela (vrásek mezi obočím a vodorovných vrásek na čele)
u kořene nosu
kolem úst
vějířkovitých vrásek kolem očí

Jak to funguje?

Vrásky na obličeji, způsobené v podstatné míře mimické aktivitou pod nimi ležících svalů, mohou být zmírněny uvolněním, paralýzou těchto svalů. Toto je cílem injekční aplikace botulotoxinu přímo do svalu. Výsledkem je napnutí pleti a vyhlazení vrásek.

Zákrok se dělá ambulantně, je téměř bezbolestný a rychlý. Efekt se začne objevovat mezi čtvrtým až sedmým dnem po něm, plně rozvinutý výsledek můžeme vidět po dvou týdnech. Pro dosažení požadovaného efektu jsou zapotřebí obvykle jedna nebo dvě aplikace.

Účinek přetrvává 3 až 6 měsíců po první aplikaci. Po opakování zákroku se efekt prodlužuje. Někdy stačí jedno podání a po 3 až 6 měsících působení botoxu další dávka ani není nutná, protože si pacient odvykl používat příslušné mimické svaly a tudíž se mračit.

Nežádoucí účinky

Nejčastějším nežádoucím účinkem je zarudnutí pokožky v okolí místa vpichu, pálení, tlak, bolest hlavy, otoky, svalová slabost a ochabnutí horního víčka. Tyto komplikace jsou pouze dočasné, po několika hodinách až dnech ustupují (ochabnutí horního víčka se upravuje v průběhu 2 až 3 týdnů po aplikaci). Velmi vzácně nemusí botulotoxin zaúčinkovat vůbec.

Kdy se botoxu vyhnout?

Tato metoda se nedoporučuje v případech:
těhotenství
užívání některých antibiotik např. Amiklin, Gentalline, streptomycinu
hypersenzibility na botox A
Lambert-Eatonovho syndromu
Než se rozhodnete pro injekci botoxu, poraďte se v každém případě s lékařem.

Autor: Lenka Kostková