Jak, čím a kdy krmit ryby

Datum článku: 2. 5. 2022

Nevíte, jak-čím-kdy ryby krmit, aby prospívaly? V článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět. Čtěte dál.

Jak, čím a kdy krmit ryby

Co vše ovlivňuje správná volba krmiva

Velice důležitým faktorem pro život akvarijních ryb je kvalitní a vhodné krmivo. Správné krmení ovlivňuje jak samotné zdraví ryb, tak jejich náchylnost k nemocem, ale i pro akvaristu důležité jejich celkové vybarvení.

Jak často ryby krmit

Hned na začátku bychom si měli připomenou nepsané pravidlo akvaristů, a to je nepřekrmování ryb. Krmivo, které ryby nedokážou sníst se nám samozřejmě usazuje na dně akvária a začne nám zahnívat. Abychom uhlídali množství krmné dávky existuje již dnes vychytávka tzv. „mechanické nebo automatické krmítko“.

Mechanické krmítko

Mechanické krmítko je celkem jednoduchá a levná vychytávka, která nám ale dokonale poslouží k tomu, abychom oddělili krmivo od zbytku akvária a tím předešli zapadání nespotřebovaného krmiva do substrátu a mezi rostliny, kde by se obtížně čistilo.

Bývají ve tvaru kruhu nebo i hranatá a jsou umístěna na hladině. Velkou předností těchto mechanických krmítek je to, že jejich obsah nenasaje filtr nebo hladinový sběrač nečistot. Tím nám odpadne potřeba vypínat tuto akvarijní techniku v době krmení. A taková krmítka můžeme podle počtu ryb v akváriu umístit i na vícero míst.

Automatické krmítko

Automatické krmítko je velkým pomocníkem pro ty akvaristy, kteří občas  zapomenou rybky nakrmit nebo nejsou prostě každý den doma. V takovém případě je možno např. jednou týdně do zásobníku krmivo přichystat a je „vystaráno“.

Automatická krmítka mají různé funkce. Před jejich nákupem bychom si měli ujasnit pár otázek. Jak často potřebuji krmit, kolik druhů krmiva podávat, množství podávané dávky a umístění takového automatického krmítka v akváriu. Takové požadavky jsou nám automatická krmítka na dnešním trhu schopna splnit.

Krmení je rituál pro rybu i akvaristu

Na závěr však je nutno podotknout, že krmení je určitý rituál každého akvaristy. Nejen, že rybky jsou schopny rozpoznat svého pána, což každého akvaristu potěší, ale hlavně během krmení je třeba pozorně rybky sledovat, zda některá z nich nepřestává přijímat potravu, což by bylo nekalou známkou nemoci.
 

Autor: Lenka Kostková